içinde ,

Kriptopara Birimleri İçin Likiditenin Önemi

Eylül

Kriptopara birimlerinin yatırımcılar tarafından tanınması, insanların dikkatini piyasa değeri, staking, NFT, likidite ve çok daha fazlası gibi belirli terimlere çekmiştir. Kriptopara tüccarları, kriptopara piyasasında başarılı olmak istiyorlarsa bu terimleri öğrenmekten başka seçenekleri olmadığını bilirler. Bunun nedeni, bu tür terimlerin neye dahil olduklarını anlamalarını kolaylaştırmasıdır. Bu makale, kriptopara likiditelerinin tüm yönlerinin ne olduğundan likiditenin nasıl kullanılacağına kadar derinlemesine bir araştırma yazısı niteliğindedir.

Likidite, bir varlığın fiyatının genel istikrarını etkilemeden bir varlığın alınıp satılabileceği hız olarak tanımlanır. Aynı zamanda, bir varlığın kolayca nakde dönüştürülebildiği bir ölçüdür. Bir varlığı nakde dönüştürmek ne kadar kolaysa, varlığın likiditesi o kadar yüksek olur.

kriptopara

Nakit, var olan en likit varlık olduğu için genellikle bir varlığın likiditesini ölçmek için bir standart olarak kullanılır. Bunun nedeni, kararlı olması ve herhangi bir zamanda değerlendirilebilmesidir. İnsanlar bunu mal ve hizmet alışverişi yapmak için de kullanmaktadır.

Kriptoparalarda Likiditenin Önemi

  • Tüccarların uygun bir fiyata coin satın almasını mümkün kılar: Likit bir piyasada, çok sayıda alıcı ve satıcı nedeniyle fiyatlar piyasa katılımcıları için çok daha adildir. Örneğin, yüksek ticaret aktivitesi olan esnek bir piyasa, alıcıların daha yüksek fiyatlardan teklif verirken, satıcıların rekabetçi fiyatlarla satış yapmasını sağlar ve herkes için dengeli bir piyasa fiyatını adil hale getirir. İstikrarlı bir denge fiyatı, piyasa istikrarının bir işaretidir ve piyasa katılımcılarının dezavantajlı olmamasını sağlar.
  • Pazar İstikrarı: Yüksek likidite seviyesi, fiyatların istikrarlı olmasını ve büyük anlaşmalar nedeniyle büyük piyasa dalgalanmalarına maruz kalmamasını sağlar. Örneğin, “balinaların” (büyük miktarda parası olan insanları tanımlamak için kullanılan bir terim), piyasa aktivitesi az olan likit olmayan piyasalarda fiyatları önemli ölçüde etkilemesi veya daha kötüsü fiyatları manipüle etmesi çok kolaydır. Tek bir alım veya satım emri, kriptopara birimi fiyatlarının keskin bir şekilde dalgalanmasına neden olarak genel piyasaya artan volatilite ve daha yüksek riskler ekleyecektir. Likit bir piyasada, birçok piyasa katılımcısının varlığı ve emirleri nedeniyle fiyatlar, büyük emirlere dayanacak kadar istikrarlıdır.

kriptopara

  • Daha hızlı işlem süreleri: Seçtiğiniz kripto para birimini likit bir piyasada satın almak veya satmak çok daha rahat ve kolaydır, çünkü alım veya satım emirleriniz daha fazla piyasa katılımcısı olması nedeniyle çok daha hızlı gerçekleşecektir. Hızlı ve tempolu kripto ara piyasalarında bazen kritik olan bir ticarete anında girebilir veya çıkabilirsiniz.
  • Teknik analiz için artırılmış doğruluk: Teknik analiz, geçmiş fiyatların incelenmesini ve kriptopara birimi fiyatlarını tahmin etmek için teknik göstergelerin ve grafik modellerinin kullanılmasını ifade eder. Birçoğu teknik analizin doğruluğuna katılmasa da, genel piyasayı ve ticareti anlamada hala yaygın olarak kullanılan bir metodolojidir. Likit bir piyasada fiyat ve grafik oluşumu daha gelişmiş ve hassastır, bu nedenle doğruluğunu artırır.

Likiditeyi Etkileyen Faktörler

  • Ticaret hacmi: Kriptopara piyasasında likiditeyi etkileyen temel faktör, kriptopara birimlerine sahip olanların çoğunun, bir değişim aracı olarak kullanmak yerine fiyatları artırmak için para yatırımı ve ticareti yapmasıdır. Hacim, normalde son 24 saat içinde borsalarda işlem gören coinlerin sayısını ifade eder. Temelde, hacim belirli bir madeni paranın piyasa faaliyetini yansıtır. Daha yüksek bir hacim, daha fazla tüccarın madeni para alıp sattığını gösterir.
  • Kabul: Bir para biriminin başarısı ve uygulanabilirliği, kitlelerin veya en azından onu gerçekten bir şey için kullanabilecek geniş bir insan ağının kabulüne bağlıdır. Bu nedenle kriptopara birimlerinin işlemlerde uygun bir araç olarak kullanılabilirliğini ve kullanışlılığını artırmak için tüccarlar ve işletmeler tarafından bir ödeme aracı olarak kabul edilmesi önemlidir. Bitcoin ve diğer kriptopara birimleri (altcoinler), özellikle çevrimiçi mağazalarda bir ödeme aracı olarak hızla önem kazanıyor ve kabul görüyor. Şu anda 182 farklı ülkede Amazon, IBM, Microsoft, Apple’ın App Store, PayPal ve eBay gibi devler dahil olmak üzere kriptopara birimlerinde ödeme kabul eden 370.000’den fazla sağlayıcı var.

kriptopara

  • Regülasyonlar: Farklı ülkelerin yasaları ve düzenlemeleri de kriptopara birimlerinin likiditesini etkileyebilir. Kriptopara birimi ticaretini veya ticarette kriptopara birimlerinin kullanılmasını yasaklayan bazı ülkeler var. Bu, o ülkedeki likiditeyi etkileyecektir, çünkü kriptopara birimlerinin yasaklanması, kriptopara birimlerinin takas edilmesi yasağı anlamına gelir, bu da kullanıcıların o ülkede kriptopara satın almasının veya satmasının zor olacağı anlamına gelir. Kriptopara birimlerine sahip olmak istiyorsanız, özel olarak bir satıcı bulmanız veya eşler arası platformlara güvenmeniz gerekir. Bu nedenle, bu ülkedeki likidite son derece düşük olacaktır. Kriptopara birimlerine olan yüksek talebi karşılayacak çok az satıcı olduğundan bu genellikle daha yüksek fiyatlara yol açar ve bu da satıcıya fiyatları yükseltmek için daha yüksek bir pazarlık imkanı verir.

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Batuhan Görbulak tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra kendisini çeviri ve yerelleştirme alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlerde serbest çevirmenlik yapmakta olan Batuhan, 2020’de kripto paralar ile tanışmasıyla birlikte iş ağını genişleterek FinTech alanında birçok projenin çevirisinde tecrübe kazandı. Son 1 senedir çalışmalarını FinTech alanına yoğunlaştırarak Blockchain'i keşfetme yolunda çalışmalarını genişletiyor ve şimdilerde ise koinsaati.com'da co-founder ve "chief editor" olarak aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Bitcoin

Nasıl Akıllı Bir Trader Olunur?

Plethori CEO’su Callum Mitchell-Clark ile AMA Etkinliği