in

Kriptopara Madenciliği Nedir, Nasıl Yapılır?

Kriptopara piyasası dünya finansını domine etmesine rağmen, teknik olarak nasıl çalıştıklarını anlatma konusunda çoğu zaman çıkmaza düşüyoruz. Peki kripto paralar nasıl üretiliyor, madencilik nedir? Hadi bakalım.

Kriptopara Madenciliği Nedir?

Her an daha çok basılıp, piyasaya sürülebilen normal paraların aksine, kriptoparalar belirli bir süreç sonunda mining edilebilirler. Kriptopara madenciliği, yeni bir kriptopara biriminin üretilip piyasadaki dolaşıma nakledilmesine verilen isimdir. Ayrıca madenciliğine başlanan kriptoparanın, herkese açık olan muhasebe defterinin bakımı ve geliştirilmesi açısından da çok önemli bir yer tutar.

kriptopara madenci

Esasen, kriptopara madenciliği kenni ödüllendiren bir sisteme sahiptir. Madenciler, ağın güvenliğini ve bakımını üstlenmeleri karşılığında coinler ile ödüllendirilirler. Bu da madencilere iyi bir teşvik sağlayarak düzenin sağlanmasına yardımcı olur. Madencilik çok fazla zaman alır, pahalıdır ve bazen kazanılan coinler gösterdiğiniz eforun karşılığını vermez. Ancak, bu da madencileri daha çok dijital para üretmeye ve kasalarında uzun zamanlar tutmaya yardım eder. Bu yüzden madencilik kimi zaman onlar için çok cazip olabilir.

Kriptopara Madenciliği Nasıl Çalışır?

Kriptopara madenciliği süreci, içerisinde kompleks matematik işlemlerinin sofistike bilgisayar yazılımları tarafından işlendiği bir süreçtir. Örneğin, Bitcoin’de ilk part bitcoin ağındaki işlemleri doğrulamak ve kaydederek ağın meşruluğunu sağlamaktır. İkinci part ise “Proof of work” olarak adlandırılan ağ ile ilişkilendirilmiş kompleks matematik yapbozlarının çözülmesidir.

Matematik yapbozunun cevabı 64-digitlik onaltılık sayı sisteminden oluşur. Her madenci bu figürlere en hızlı cevabı vermek için yarışır. Kazanan blockchain ağında yeni bir hareket verisinin “”block” olarak doğrulanmasına izin verir. Bunun karşılığında da daha önceden belirlenen ödülü alır. Bitcoin madenciliğinde kazanan her 10 dakikada bir anons edilir ve her bir doğrulanan blok için 6.25 Bitcoin ödül verilir. Ancak, Bitcoin ödülleri aşağı yukarı her 4 yılda 1 kez, her 210.000 blokta bir, yarı yarıya düşüş gösterir. Yani 2024’te bir kez daha halving olacak ve 2140’tan önce 21 milyon adet zincir sirkülasyonunun tamamlanması beklenmiyor.

Bütün madencilik süreci mümkün olduğu kadar kriptopara üretmeye ve dolaşıma sokulmasına odaklıdır. Kriptopara madencilik sürecinin gelişmesi ve güvenliğinin sağlanması, madencilere sağladığı ödüllerle yeterince ilgi çekicidir.

Madencilikte Farklı Metodlar

Kriptopara madenciliği herhangi biri tarafından yapılabilir. Bunun için güçlü bir bilgisayar ve ciddi bir elektrik temini gereklidir. Burada farklı metodlar vardır ve hepsinin kendine özgü avantaj ve dezavantajı vardır. Aşağıda, madenciliğin temellerine doğru bir yolculuk yapacağız ve artılarını, eksilerini değerlendireceğiz.

