in , , ,

Kriptopara Piyasası Çöküşte: Yatırımcıları Neler Bekliyor?

Kriptopara piyasası dünden itibaren çöküş döneminin içine girdi. Bitcoin ve Ethereum fiyatlarında sert düşüş panik etkisi yarattı. Dün Vitalik Buterin’in tüm köpek shitcoin’lerini çökerttikten sonra, farklı türde bir kötü haberle daha uyandık. Tüm kripto para piyasası son 24 saatte %10’dan fazla düşüş yaşadı. Bu piyasada çoğu coin birden fazla rakamla kırmızı görülürken, çok azının yükseliş kaydettiği görüldü. Bu çöküşe ne sebep oldu ve bundan sonraki günlerde yatırımcıları neler bekliyor?

Önceki makalemde, Ethereum mucidinin yapmış olduğu eylemle ilgili olarak bazı detaylar vermiştim. Buterin, 50 milyar Akita Inu tokenini ETH karşılığında takas etti ve meme tokeninin bir saat içinde %30 oranında göçmesine olmasına neden oldu. Vitalik Buterin, satmış olduğu coinlerden aldığı 1000 ETH’yi Hindistan Covid-19 ile mücadele için bağışlamış oldu.

kriptopara ethereum

Kriptopara ve shitcoin spekülatörlerinin bu konuda içi rahat olabilir, çünkü kayıpları bir hayır kurumuna gitti. Bu eylem, meme coinlerini kaosa ve kafa karışıklığına neden oldu ve birçok yatırımcı fiyat düşüşü nedeniyle önemli miktarda para kaybetti. Bunların hepsi hemen hemen birkaç saat içinde oldu. Gerçekten etkilenen insanlar tüm meme tokenlerini sattılar ve Bitcoin, Ethereum veya diğer altcoinler gibi daha sağlam kriptoparalar satın aldılar. Bu iyi bir haber olmalıydı, ancak bu noktada Elon Musk sahneye çıkarak her şeyi mahvetti.

Elon Musk Kriptopara Piyasasını Çökertti

Piyasa, Tesla şirketinin bazı Bitcoin’leri elinde tutmaya karar verdiklerini açıkladığında çok mutlu oldu. Bu haber tüm piyasayı pozitif hava kattı. Musk, kısa süre sonra Tesla’nın arabaları için Bitcoin’leri ödeme yöntemi olarak kabul etmeye başlayacağını duyurdu. Bu haber piyasadaki coşkuyu iyice arttırdı. Belli bir süre sonra Musk, dikkatini Dogecoin’e çevirdi ve sağa sola tweet atmaya başladı. Bu, Dogecoin fiyatında güçlü bir yükselişe neden oldu. Son SNL etkinliği Dogecoin için başarılı olmadı. Kâra geçen çoğu tüccar pozisyonlarını tasfiye etti ve fiyatı yüksek seviyelerden alım yapan insanları büyük bir kırmızı karmaşanın içinde bıraktı. Elon, çoğu insanın batmasına ve piyasayı manipüle ettiği için eleştiri yağmuruna tutuldu.

kriptopara bitcoin

Bugünün ilk saatlerinde Musk, Tesla’nın artık Bitcoin’leri bir ödeme yöntemi olarak kabul etmeyi bırakacağını tweetledi. Daha sonra yüksek gaz ücretleri nedeniyle çevre dostu olmadığını iddia ederek Bitcoin’i yerden yere vurdu. Tesla şirketi burada haksız bir konumda. Şirket 1,5 milyar dolarlık Bitcoin satın aldığından beri Bitcoin’in temellerinde hiçbir şey değişmedi. Şimdi durduk yere neden Bitcoin yerden yere vuruldu? Çünkü kârlarını aldılar ve daha iyi alternatiflere yönelecekler. İşte tam bu noktada yeni bir altcoin sezonunun başlangıcını tetikleyebilirler. MicroStrategy CEO’su Michale Saylor, Elon Musk’a yanıt olarak “Bitcoin işleminde yüksek seviyeli enerji kullanılmadığına işaret etti ve şöyle dedi:

Bu oldukça ironik çünkü Bitcoin işleminde yüksek enerji kullanılmamaktadır. Enerji, kripto ağını güvence altına almak için kullanılıyor ve fosil yakıt tüketimi üzerindeki net etki, her şey düşünüldüğünde negatif olacaktır.

Bu esnada, Bitcoin Standardı’nın yazarı Saifedean Ammous, Elon Musk’ı “bilgisiz bir ikiyüzlü” gibi görünmekle suçladı. Tüm bu açıklamalardan sonra Musk’ın iyi niyetli olmadığı oldukça aşikar. Makaleyi kısaca özetlemek gerekirse; Ethereum mucidi Vitalik Buterin satıyor, Elon Musk kötü haberler veriyor, insanlar satmaya başlıyor, fiyatların düşmesine yol açıyor, böylece daha fazla panik oluşuyor… Kartopu etkisi işte böyle oluyor. İlişkili olmayan birçok olay meydana gelir ve insanların FUD’a girmesine neden olur.

Yatırımcıları Neler Bekliyor, Bundan Sonra Yatırımcılar Ne Yapmalı?

ETH rallisiyle birlikte piyasada düzeltme zaten bekleniyordu, ancak bu düzeltme beklenildiği gibi sadece ETH bazında değil, tüm sektörü yakıp kavurdu. Elon ve Vitalik resmen birbirlerine meydan okudu. Bu noktada yatırımcılar kendilerini bu tür manipülatif piyasadan korumak zorundadır. Kriptopara piyasaları düşüş eğilime girdiğinde başka alternatif para kazanma yöntemlerini iyi öğrenmeleri gerekmektedir.

kriptopara

Bunun haricinde yatırımcılar genel olarak shitcoin’lerden meme tarzı coinlerden uzak durmalıdır. Temel analize odaklanarak ekosistemi, altyapısı ve likiditesi güçlü projeler tercih edilmelidir. Bu düşüşle birlikte fiyatları çok fazla şişen projeler hak ettiği değere inecektir. Haziran ayından itibaren yeni bir altcoin sezonunun başlangıcı tetiklenebilir, yatırımcılar bu sancılı süreçlerde piyasayı uzaktan izlemeli ve fırsat arayışı içinde olmalıdır.

Kriptoparalar hakkında merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılabilirsiniz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Batuhan Görbulak tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra kendisini çeviri ve yerelleştirme alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlerde serbest çevirmenlik yapmakta olan Batuhan, 2020’de kripto paralar ile tanışmasıyla birlikte iş ağını genişleterek FinTech alanında birçok projenin çevirisinde tecrübe kazandı. Son 1 senedir çalışmalarını FinTech alanına yoğunlaştırarak Blockchain'i keşfetme yolunda çalışmalarını genişletiyor ve şimdilerde ise koinsaati.com'da co-founder ve "chief editor" olarak aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Binance Platformuna Soruşturma Şoku!

14 Mayıs 2021 Dogecoin Teknik Analizi