içinde ,

Kriptopara Birimi Nasıl Oluşturabilirsiniz?

Kriptopara, Bitcoin

Yeni bir kriptopara birimi oluştururken, bir coin veya token yapmayı seçebilirsiniz. Bir coin’in kendi blok zinciri vardır, bir token ise önceden var olan bir ağ üzerine kuruludur. Kriptopara birimleri, güvenlikleri ve merkeziyetsiz yapıları için blok zincirlerine güvenir.

Bir token oluşturmak, bir kriptopara yapmaktan daha az uzmanlık ve çaba gerektirir. Bir coin genellikle onu yapmak için bir geliştirici ve uzman ekibine ihtiyaç duyar. Bir token hala teknik bilgiye ihtiyaç duyar, ancak Ethereum, Binance Smart Chain, Solana ve Polygon gibi diğer blok zincirleri kullanarak bunları dakikalar içinde oluşturmak mümkündür.

Bir coin veya jeton seçiminiz, istediğiniz özelleştirilebilirliğe ve yardımcı programa bağlı olarak değişecektir. Genel olarak, ilgili maliyetler, harici geliştiriciler ve zaman gibi ihtiyaç duyulan işe bağlıdır.

Kriptopara

Ethereum ve Binance Smart Chain, dijital para birimleri oluşturmak için popüler blok zincirleridir. Tokenleri kendiniz oluşturmak için yerleşik kodu kullanabilir veya bir token oluşturma hizmetini kullanmak için ödeme yapabilirsiniz. Yan zincirler, ana blok zincirinin avantajlarıyla daha fazla kişiselleştirme sağladıkları için alternatif bir seçim olabilir.

Nasıl bir coin veya token yaratabileceğini anlatmadan önce isterseniz ikisi arasındaki farkı biraz daha detaylı şekilde inceleyelim:

Coin ve Token Farkları Nelerdir?

Kripto para birimleri kabaca iki kategoriye ayrılabilir: Coinler ve tokenler. Aralarındaki fark basittir. Coinlerin, örneğin Bitcoin gibi kendi yerel blok zinciri vardır. Ether (ETH), Ethereum blok zincirine sahiptir. Coinlerin tipik olarak tüm ağ üzerinde işlem ücretlerini ödeme, stake etme veya yönetişimde yer alma gibi kullanım alanları vardır.

Tokenler ise önceden var olan blok zincirler üzerine inşa edilmiştir. Coinlere benzer bazı rolleri olabilir, ancak tokenlerin esas olarak kendi projelerinde faydası vardır. Bir örnek, PancakeSwap’ın Binance Smart Chain üzerindeki CAKE tokenidir.

Kriptopara

Bunu ayrıca, NFT basmak veya PancakeSwap ekosistemindeki belirli işlemler için ödeme yapmak için de kullanabilirsiniz. Ancak CAKE’in kendi blok zinciri yoktur, bu nedenle BSC’deki her uygulamada kullanılamaz. Aynısı, Ethereum blok zincirinde yayınlanan binlerce ERC-20 tokeni için de geçerlidir. Her token, farklı kullanım durumlarına sahip belirli bir projenin parçasıdır.

Coin ve Token Yaratmanın Farkları

Daha önce de belirtildiği gibi, token oluşturmak bir coin oluşturmaktan çok daha basittir. Bir coin, blok zinciri geliştirmenizi ve başarılı bir şekilde sürdürmenizi gerektirir. Mevcut başka bir zinciri çatallayabilirsiniz (kopyasını oluşturabilirsiniz), ancak bu, ağınızın ayakta kalmasına yardımcı olacak kullanıcıları ve doğrulayıcıları bulma sorununu çözmez. Bununla birlikte, yeni bir coin’le başarı potansiyeli, bir token yapmaktan daha yüksek olabilir.

İşte iki seçeneğe ilişkin temel bir genel bakış:

Coin

Token

Kendi blok zinciri ağında çalışır.

Yerleşik bir kullanıcı tabanı ile mevcut blok zincirler üzerine inşa edilebilir.

Gelişmiş blok zinciri bilgisi ve kodlama becerileri gerektirir.

Önceden var olan araçlar ve açık kaynak koduyla oluşturması oldukça basittir.

Blockchain geliştirme daha maliyetlidir ve zaman alır.

Token geliştirme daha hızlı, daha basit ve nispeten ucuzdur.

Coin Yaratmak

Kendi blok zincirinizi geliştirirseniz, yeni bir coin oluşturmak çok zaman alabilir. Bununla birlikte, önceki bir blok zincirini çatallamak hızlı bir şekilde yapılabilir ve yeni coin’iniz için bir temel olarak kullanılabilir.

Bitcoin Cash (BCH), çatallı projeye bir örnektir. Bunu yapmak için hala yüksek düzeyde blok zinciri teknik ve kodlama bilgisine ihtiyacınız var. Projenizin başarısı, aynı zamanda blok zinciri ağınıza yeni kullanıcılar kazandırmaya da bağlı olacaktır.

Kriptopara

Token Yaratmak

Mevcut bir blok zincirinde bir token oluşturmak, itibarını ve güvenliğini artırabilir. Tokeninizin tüm yönleri üzerinde tam kontrole sahip olmayacaksınız, ancak hala birçok özelleştirme mevcut. Özellikle BSC ve Ethereum’da kendi tokeninizi oluşturmak için çeşitli web siteleri ve araçlar mevcuttur.