madenci

Bulut Madenciliği

En popüler madencilik tiplerindendir. Birkaç farklı şekilde yapılabilir. Birilerine maden makinelerini kiraya vermek ve madencilerin onu kullanmasını sağlamak bunlardan birisi. Burada makineden ve performansından sorumlusunuzdur. Bu da pahalı bir harcama demektir. Alternatif ve yaygın olarak ise, bulut madencilik servisleri size Mining farm’larından kendi bilgi işlem güçlerini kiralarlar. Bu farm’lar dünyanın dört bir yanında çalışan büyük ve güçlü bilgisayarların büyük stok merkezleridir. İşlemler sonucu, kendi  bilgisayarın gücü ile orantılı bir biçimde Farm’ın ürettiği ve kazanılan ödülü paylaşırsınız. Yani büyük bir madencilik operasyonunun bir parçası olursunuz. Bu periyot tamamen madenci ve kiralayan kişi arasında geçer ve kazanılan ödüller anında kriptopara cüzdanınıza geçer. Farklı şirketler mining kiralamaları için 350 € ve 3,500 € arasında değişen fiyatlarla madencilere teklif sunarlar ve süreler 2 yıldan- cihazların yaşam döngüsünün sonuna kadar sürer.

GPU Madenciliği

Bu model bilgisayarların içinde var olan grafik sürücülerini kullanarak madencilik yapmaya çalışır. Belki de en yaygın ve bilinin mandecilik şeklidir. Bulut madencileri zaten kendi GPU donanımına sahiptir, kendileri sahip olmak yerine kiralananları kullanırlar. Bu sistemi kurmanın maliyeti yüksek olmasına rağmen, GPU donanımı mining sürecinde oldukça hılzıdır ve daha çabuk para kazandırıp maliyetini çıkarabilir. 2,000 € civarı bir maliyeti olamakla beraber, bir çok yavaş alternatife göre daha hızlı kazanç sağlayabilir.

kuantum-kriptopara-madenci

CPU madenciliği, kriptopara madenciliği yapmak için gelişmiş bilgisayar işlemcileri kullanır. Kriptopara birimi kurulduktan sonraki ilk birkaç yıl boyunca popüler bir seçenekti, ancak şu anda mevcut olan daha verimli yöntemlere kıyasla önemli dezavantajlar nedeniyle şu anda daha az madenci bu yöntemi tercih ediyor. Her şeyden önce, CPU madenciliği son derece yavaştır ve kendinizi aylarca herhangi bir gelir elde etmeden madencilikte bulabilirsiniz. Bu kadar uzun bir süreç olduğu gerçeği, bu süre zarfında genellikle daha fazla elektrik kullandığı anlamına gelir; bu, ucuz elektrik ve soğutma sistemlerine erişiminiz olmadığı sürece yüksek faturalara neden olabilir.

CPU madenciliğinin eskiden popüler olmasının nedeni, gereken tek şeyin bir bilgisayar ve bazı yazılım programları olmasıydı. Kriptopara biriminin ilk günlerinde, sıradan bir dizüstü bilgisayarın bazı madencilik işlemlerini hesaplaması bile mümkündü, ancak mevcut blok zinciri verilerini işlemek için gereken saf işlem gücü katkıda bulunan her blokla birlikte daha da büyüyor. Ancak, CPU madenciliğinin kolaylığı her yıl binlerce yeni madenci çekmeye devam ediyor, ama genellikle sadece elektriğin nispeten ucuz bir meta olduğu yerlerde.

ASIC Madenciliği

ASIC’ler (Uygulamaya Özel Tümleşik Devreler), tek bir görevi gerçekleştirmek için açıkça tasarlanmış cihazlardır. Bu durumda kriptopara madenciliği ve alternatif madencilik yöntemlerinden önemli ölçüde daha fazla kriptopara üretebildikleri bilinmektedir çünkü bunlar tamamen bu amaç için optimize edilmiştir.

Bitcoin

Bununla birlikte, kriptopara birimi topluluğunda oldukça tartışmalılar. Hatta bazıları ASIC makinelerinin tamamen yasaklanması çağrısında bulundu. Saf bilgi işlem güçleri, temelde karmalar üzerinde bir tekele sahip oldukları anlamına gelir; madenciler genellikle bir ASIC’in hızına ve verimliliğine ayak uyduramayan GPU veya CPU donanımlarıyla sınırlıdır. Bazı durumlarda, ASIC’ler belirli bir kriptopara biriminin (Zcoin gibi) ekonomisini tamamen tekelleştirdi ve yeni madeni paraların çoğu ASIC çiftliklerine erişimi olan madencilere dağıtılır. Bu, onlara para biriminin çoğu üzerinde neredeyse tartışılmaz bir kontrol sağlıyor.

