in

Kriptopara Piyasasında Haftalık Gelişmeler | 5 Aralık 2021

Kriptopara

Kriptopara piyasası bu hafta keskin bir düşüş ile karşı karşıyayken SEC başka bir ETF’yi reddetti. Microstrategy BTC satın almaya devam etti. Bu hafta yaşanan gelişmeler hızlı bir göz atalım.

Geçen hafta, başka bir Bitcoin spot ETF’sinin SEC tarafından reddedilmesine tanık oldu ve dolandırıcılık ve yasa dışı faaliyetlere karşı önleyici tedbirlerin eksikliğini öne sürerek finansal watchdog’un spot ETF’lere karşı pek olumlu olmadığını açıkça ortaya koydu.

Öte yandan, NFT’ler güç kazanmaya devam ederken, Jack Dorsey Twitter’daki rolünü tam zamanlı olarak hızlı bir şekilde yeniden adlandırılan Square inc’ye odaklanmak için bıraktığı iddia edildi.

Bitcoin

WisdomTree Investments’ın bir Bitcoin borsasında işlem gören fonu (ETF) listeleme önerisi, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından reddedildi.

İş zekası ve analitik yazılım firması MicroStrategy tekrar Bitcoin satın aldığını duyurdu.

Ethereum

Tornado Cash, kullanıcıların Layer 2 (Katman 2) ağında özel işlemler yapmasına izin vermek için Arbitrum’da başlatılıyor.

Vitalik Buterin, Layer 2 (Katman 2) ölçekleme çözümlerinde ortaya çıkan gaz ücretlerini denemek ve azaltmak için EIP-4488 için bir teklifte bulundu.

DeFi

DeFi platformu MonoX, bilgisayar korsanlarının wrapped Ether (WETH), Polygon (MATIC) ve diğer kriptopara birimlerini çaldığı bir DeFi hack’inin ardından 31 milyon dolarlık kayıp bildirdi.

Teknoloji

Bilgisayar korsanları, Badger DAO verim kasası protokolünü hedef aldı ve yaklaşık 10 milyon dolar değerinde kriptopara çaldı.

Miami, şehir çapında hava kalitesi izleme sensörleri dağıtacak ve Algorand Blockchain’de toplanan sensör verilerini kaydedecek.

Güney Kore’nin önde gelen Shinhan Bank’ı, bir stablecoin kavram kanıtı geliştirmeyi tamamladığını duyurdu.

IDEX, bir Layer 2 (Katman 2) ölçekleme çözümü olan v3 Hybrid Liquidity on Polygon’u piyasaya sürdü.

 

İşletme

Daha önce Facebook olan Meta, 2018 yılında daha önceki kriptopara reklam yasağını geri alarak, platformlarında kriptopara birimi reklamlarına izin verme kararını açıkladı.

Square Inc, kurucusu Jack Dorsey’in Twitter’dan ayrılmasının ardından şirketin adını değiştirdiğini duyurdu.

Regülasyon

Milyarder yatırımcı Charlie Munger, 90’ların dot-com balon patlamasının öngörülemezliği ile karşılaştırarak, mevcut kripto tabanlı piyasalara karşı bir kez daha konuştu.

Hindistan’da kripto reklamlarının mercek altına alınmasıyla ASCI, müşteri güvenliğini sağlamak için reklam yönergeleri konusunda hükümetle görüşüyor.

NFT

Spor giyim markası Adidas, Bored Ape Yacht Club’ı içeren işbirliğinin bir teaser’ını yayınlayarak hayranlarına metaverse’e girişini yaptığının haberini verdi.

AMC Tiyatroları, “Spider-Man: No Way Home” için ön rezervasyonlar için sınırlı sayıda NFT’leri duyurdu.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

MES tarafından yazıldı.

Türk Kripto Fenomenleri Bu Hafta Neler Konuştu? | 5 Aralık 2021

Moon Monsters

Metaverse Projesi The Moon Monsters (MOON) Nedir?