içinde

Kriptopara Nedir?

Kriptopara yatırım veya takas işlemlerinde kullanılabilen, tamamen dijital, şifrelenmiş sanal para birimlerine verilen addır. Kriptoparaların herhangi bir fiziksel karşılığı yoktur.

Günümüzde kriptopara birimleri oldukça popülerdir. Ünlü zengin iş adamları, devlet başkanları, bireysel ve kurumsal yatırımcılar tarafından kullanılmakta ve sık sık konuşmalara konu olmaktadır. Kısa sürede önemli seviyelere gelmesi ile herkesin dikkatini çekmiştir. Üzerinde bulunduğu blokzinciri teknolojisi bu sayede popüler hale gelmiş farklı kullanım alanları ortaya çıkmıştır. Kriptopara birimleri yatırım, alım satım, finansal hizmetler alanında kullanılmaktadır. Kriptopara birimlerinin arkasında takas işlemlerini doğrulamak amacıyla kriptografi kullanılır.

Kriptopara, Bitcoin, Ethereum

Günümüzde sanal paraların kullanım alanı yaygındır. Banka işlemlerinde, kredi kartlarında kullanılan ya da harcanan paralar da sanal para olarak anılmaktadır. Bu işlemler sonucunda da fiziksel değil sistem üzerindeki verilerin değişmesi sonucu işlemler gerçekleştirilir. Kriptoparalar da bu mantıkla çalışmaktadır. En önemli farkı ise arkasında herhangi bir otoritenin bulunmamasıdır. Sistemin dayanağı blokzinciri teknolojisidir. Kodlar bu sistemde kanunu oluşturur. Böylece merkeziyetsiz, aracıların ortadan kalktığı ve güvene dayalı olmayan bir sistem ortaya çıkmıştır.

Kriptoloji kriptopara birimlerinin arkasındaki şifreleme bilimidir. Şifrelemeler sayesinde transferler gerçekleştirilir ve bloğa kaydedilir. Hash fonksiyonlarının yer aldığı algoritmalar kullanılır.

Kriptopara Tarihi

Her ne kadar fikrin ilk olarak ortaya atılması 2008 yılında Satoshi Nakamoto’nun yayınladığı makale olarak bilinse de geçmişi on yıllar süren çalışmalara dayanır. 1990’lı yıllardan bu yana dijital para birimi oluşturulması için bir dizi deneyler yapılmıştır. Yapılan bu deneyler çeşitli sebeplerle başarısız sonuçlar vermiştir.

  • Kriptoparalar tarihi hakkında detaylı bilgi edinmek isterseniz Bitcoin Tarihçesi başlıklı 6 bölümden oluşan yazı dizisini okuyabilirsiniz.

Kriptopara, Bitcoin, Cüzdan

Güvenlik

Kriptopara birimlerinin güvenliği arkasındaki blokzinciri teknolojisi sayesinde sağlanır. Yapılan her işlem birçok kayıt tutucu tarafından kayıt altına alınır. Ayrıca işlemler herkes tarafından görülüp denetlenebilir haldedir. Çift harcama probleminin çözülmesi bu sayede sağlanır. Böylece bir merkezi otorite ihtiyacı ortadan kalkmış olur.

Nasıl Üretilir?

Kriptoparalar madencilik adı verilen işlemler ile üretilir. Farklı konsensüs mekanizmasına sahip kriptopara birimlerinin farklı üretimi söz konusudur. En bilineni ise madencilerin matematiksel bir hesaplama yöntemiyle bulmacalar çözdüğü proof-of-work yani iş ispatı modelidir.

Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Semih Yiğit tarafından yazıldı.

Galatasaray Üniversitesi'nde Ekonomi bölümü öğrencisi olan Semih, Fransızca ve İngilizce dillerine hakimdir. Blokzinciri, merkeziyetsiz finans, teknoloji ve yazılım alanlarında kendini geliştirmekte ve bu alanlarda içerikler üretmektedir.

Teknoloji, blockchain

Yapay Zekanın Evrenin Gizemlerini Çözmesinin 4 Yolu

Bitcoin

Borsalardaki Bitcoin (BTC) Arzı Son 6 Ayın En Düşük Seviyesine Geriledi