in

Kriptopara Piyasasında “Mayıs Ayı” Fırtınası

Yeni yatırımcıların çoğaldığı, ana akım medyanın her geçen gün ilgisinin arttığı kriptopara dünyasında, Mayıs ayında ciddi bir fırtına yaşamaktayız. Piyasanın artık belli doyumlara ulaştığını, ciddi düzeltmeler geleceğini Koinsaati’nin Telegram Sohbet Kanalında sıklıkla dile getirmiştik ve teknik analizcimiz @Kripto_Kirpi, değişik formasyonlar kullanarak nokta atışı ile bir ay önceden bu sert düşüşü öngörmüştü. Peki genel olarak piyasada neler oldu ve neler bitti? 

Kriptoparalara ilgi duyan herkes, bu ay bir shitcoin furyasına ve FUD (korku) dalgasına maruz kaldı. Önce Elon Musk, Tesla için artık Bitcoin ödemesi kabul edilmeyeceğini açıkladı; ardından Çin Hükümeti’nin kriptopara madenciliğine yönelik sert denetimler ve yaptırımlar getireceği gündeme getirildi. Bunun dışında, eski haberler ısıtılıp ısıtılıp gündeme getirilerek planlı bir korku iklimi yaratılmaya çalışıldığı açık.

kriptopara

Balina satışlarına küçücük yatırımcıların panik satışları eklenince, birçok kriptopara iki üç ay önceki seviyelerine indi. Bitcoin gün içinde hızlı dalgalanmalar yaşadı. Özellikle son üç ayda kriptoparalara ilgi duyup, yatırım yapanların ciddi bir panik ve korku içinde olduğunu gözlemliyoruz çünkü onlar geçmiş yıllarda yaşanan uzun ayı piyasasına tanık olmadılar ve şimdi biz eskilere “Ayı piyasası mı geldi?” diye panik içinde sorular yöneltiyorlar.

Olaylar Nasıl Başladı?

Öncelikle başa dönelim, Dogecoin klonu shitcoin’lerin esir aldığı piyasa yüzünden, kaliteli projeler likidite ve hacim sorunu yaşadılar, ardından yoğunluğu kaldıramayan Binance Smart Chain ağı çöktü. Proje yazmak, likidite eklemek oldukça kolay ve ucuz olduğu için pek çok scam proje boy gösterdi. İştahla bu projelere alım yapanların çok az bir kısmı kazanç elde ederken, bu projelerin scam olduğunu öngöremeyenler ciddi kayıplar yaşadılar. Vitalik Buterin’in Shiba coinleri satıp, Hindistan için bağış göndermesi bu furyaya darbe vursa da, bir süre daha shitcoin’lerle muhattap olacağız gibi. Audit mekanizmalarını bilmeyen, kapsamlı temel ve teknik analiz bilgisinden yoksun, yeni kriptopara meraklılarını bu konuda uyarmak lazım.

kriptopara

Ardından Elon Musk, Tesla için Bitcoin ödemesi kabul edilmeyeceğini açıkladı ve kriptopara severlerin çoğunun antipatisine maruz kaldı. Bu noktada ciddi bir baskı gören Elon Musk’ın bir süre arka planda kalıp, geri çekileceğini varsayabiliriz. Gelelim Çin Hükümeti’nin kriptopara madenciliğine karşı alacağı tedbirlere ve yasaklara, bu zaten uzun süredir gündemde olan bir mevzu, buna dair mevzuatlar şu an oluşturulmaya çalışıyor. Elbette Çin gibi dev bir ülke, maddi birikimini dışarıya kaçırmamak için sert regülasyonlar uygulayacak ama dünya Çin’den müteşekkil değil. Kriptopara ile ilgili en kırılgan yaklaşım bir süper güç ABD’den gelebilir, günümüzde ise Coinbase’in hissesinin Nasdaq’da listelenmesi, ABD çıkışlı borsaların hacim artışları ve de ciddi projelerin artık ABD menşeli olması; ilerleyen yıllarda çok sert bir regülasyona maruz kalmayacağımızın göstergelerinden.

Peki, piyasaya gelelim. Kriptopara gibi çok kırılgan, iki haftasını bile öngörmenin zor olduğu bir inovatif alanda, çok uzun vadeli öngörüler yapmak gerçekli olmaz. Ancak reel ekonomideki kazanç kapılarına, altın gibi daha az riskli yatırım araçlarına ilginin arttığı bir mini dönem yaşıyoruz ve kriptoparalara ilgi azalmasa da, bir miktar likidasyonun kriptopara dışına kayabileceğini öngörebiliriz. Bu yüzden tüm kriptopara yatırımcıları, uzun vadeli ve az kırılgan olan blockchain projelerine yönelmeliler. Bu noktada temel ve teknik analizle doymamış, tavan yapmamış projelere yönelmek gerek. Ayrıca kırılgan bir yatırım alanı olan kriptopara alanına riske edebileceğiniz bütçeleri ayırmanız gerek.

kriptopara

Kriptoparalar için Haziran ve Temmuz aylarının dalgalı seyirli, zaman zaman FUD haberleri ile negatif etkilenmeye açık seyredeceğini öngörmemiz çok gerçek dışı olmaz. Bu süreçte KoinSaati ailesi olarak sizlere Blockchain alanında kalıcı bir vizyon sağlayacak bir editöryal anlayışla kaliteli içerikler sunmaya devam edeceğim, sevgiyle kalın.

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Caner Ok tarafından yazıldı.

Kocaeli Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu olduktan sonra uzun süre turizm alanında yöneticilik ve danışmanlık hizmetleri yürüttü. Sosyal medya ve dijital yayıncılık deneyiminin ardından blockchain teknolojisi alanına yöneldi. Son dört yıldır blockchain alanında editörlük, komunite yöneticiliği, sosyal medya yönetimi, marketing ve inovatif gelişimler alanlarında çalıştı. Koinsaati'nde Takım Lideri görevlerini sürdürüyor.

Kriptopara, Bitcoin

22 Mayıs 2021 Tarihli Bitcoin, Ethereum, Bitcoin Cash Ve Binance Coin Fiyat Analizi

Bitcoin, Çin

Bitcoin (BTC) Ve Ethereum (ETH) Başta Olmak Üzere Majör Coinler Neden Çakıldı?