in ,

Kriptopara Piyasasında Kâr Alma Stratejisi Üzerine

kriptopara

Ne zaman kâr alacağını bilmek bir kripto yatırımcısı için en önemli konulardan birisidir. Bu sebeple bir pozisyona girmeden önce ne zaman kâr alacağınıza dair plan yapmalısınız. Bunu yaparken kendinize şu 3 soruyu sorabilirsiniz.

  1. Bu yatırımı yapma sebebim nedir?
  2. Bu yatırımın bana getirisi hakkında beklentilerim nelerdir?
  3. Piyasa beklediğimin aksine giderse ne yapacağım?

Bu üç soru sizin planlama yapmanıza yardımcı olacaktır. Gelin bu konuda biraz daha detaya inelim.

Dikkatli Ol

Bildiğiniz üzere kriptopara piyasası volatilitenin yüksek olduğu bir piyasasıdır. Bir saat içerisinde birden fazla %4-5 oynaklık bu piyasada normaldir. Bununla beraber birden oluşan %40-50 oranındaki artışlar ve düşüşlere de hazırlıklı olmalısınız. Bu şu ana kadarki alışık olduğumuz geleneksel piyasalarda karşılaşmadığımız bir özelliktir. Geleneksel finanstan ayrılan bir diğer nokta ise erişilebilirliktir. Çoğu borsa çok küçük miktarlarda bakiyelerle işlem yapmanıza olanak tanır.

Bu iki faktörü göz önünde bulundurduğumuzda deneyimsiz yatırımcılar için volatilitenin iki farklı ucunun görülebileceğini tahmin ediyoruz. Volatilite, bir yandan bu deneyimsiz yatırımcılara kısa sürede fazla miktarda kâr elde etme olanağı tanırken, öte yandan yapılacak psikolojik hatalarla yüksek miktarlarda zararlar ile yüz yüze gelme ihtimalini yaratır.

Duygularını Kontrol Et

Stratejilerinizin iyi çalışması için duygularınızın kontrolü çok önemlidir. Birçok yatırımcı önceden karar verdiği kâr hedefine ulaştıktan sonra daha fazla kazanç bekleme hatasına düşerler. Bu hata bazen olumlu da sonuçlanabilir ancak sizin önceden üzerinde çalıştığınız strateji artık yok demektir. Bu hatayı bir rutin haline getirmemeye çalışın.

2017 ve 2021 boğasını gözlemlediğimizde birçok yatırımcının bu hataya düştüğünü görüyoruz. Olağanüstü karlara ulaştığı halde, kâr realizasyonu yapmayan yatırımcıların karlarının bir süre sonra eridiğini fark ettik. Bu hikâyeyi birçok yatırımcıdan dinlemeniz mümkündür. Sonuç olarak duygularınızı kontrol altında tutmalısınız ve bir plan yaptıktan sonra bu plana sadık kalmalısınız.

Kripto varlıkları

Kâr Alma Stratejisi

Her yatırımcının farklı bir yatırımcı kişiliği vardır. Bazı yatırımcılar pozisyonlarını tek bir emirle kapatmayı tercih ederken, ikinci grup bir dizi fiyat üzerinden emirler vererek çıkış yapmayı tercih eder. İkinci gruptaki yatırımcılardan biriyseniz, tüm kazançlarınızı kaybetmemek adına daima stop-loss emri koymalısınız.

Hadi gelin size bir stop-loss örneği vereyim, beraber inceleyelim.

0.20 USD’den 10,000 adet HTR aldığınızı farz edelim. Fiyat 0.30 USD’ye geldiğinde karınızın %50’sini çekeceğinize dair bir strateji belirlediniz. Böylece 500 dolar kar realizasyonu yapmış oldunuz. Elinizde 8,333 adet HTR kaldı. Fiyat tekrardan 0.20’ye indiğinde elinizdeki HTR’lerin toplam değeri 1,666 USD olacaktır. Realize ettiğiniz 500USD kârınızı hesaba kattığımızda elinizde sadece 166 USD’lik kar kalmış olacaktır. Karınızın daha fazla erimesini istemiyorsanız, 0.20 USD’nin altına inme ihtimaline karşı stop koymalısınız. Eğer duygularınıza yenik düşüp kar realize etmemiş olsaydınız, fiyat eski yerine döndüğünde elinizde kalacak 166 USD’den de vazgeçmiş olacaktınız.

Şimdi isterseniz pozisyonu kapatıp 166 USD karınızın keyfini çıkarabilirsiniz. Bir başka seçenek ise projeye çok güvendiğiniz ve beklentinizin daha yüksek olduğu yönünde olsun. Bu durumda dışarıda duran 500 USD kârınız ile 0.20 USD’den tekrar HTR alın. Bu sefer 2,500 adet HTR almış olacaksınız. Toplamda ise 10,833 adet HTR’ye sahip olacaksınız. Bu durumda fazladan 833 adet HTR’nin keyfini çıkarabilirsiniz.

Sonuç olarak, yatırım yapmadan önce kendinize yazının başında belirttiğim soruları sorun, aldığınız cevaplardan tatmin olun. Aldığınız cevaplardan tatmin olmanız sizin o projeyi araştırdığınızı ve proje hakkındaki beklentilerinizi bildiğinizi gösterir. Bu da sizin bu yatırımı yaparken bilinçli olduğunuzu gösterir. Bilinçli yatırımcı olduktan sonra sıra duygularınıza hâkim olmaya gelecektir. Biraz pratikle bunu da zamanla aşacaksınızdır.

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Semih Yiğit tarafından yazıldı.

Galatasaray Üniversitesi'nde Ekonomi bölümü öğrencisi olan Semih, Fransızca ve İngilizce dillerine hakimdir. Blokzinciri, merkeziyetsiz finans, teknoloji ve yazılım alanlarında kendini geliştirmekte ve bu alanlarda içerikler üretmektedir.

KuCoin’de Listelenen Proton (XPR) Temel Analizi | Ağustos 2021

Plastik İnovasyonun Faydaları