içinde , , , , , , ,

Kriptopara Piyasası İnce Bir Buz Üzerinde mi?

Bitcoin’in değeri 60 bin doların altına geriledi ve bir haftadan kısa bir süre önce BTC, 69 bin doların üzerine çıkarak yeni ATH seviyesine ulaşmıştı.

Kriptopara

Pazartesi gecesi Bitcoin ve diğer major coinler düştükten sonra kriptopara piyasasından milyarlarca dolar silindi.

Bitcoin’in değeri 60 bin doların altına geriledi ve bir haftadan kısa bir süre önce BTC, 69 bin doların üzerine çıkarak yeni ATH seviyesine ulaşmıştı. Salı sabahı itibariyle, 24 saat içinde yaklaşık yüzde 10’luk bir düşüşle 59.200 dolar civarında değerlendi.

Bitcoin, Çevre

Ethereum, değerinin yüzde 11’inden fazlasını kaybetti ve şu anda 4.180 dolar civarında.

Solana, Ripple, Cardano, Dogecoin ve Shiba Inu dahil olmak üzere diğer kriptoparalar da %10 civarında düştü.

Polkadot son bir hafta içinde %19’un üzerinde düştü ve iki haftadan kısa bir süre önce 54.98 dolarlık ATH’sine yaklaşık %21 uzakta.

Genel kriptopara piyasası bir gecede 200 milyar dolardan fazla düşerek yaklaşık 2,6 trilyon dolar seviyelerini gördü.

Kriptopara Piyasası Neden Çöktü?

Muhtemelen bir dizi faktör bu düşüşe katkıda bulunmuştur.

Bunlardan en önemlisi, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC), kripto piyasasına milyarlarca dolar dökülecek olan Bitcoin ETF’sini reddetmesidir.

Çin ayrıca, bu yılın başlarında son çöküşün yaşanmasına neden olan Bitcoin madenciliği üzerindeki baskısını artırdı.

Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu Salı günü yaptığı açıklamada, baskının bir sonraki aşamasında bazı kripto madenleri için “cezalandırıcı elektrik fiyatları” düşüneceğini söyledi.

Twitter’ın CFO’su Ned Segal de kriptopara hakkında piyasayı sallamaya yardımcı olabilecek olumsuz yorumlar yaptı. Açıklamasında kripto varlıklara nakit yatırım yapmanın şu anda “mantıklı olmadığını” belirtmişti.

Stack Funds’ın COO’su ve kurucu ortağı Matthew Dibb, CoinDesk’e Bitcoin’in değer kaybetmeye devam edebileceğini söyledi.

Bir diğer son gelişme ise ABD’den geldi. Joe Biden, kripto vergi tanımları Hazine Bakanlığı’nın elinde olan altyapı tasarısını imzaladı.

Kriptopara Piyasasına Yatırım Yapmalı mıyım?

İnsanlar riskleri kendilerine ait olmak üzere yatırım yaparlar ve kriptoparalar herhangi bir finans otoritesi tarafından düzenlenmez.

Tüm kripto yatırımları risklidir, ancak Shiba Inu gibi meme coinler özellikle değişkendir ve yatırım yaptığınız her şeyi kaybetme olasılığına da hazır olmalısınız.

shitcoin

Finansal Davranış Otoritesi (FCA) Ocak ayında uyardı:

“Kriptoparalara veya bunlara bağlı yatırımlara ve kredilere yatırım yapmak, genellikle yatırımcıların parasıyla çok yüksek riskler almayı içerir. Tüketiciler bu tür varlıklara yatırım yaparsa, tüm paralarını kaybetmeye de hazır olmalılar.”

Hargreaves Lansdown Kıdemli Yatırım ve Piyasa Analisti Susannah Streeter,

“Son derece volatil olmanın yanı sıra çoğu kriptopara düzenlenmemiş, bu da yalnızca başka bir belirsizlik katmanı eklemekle kalmıyor, aynı zamanda yatırımcıların dolandırıcılığa karşı çok az veya hiç koruması olmadığı anlamına geliyor.”

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

 

Ezgi Çoban tarafından yazıldı.

Başkent Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri aynı zamanda Uluslararası Ticaret ve Finansman Çift Anadal Programı öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

kriptopara

Polkadot (DOT), Solana (SOL) ve Litecoin (LTC) Teknik Analizi | 16 Kasım 2021

Real Realm ($REAL), BSCStation Launchpad’de Piyasaya Çıkıyor