içinde ,

Kriptopara Piyasa Metrikleri

Kriptopara

TOTAL

Bitcoin’in dahil olduğu kriptopara marketinin toplam değerini görebildiğimiz grafiğimizde zirve noktamız olan 11 Kasımdaki 2.96 Trilyon Dolar seviyesinin ardından başlayan düşen trend sonucunda bugün itibariyle 2.27 Trilyon Dolar seviyesine geriledik.

kriptopara
Kriptopara Piyasa Metrikleri

20 Temmuz’dan bu yana getirdiğimiz ana yükselen trendimizin de 4 Aralıkta kırılmasının ardından piyasa re-test hareketini de tamamlamış görünmekte. Bu seviyeden sonra $1.9 Trilyon Dolar seviyesine kadar gelen düşüşe tepki olarak kısa bir toparlanmayla birlikte piyasa kendini tekrar $2.7 Trilyon Dolar seviyesine taşıdı.

Yükseliş dalgasının sürebilmesi için kısa vadede tekrar $2.46 Trilyon Dolar seviyesinin üzerine çıkmamız gerekirken düşüşün sürmesi durumunda en önemli destek olarak $1.8 Trilyon Dolar öne çıkmakta.

Dominance

Toplam kriptopara piyasasındaki toplam tutar içinde bitcoin payını incelediğimiz dominance grafiğine göre içinde bulunduğumuz seviye oldukça kritik bir nokta olarak öne çıkmakta. Daha önce bu seviyeleri test ettiğimiz günler 19 Mayıs 2021’deki büyük düşüş günü ve 12 Eylül 2021’deki ciddi düşüş günü olarak görünmekte.

kriptopara
Kriptopara Piyasa Metrikleri

Bu seviyenin ardından bitcoin’deki volatilitenin artışı, bu artışın da piyasayı olumsuz etkilediği bilinmekte. 40 seviyesinden alınan tepkinin ardından sağlıklı bitcoin yükselişiyle birlikte dominance 42-43 bandına taşınırsa piyasa oldukça rahatlayacaktır.

Fear And Greed Index

Piyasadaki korku ve açgözlülük seviyesini tespit edebildiğimiz en önemli gösterge olarak öne çıkan index’te şu sıralarda 24 seviyesiyle aşırı korku öne çıkmakta.

kriptopara
Kriptopara Piyasa Metrikleri

6 Aralık’ta 16 seviyesine kadar düşen endeks en son bu seviyelere yükselişin başladığı 20 Temmuz tarihinde inmişti. Oldukça önemli bir sosyal indikatör olan Fear And Greed Index 10 seviyesine ne kadar yaklaşırsa o kadar piyasanın geri dönüş sinyalleri gelmeye başlayacaktır.

DXY

Dolar Endeksi içinde bulunduğu yükselen kanal içinde hareketini sürdürmekte. Özellikle ABD tarafından gelen enflasyon verisiyle beraber kanal üst bandından red gören DXY’de başlayacak bir düşüş bitcoin için oldukça önemli olacaktır.

kriptopara
Kriptopara Piyasa Metrikleri

96,4 seviyesindeki direncinin aşılmaması halinde düşüşün başlayacağı DXY tarafında ilk hedef 95,5 olarak öne çıkmakta. 14-15 Aralıktaki FED toplantısından sert mesajlar çıkmaması halinde piyasa rahatlayacak, DXY düşecek bu da bitcoine olumlu yansıyacaktır.

Gün içinde paylaştığım teknik analizlerim için Twitter adresimi takip edebilirsiniz.

Twittersadececripto

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Ali Taylan Cengiz tarafından yazıldı.

Ethereum

Ethereum, Avalanche ve Polkadot’a Kısa Vadeli Bakış | 10 Aralık 2021

Kripto

Yabancı Kripto Fenomenleri Bu Hafta Neler Konuştu? | 10 Aralık 2021