6 Adımda Kriptopara Birimi Oluşturma

Yalnızca bir token oluşturuyorsanız, aşağıdaki her adım geçerli olmayacaktır. Aşağıdaki talimatların çoğu, nihayet bir coin basmadan önce bir blok zinciri oluşturmanın temellerini kapsamaktadır:

1. Uygun bir blok zinciri platformu seçin

Bir token için, kriptoparanızı basmak için blok zinciri seçmeniz gerekecek. BSC ve Ethereum popüler seçeneklerdir, ancak yan zincirler de iyi bir fikir olabilir. Kendi paranızı oluşturmak için, özel bir blok zinciri tasarlamayı veya birini sizin adınıza tasarlaması için işe almayı düşünmeniz gerekir.

2. Bir fikir birliği (konsensüs) mekanizması seçin.

Kendi blok zincirinizi oluşturuyorsanız veya tokeniniz için hangisini seçeceğinizden emin değilseniz, istediğiniz fikir birliği mekanizmasını düşünün. Bu mekanizmalar, katılımcıların ağdaki işlemleri nasıl onayladığını ve doğruladığını belirler.

Çoğu blok zinciri, düşük donanım gereksinimleri ve birçok farklı varyasyonu olduğu için proof-of-stake kullanır. Bitcoin’de kullanıldığı şekliyle proof-of-work, bazıları tarafından daha güvenli olarak kabul edilir, ancak bakımı genellikle pahalıdır ve çevre dostu değildir.

3. Blockchain mimarinizi tasarlayın

Bu adım yalnızca bir coin oluşturuyorsanız gereklidir. Her blok zinciri, halkın işlemleri doğrulamasına veya node’ları çalıştırmasına izin vermez. Özel, halka açık, izinli veya izinsiz bir blok zincirine sahip olma arasındaki karar önemlidir.

Blok zinciri mimariniz, coin’inizin ve projenizin ne yapmaya çalıştığına bağlı olacaktır. Örneğin, bir coin oluşturan bir şirket veya ülke, daha fazla kontrol için özel bir blok zinciri çalıştırabilir.

4. Blok zincirini geliştirmeye başlayın

Uzman geliştirme bilginiz yoksa, fikirlerinizi oluşturmak için dışarıdan yardıma ihtiyacınız olacaktır. Blok zinciri canlı bir ortamda çalıştığında, temel kavramlarını ve kurallarını değiştirmek son derece zordur. Her şeyin planlandığı gibi çalıştığından emin olmak için bir test ağı kullanın ve blok zincirinizi oluşturmak için tüm geliştirme ekibiyle ideal olarak işbirliği yapın.

5. Kriptonuzu ve kodunu denetletin

Certik gibi denetim şirketleri, herhangi bir güvenlik açığı aramak için blok zincirinizin kodunu ve kriptopara birimini kontrol edebilir. Ardından denetimi herkese açık olarak yayınlayabilir ve bulgularına göre hareket edebilirsiniz. Bu süreç, içerik oluşturucu olarak sizin ve tüm potansiyel kullanıcılar veya yatırımcılar için bir miktar güvenlik güvencesi sağlar.

6. Yasal yönleri iki kez kontrol edin

Artık blok zinciriniz çalıştığına ve kriptopara biriminizi basmaya hazır olduğunuza göre, izin başvurusunda bulunmanız gerekip gerekmediğini kontrol etmek için uzman yasal tavsiye istemek en iyisidir. Yine, bu adımı tek başına başarmak zordur ve dışarıdan yardım gerektirir.

7. Kriptopara biriminizi basın

İster token, ister bir coin oluşturuyor olun, bir noktada kriptopara birimini basmanız gerekecek. Kesin yöntem, token ekonominize göre farklılık gösterecektir. Örneğin, sabit arzdaki tokenler genellikle akıllı bir sözleşme aracılığıyla tek seferde basılır. Madenciler yeni işlem bloklarını doğruladıkça, Bitcoin gibi coinler kademeli olarak basılıyor.

Kriptopara Birimi Yaratmanın Maliyeti

İlgili maliyetler, seçtiğiniz yöntemler ve kurulumla bağlantılıdır. Bir coin ve blok zinciri oluşturuyorsanız, muhtemelen tüm ekibe birkaç ay boyunca ödeme yapmanız gerekecektir. Güvenilir bir ekipten bir kod denetimi de yaklaşık 15,000 dolar tutabilir.

En ucuz haliyle, BSC’de basit bir token ise 50 dolar’a yapılabilir. Bunun ortalamasını aldığımızda, bir miktar başarı şansı olan bir kriptopara birimi oluşturmak için, yaratma, pazarlama ve topluluk oluşturmaya muhtemelen binlerce dolar harcamanız gerekecek.

Sonuç Olarak;

Kendi kriptoparanızı oluşturmaya karar verirseniz, buradaki bilgileri yalnızca bir başlangıç noktası olarak kullandığınızdan emin olun. Bir kriptopara birimi yaratmak, tam olarak anlaşılması uzun zaman alan derin bir konu.

Coin veya token oluşturmanın ötesinde, lansmandan sonra başarılı bir hale getirmeyi de düşünmeniz gerekir. Neyin işe yarayıp neyin yaramadığını görmek için diğer projeleri ve onların lansmanlarını incelemek, kendi kriptopara biriminizi yaratmanıza yardımcı olabilir.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Onur Özgür tarafından yazıldı.

Endüstriyel tasarım eğitimim dışında 2021'in ilk aylarından beri blockchain ve kriptoparalarla ilgileniyorum ve içerik üretiyorum. Sadece yatırım yapma ve para kazanma amacıyla başladığım bu yolda şimdi bir kariyer hedefliyorum ve bu yönde kendimi geliştirmeye ve başkalarına da elimden geldiğince yardım etmeye özen gösteriyorum.

Hinata, Anime Topluluğu İçin Bir Merkez Oluşturuyor

KoinSaati Akademi: Bloktopia (BLOK) NEDİR?