içinde , ,

Kriptopara Piyasasında Haftalık Gelişmeler | 28.11.2021

Kriptopara

Hindistan’daki tüm kriptopara birimlerini düzenlemeyi amaçlayan yeni bir yasa tasarısı yakın zamanda Parlamento’ya sunuldu. Bu, yaygın paniğe ve FUD’a neden olarak BTC ve ETH gibi önde gelen kriptolarda keskin bir düşüşe yol açtı. Bu ve geçen hafta küresel kripto ve blokzinciri pazarlarındaki diğer heyecan verici olaylar hakkında daha fazla bilgi edelim.

Bitcoin

BTC’yi yasal ihale olarak kullanan ilk ve tek ülke olan El Salvador, bir yanardağın dibinde okyanus kıyısında bir ‘Bitcoin City’ inşa etmeye çalışacak.

Los Angeles Rams’in yeni geniş alıcısı Odell Beckham Jr., CashApp ile ortaklığı sayesinde maaşının tamamını Bitcoin olarak alacağını açıkladı.

Kazakistan, Çin’in kriptopara birimlerini yasaklamasının ardından Bitcoin madencilerinin ülkeye girişi nedeniyle elektrik şebekesinin karşılaştığı sorunları çözmek için nükleer enerjiye dönmeyi düşünüyor.

İşletme

Decentraland metaverse’deki bir sanal gayrimenkul parsel mülkü, MANA tokeninin satıştan kısa bir süre sonra tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmasına yol açan rekor 2,4 milyon dolara satıldı.

Fintech firması Stripe, Bitcoin ödeme seçeneklerini kapattıktan neredeyse üç yıl sonra blockchain entegrasyonunu ve kriptopara ödemelerini yeniden sunmayı düşünüyor.

Kripto borsası ve blockchain hizmetleri firması Coinbase, ücretsiz ve açık kaynaklı bir kripto cüzdan platformu olan BRD Wallet’ı satın aldı.

Fransız futbol ligi kulübü AS Monaco, Socios.com’da $ASM Taraftar Tokenlarını başlatmak için spor ve eğlence sektörünün önde gelen blokzinciri hizmet sağlayıcısı Chiliz ile ortaklık kurdu.

Altcoinler

İsrail merkezli kripto borsası eToro, ABD müşterileri için listelerinden iki kriptopara birimi olan ADA ve TRX’i kaldıracağını duyurdu.

İlk parachain müzayedesini Acala’ya kaptıran Moonbeam, son derece başarılı bir kitle kredisi kampanyası sayesinde ikinci Parachain müzayedesini kazandığını duyurdu. Moonbeam topluluğu, Moonbeam’in yuvayı güvence altına almasına yardımcı olmak için 35 milyonun üzerinde DOT (1,4 milyar $) katkıda bulundu.

Enerji verimliliği için tasarlanmış yüksek performanslı bir blokzinciri olan Solana, kısa süre önce blokzinciri protokolü için tasarım kararlarının kripto endüstrisi üzerinde nasıl bir etki yarattığını detaylandıran Enerji Kullanım Raporunu yayınladı.

Regülasyon

Eski başkan adayı Hilary Clinton, kriptopara birimleri de dahil olmak üzere yeni teknolojilerin kontrolsüz olarak devam etmesine izin vermenin tehlikeleri konusunda uyardı. Kripto pazarlarının Rusya ve Çin gibi ülkelerden manipülasyonu önlemek için düzenlemeye ihtiyacı olduğunu iddia etti.

Kriptopara

LocalCircles anketine göre, Hintlilerin %71’i kripto para birimlerine çok az güveniyor ya da hiç güvenmiyor ve her iki Hintliden biri ülkede kriptonun yasallaştırılmasına karşı çıkıyor.

İngiltere Merkez Bankası başkanı Andrew Bailey, El Salvador’un Bitcoin’i yasal ihale olarak kabul etme kararını “ilgili” olarak nitelendirdi. Volatilitenin ülkedeki BTC vatandaşlarını ve kullanıcılarını yakalayacağını ekledi.

NFT

Christies ve OpenSea koleksiyonu 1 Aralık’tan itibaren ziyarete açık olacak. Andre O’Shea, Recur, Oseanworld, GMUNK, Ash Thorp ve diğerleri gibi sanatçılara yer verecek.

Collins sözlüğüne göre “NFT” kelimesi, “kripto”yu ikinci sıraya ittikten sonra yılın yeni kelimesi oldu.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Merve Sait tarafından yazıldı.

Ekonometri bölümü öğrencisi. 2020 yaz aylarında FinTech ile tanışmasıyla odağını, Blockchain ve merkeziyetsiz finansa çevirmiş durumda. Aktif olarak blokchain ve kripto paralarla ilgili içerikler üretmekte ve kendisini geliştirmeye devam etmektedir. Koinsaati İçerik Editörü

Grayscale Raporu Metaverse Furyasını Potansiyel 1 Trilyon Dolarlık İş Fırsatı Olarak Görüyor

kriptopara Binance Coin

Kurumsal Yatırımcılar Bitcoin’den Altcoin’lere Kaçıyor