Madencilik Kriptopara Biriminin Elektrik Maliyetleri Ne Olacak?

Blok zincirlerinin sonsuz artan karmaşıklığı nedeniyle, kriptopara madenciliği birkaç yıl öncesine göre çok daha fazla işlem gücü gerektirir ve bu nedenle büyük miktarda elektrik kullanır.

Son veriler, Bitcoin madenciliğinin tek başına 2020’de tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 149 terawatt-saate (TWh) ulaştığını, aynı dönemde Google yalnızca 12,2 TWh enerji tüketmişti. Deutsche Bank analistleri Mayıs 2021’de “Bitcoin bir ülke olsaydı, madencilik için İsviçre’nin toplamda yaptığı kadar yılda yaklaşık aynı miktarda elektrik kullanırdı” diye uyardı.

Cambridge Alternatif Finans Merkezi, tek bir Bitcoin işleminin 680.000 Visa işlemi veya 51.210 saat YouTube izleme ile aynı karbon ayak izine sahip olduğunu tahmin etti. Kriptopara madenciliği yapmak için gereken elektrik miktarı, genel olarak fosil yakıtlardan karşılanıyor.

Kriptopara savunucusu Elon Musk, geçtiğimiz günlerde şirketi Tesla’nın madencilik ve fosil yakıt üretimi arasındaki bağlantıyla ilgili endişeler nedeniyle artık Bitcoin ile elektrikli arabaları için ödeme kabul etmeyeceğini duyurdu. Bunun bir bütün olarak kriptopara birimi madenciliği endüstrisi üzerinde ne gibi bir etkisi olacağı henüz belli değil, ancak kendini geleneksel paraya uygun bir gelecek alternatif olarak tanıtacaksa, kriptopara birimi piyasası öncelikle karbon ayak izini minimum seviyelere düşürmeli.

kriptopara madenci

Kriptopara Madenciliği Yapmanın En İyi Yolu

Sonuç olarak, size en uygun kriptopara madenciliği yöntemi bir dizi faktöre bağlıdır. Başlangıçta biraz para harcayacak bütçeniz var mı? Ne kadar? Gibi bir çok soruyu yanıtlamanız gerekebilir.

Genel olarak, yine de, GPU donanımları ve bulut madenciliği, sıradan kriptopara madencileri için en popüler seçenekler gibi görünüyor. CPU madenciliği çok yavaş olma eğilimindeyken, ASIC’ler pahalı olabilir ve gelecekte yasaklanabilir. Kendi teçhizatınızı kullanırsanız, o zaman bir madencilik havuzuna katılmaya değer, burada bir grup madenci ile güçlerinizi birleştirerek bilgi işlem gücünü ve dolayısıyla herhangi bir ödülü paylaşabilirsiniz. İyi bilinen Bitcoin madencilik havuzları arasında Slush havuzu bulunur.

Madenciliğe girmeye karar verirseniz, elektrik bütçenize dikkat edin, ancak kriptopara madenciliği zaten pahalı olduğu için, önümüzdeki aylarda ve yıllarda daha da artması muhtemeldir. Ve çevre konusunda endişelenenler için, kriptopara birimi madenciliği, ağır karbon ayak izini dengelemek için henüz yeterli yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanmıyor. Bu nedenle fosil yakıtların kriptopara üretimi üzerindeki mevcut etkisini akılda tutmak faydalı olabilir.

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Vefa İlgün tarafından yazıldı.

Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünü 2020 yılında bitiren Vefa, şu anda Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği ABD'nda yüksek lisans yapmaktadır. İleri derecede İngilizce ve temel seviyede Almanca bilmektedir. Aktif olarak inşaat ve ticaret sektörlerinde yer almaktadır. Kripto para sektörüyle 2021 yılında tanışmıştır.

Sorare

Sorare Platformunda İşlem Ücretleri Sıfırlanıyor: Starkware İle Sorare Ortaklık Kurdu

Sorare

Sorare Oyuncu Puanlama Sistemine Genel Bakış