içinde ,

Kriptopara Sektörü Büyümesini Sürdürüyor

2021 yılı sonlanırken, kriptopara piyasasının büyümesine paralel olarak kriptopara çeşitleri de arttı.

kriptopara

Araştırma şirketi Finbold, elde edilen verilere dayanarak 1 Ocak 2021 tarihinden bu yana 8.153 yeni kriptopara biriminin piyasaya sürüldüğünü tespit edebildi.

CoinMarketCap istatistiklerine göre, 31 Aralık itibariyle dijital varlık sayısı 16.223’e ulaşmış ve yalnızca 2021’in başından bu yana 8.070 yeni kriptoparanın eklendiği belirtiliyor. Bu sayı, bir önceki yıla göre %98.98’lik bir artış demek. Yılın başından bu yana 8.070 yeni varlığın piyasaya sürüldüğü düşünüldüğünde, her gün ortalama 21 yeni varlığın piyasaya sürülmüş demek oluyor.

Özellikle, 25 Ekim’de varlık sayısı ilk kez 13.000’i geçmişti. O sırada kriptopara piyasası kısa bir düşüş yaşasa da tüm kriptopara piyasasının toplam değeri 2,6 trilyon dolara ulaşmıştı. Ancak iki aydan biraz daha uzun bir süre içinde sektöre 3.000 yeni dijital varlığın eklenmesine rağmen kriptopara piyasasının toplam değeri hala 2.26 trilyon dolar.

Açık olmak gerekirse, daha fazla sayıda varlık olması, daha fazla piyasa kapitalizasyonu anlamına gelmez. Fonların büyük çoğunluğu, piyasa değeri açısından yalnızca ilk 100 kriptopara biriminde yoğunlaşmıştır.

Özellikle, 20 Ekim 2021 itibariyle, yalnızca %0.02’sinin veya o sırada 12.917 coin’in ilk 3 coin’i, tüm kriptopara piyasasının yaklaşık %70’ini kontrol etmekteydi.

Kriptopara Sektörü Büyümeye Devam Ediyor

Kriptopara sektörünün, dijital varlıkların benimsenmesini desteklemek için gerekli altyapı ve regülasyonları yürürlüğe sokan ülke ve kurumların sayısının artmasından dolayı büyümesi hız kazandı. Yakın tarihli bir rapora göre, 2021’de 20.000 yeni Bitcoin ATM’sinin kurulduğu kaydedildi.

Kriptopara birimleri daha geniş çapta kabul görür hale geldikçe, artan Bitcoin ATM’leri, bu makinelerin günümüz toplumundaki benimsenişini göstermektedir.

Bu atılımların bir sonucu olarak, tedarikçilerin ve yatırımcıların piyasa hakkında uzun vadeli beklentileri konusunda daha iyimser olmaları düşünülüyor. Finbold’un Bitcoin yatırım getirisine (ROI) göre, öncü kriptopara birimi, yıl içinde daha fazla değer kazansa da güncel olarak %64 değer kazanmış durumda.

Şu anda, küresel kripto piyasası değeri düne göre %2,49 artışla 2,26 trilyon dolar. Benzer şekilde, piyasa hacmi de son 24 saatte %5,91 düşüşle 91,57 milyar dolara ulaştı.

Son olarak, DeFi tarafında ise hacim 24 milyar dolara ve tüm stablecoin’lerin toplam hacmi 63,72 milyar dolara ulaştı.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için Telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

BTC

Bitcoin (BTC) Dönüş Sinyalleri Verecek mi?

Paris Hilton, ParisHilton.eth Alan Adını Satın Aldı