içinde , , ,

Kriptoda Tarihi An: Merge’ün DeFi’ye Etkisi

Beklenen Merge, 15 Eylül 2022 09:42:42 sularında başarıyla gerçekleşti. Ethereum ekosistemi için blok zincirde yeni bir çağ başladı. Uzmanlara göre Ethereum Merge tüm sektörün ekosistemini değiştirdi.

İncelenen tüm göstergeler Merge sürecinin başarılı olduğunu gösterdi. İlk kez Proof-of-Stake işlem blokları yaklaşık %100’e yakın müşteri katılım oranı ile tamamlandı. En iyi senaryonun şu ana kadar başarı ile gerçekleşmesi de dikkatlerden kaçmadı. Proof-of-Work olarak adlandırılan bir blok zinciri çalıştırmanın bir yolunu, Proof-of-Stake olarak bilinen başka bir yöntemle değiştirmek kolay değildi.

Ethereum Merge Gerçekleşti

Herkesin beklediği tarihi an 15 Eylül 2022 09:42:42 15537393 bloğunda gerçekleşti. Bu anda Ethereum ana ağ yürütme katmanı ve Beacon Chain’in konsensüs katmanı birleşti. Terminaldeki ağ zorluğu 5875000000000000000000000 iken artık bir iş kanıtı (PoW) mekanizması olmayacak.

Bu birleşmenin ardından, ETH %3’lük bir artış yakaladı. CoinMarketCap’ın verilerine göre ETH yaklaşık 1.593 dolardan işlem görüyor. Ethereum Vakfı konu ile ilgili, Ethereum ağının yüzde 99,95 daha enerji verimli hale geleceğini söyledi. Buna ek olarak sharding gibi gelecekteki ölçeklenebilirlik çözümlerine zemin hazırlayacağını belirtti. Bu proje için yüzden fazla geliştirici ve dokuz ekip yıllardır çalışmalar yaptı. Şimdi ise ağın kullanıma sunulması ve denetim kısmı başlayacak. Twitter ve diğer kanallarda çeşitli dolandırıcılık türleri gerçekleştirilmekte ve kullanıcılara yakalanmamaları tavsiye edilmektedir.

Ethereum Merge ile Neler Değişti?

Merge işlemi, Ethereum ağının güncelleyerek daha güvenli bir ağ sağladı. Bununla birlikte işlemleri doğrulamaya yönelik blok zinciri sürecini temelden değiştirdi. Bu yükseltme ile Ethereum iyileşirken çalışma şekli ve yatırım süreci de değişir. Böylelikle getiri üreten bir mekanizmaya sahip olur.

Yükseltme ile Ethereum arzı ile sonuçlanacak süreç, kripto parayı deflasyonist bir para birimi haline getirecektir. Bu durum daha fazla yatırımcı çekmeye yardımcı olup fiyatı artırabilir. Buna ek olarak ağ, yeniden dolaşıma girecek olan birimin bir bölümünü yakıyor. 

Merkeziyetsiz Pazarda Kripto Kutlamaları

Birleşmeye yönelik olarak kurucu ortak Vitalik Buterin, Ethereum Vakfı’nın canlı yayınında konuşma yaptı. Buterin, iş kanıtı döneminin sona bitmesine aşırı derecede heyecanlı olduğunu söyledi. 

INO

Ethereum topluluğu, Ethereum’dan ilham alan sanat eserleri ve müzikler yayınladı. NFT sanatçısı Beeple, devasa bir Ethereum logolu bir illüstrasyon yayınladı. Başka bir topluluk üyesi, statik bir görsel efekt bulunan iki Ethereum logosundan bir eser yarattı. Sanatçı ayrıca açıklama kısmına “zamanı geldi” notunu ekledi. I Survived the Merge adlı bir NFT koleksiyonu, “Merge benim fikrimdi” seslendirmeli eserler yansıttı. ETH Pandas koleksiyonu, Panda’yı betimleyen sanat eserlerinin NFT’lerini piyasaya sürdü. Bir topluluk üyesi, Merge’den ilham alan bir şarkı için bir müzik videosu oluşturdu. Jonathan Mann, Merge’e yönelik Ethereum tarihi hakkında bir şarkı söyledi.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Emine Akbayır tarafından yazıldı.

İstanbul Teknik Üniversitesi, Şehir ve Bölge Planlama bölümü mezunu.

Beyaz Saray, ABD’de Bitcoin Madenciliğini Yasaklamayı Öneriyor

2022’de Hangi DeFi Projeleri Boğa Koşusu Yapabilir?