in , , ,

Kriptopara Piyasası Neden Düşüşe Geçti?

Kriptopara piyasasında Ethereum (ETH) boğası konuşulurken, ETH fiyatı 4.000 doların üzerindeki zirve seviyelere ulaştı ve Bitcoin, 59.000 dolar seviyelerine yerleşmeye çalıştı. Ancak iki saatlik bir süre içinde her iki hacimli coin değerlerinden %10 kaybetti. Ethereum fiyatı 4.000 dolarlık kilit seviyenin altına 3.866 dolara kadar geriledi. 

Bu yazının kaleme alındığı an itibariyle ETH fiyatı tekrar 3.984 dolar seviyelerine tırmanmayı başardı. Bitcoin fiyatı ise 54.000 dolara geriledikten sonra şu an 55.487 dolardan işlem görüyor. Peki genel manada bu düşüş ne anlama geliyor? Son yaşanan düşüşle birlikte kriptopara piyasası yönünü ayı sezonuna mı çevirdi, yoksa trend olan varlıklar yeni bir ralli için mi hazırlanıyor?

kriptopara

Hem BTC/USD hem de ETH/USD paritesinde aniden oluşan kötü bir mum oluşumu piyasaya korku getirdi. Şu sıralar varlıklara düzeltme gelmeye başladı ve yatırımcıların bu noktada dikkatli olmaları gerek. Ethereum boğası sonrası düzeltme bekleniyordu ve Bitcoin ile birlikte gelen bu düzeltme bazı işaretler veriyor olabilir. Bu ani kırılmanın bir ayı sezonunun başlaması ihtimali ortaya atıldı. Kriptopara sektörü kuşkusuz uzun bir süredir tam bir boğa modunda ilerliyordu. Bu nedenle böyle bir düzeltmenin de şimdiye kadar çoktan olması gerekiyordu. Bunun haricinde birçok varlık yeni yılın başlangıcından bu yana önemli ölçüde değer kazandı. Piyasalara bakıldığında zaten bir düzelme beklentisi vardı ve diğer taraftan mevcut fomo ve coşku son zamanların en yüksek seviyelerinde hareket ediyordu.

kriptopara

Bu saatlerde ortaya çıkan başka bir habere göre Dünya Sağlık Örgütü, Covid-19 Hindistan mutasyonu için “global bir sağlık riski” yorumu yaptı. Bu yorumdan sonra Amerika borsaları ile beraber kriptopara piyasası da sert düştü. Nasdaq’ta %2.55 oranında yaşanan sert düşüşün ardından Bitcoin’de yaşanan düşüş dikkatlerden kaçmadı. Bu düşüş esnasında bu düşüşün kaymağını alan kriptopara borsaları oldu. Vadeli piyasalarda işlem yapan yatırımcıların 1 milyar doları çok kısa bir sürede tasfiye (liq) oldu. Kaldıraçlı, margin işlem yapan kullanıcılar bu düşüşten oldukça yara aldı.

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Batuhan Görbulak tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra kendisini çeviri ve yerelleştirme alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlerde serbest çevirmenlik yapmakta olan Batuhan, 2020’de kripto paralar ile tanışmasıyla birlikte iş ağını genişleterek FinTech alanında birçok projenin çevirisinde tecrübe kazandı. Son 1 senedir çalışmalarını FinTech alanına yoğunlaştırarak Blockchain'i keşfetme yolunda çalışmalarını genişletiyor ve şimdilerde ise koinsaati.com'da co-founder ve "chief editor" olarak aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Ponzi Şeması Nedir?

Bitcoin, Ethereum

11 Mayıs 2021 Tarihli Bitcoin (BTC) Ve Ethereum (ETH) Teknik Analizi