in

Kriptopara Piyasası Neden Düşüyor?

Kriptopara piyasası geneli başta olmak üzere Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ve Binance Coin (BNB) fiyatı bir gecede ani bir düşüş kaydetti. Lider kriptopara birimi Bitcoin fiyatı Pazartesi öğleden sonra 36.700 dolara kadar yükseldikten sonra Salı sabahı 32.500 dolara kadar geriledi. Son 24 saat içinde lider kriptopara birimi Bitcoin (BTC) değerinin %9’undan fazlasını kaybetti.

Ethereum (ETH) de Pazartesi günü kısa bir süreliğine 2.800 doların üzerine çıktıktan sonra yaklaşık %10 düşerek 2.500 doların altına düştü. Çoğu altcoin de, son 24 saat içinde çift haneli düşüşler kaydetti. Bu düşüş, önde gelen varlıkların çoğunun dar bir fiyat aralığında işlem gördüğü kriptopara piyasasında yaklaşık bir haftalık göreceli sessizlikten sonra geliyor.

Bitcoin

Eski ABD Başkanı Donald Trump’tan Bitcoin Eleştirisi

Eski ABD Başkanı Donald Trump, Fox Business’a Bitcoin’i ABD dolarının değerini etkileyen bir “scam” olarak gördüğünü söyledi. Trump, Bitcoin hakkında şu yorumda bulundu: “Bitcoin’in scam olduğunu düşünüyorum, onu sevmiyorum çünkü dolar ile rekabet eden başka bir para birimi olarak görünüyor.” Doların “dünyanın para birimi” olmasını istediğini de sözlerine ekledi. “Bu dünyanın para birimi dolar olmalı. Dünyadaki tüm Bitcoin’lerin orada olması gerektiğini düşünmüyorum. Bunların çok ama çok yüksek düzeyde düzenlemesi gerektiğini düşünüyorum. Doların avantajını ve önemini azaltıyor.” Donald Trump’ın bu çıkışı ve FED’e çevrilen gözler, piyasadaki bu düşüşün ana sebebi olarak görülüyor.

Kriptopara ve Küresel Piyasalarda Gözler FED’e Çevrildi

CNBC’ye göre, ABD Federal Rezervi (FED) yetkilileri tarafından yapılan son yorumlar, dünyanın en büyük merkez bankasının yakında varlık alımlarını azaltmaya karar verebileceğini gösteriyor. Şu anda ayda yaklaşık 120 milyar dolar seviyesinde olan FED’in varlık alımları, piyasalara likidite sağlayarak hisse senedi fiyatlarını yükseltiyor ve yatırımcıları yükselen enflasyon beklentilerine karşı korumak için başka seçenekleri aramaya yöneltiyor. Paralarını kriptopara piyasasına yatıran bazı yatırımcılar şimdi çekilmeye karar verebilir ve bu da Bitcoin fiyatındaki yeni düşüşü açıklayabilir.

kriptopara

Bitcoin (BTC) Fiyatı İki Ayda Neredeyse Yarı Yarıya Düştü

Kriptopara piyasası yıla tüm hızıyla başladı ve önde gelen tüm kriptopara birimlerinin fiyatları hızla yükseldi. Bitcoin, Aralık 2020’nin sonunda yaklaşık 29.000 dolardan Nisan ortasında neredeyse 65.000 dolara yükseldi. Bununla birlikte hızlı artış, kriptopara piyasası için bir dizi kötü haberin ortasında BTC fiyatının neredeyse yarıya düştüğü ve bu yılın sonuna kadar 100.000 dolara ulaşma ihtimalinin ortadan kalktığı çalkantılı bir dönem izledi. Bitcoin şu anda bu yılın başında kaydedilen seviyenin yaklaşık %10 üzerinde işlem görüyor.

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Batuhan Görbulak tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra kendisini çeviri ve yerelleştirme alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlerde serbest çevirmenlik yapmakta olan Batuhan, 2020’de kripto paralar ile tanışmasıyla birlikte iş ağını genişleterek FinTech alanında birçok projenin çevirisinde tecrübe kazandı. Son 1 senedir çalışmalarını FinTech alanına yoğunlaştırarak Blockchain'i keşfetme yolunda çalışmalarını genişletiyor ve şimdilerde ise koinsaati.com'da co-founder ve "chief editor" olarak aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Ocean Protocol

Piyasa Durgunken Solana %10’luk Artış Gösterdi

Polygon

Merkeziyetsiz Polygon (MATIC) Uygulamalarına Genel Bakış