Kriptoda Siyah Kuğu Etkilerine Nasıl Hazırlanmalıyız?

Uluslararası olayların ekonomi üzerindeki etkisini anlamak için “Siyah Kuğu” terimini kullanmak oldukça açıklayıcıdır. Ticaret bağlamında kullanıldığında piyasaya karşı hazırlıklı olmanın imkansız olduğunu yatırımcılara hatırlatır. 

Son birkaç yılda dünya, geniş çaplı etkileri olan beklenmedik gelişmeler yaşadı. Koronavirüs’ün patlak vermesi ve Ukrayna’nın işgali, “Siyah Kuğu Olayı” olarak adlandırılabilecek son olayların yalnızca iki örneğidir.

kripto

Siyah Kuğu Etkinlikleri Nelerdir?

Dünyaca ünlü Ekonomist ve Yazar Nassim Nicholas Taleb tarafından literatüre kazanılan ‘Siyah Kuğu Teorisikısaca, olması ihtimal dışı görülen ancak ortaya çıktığında etkisi çok büyük olan beklenmedik olaylar olarak açıklanır. 

Taleb’e göre, üç tanımlayıcı niteliği vardır:

Öngörülemez olması

Ciddi ve yaygın sonuçlara yol açması

• Olayın meydana gelmesinden sonra, insanların sonradan olayın aslında öngörülebilir olduğuna dair durumu rasyonalize etmeleri

Siyah Kuğu Olayları Piyasayı Nasıl Etkiler?

Siyah kuğu olayları, beklenmedik doğaları ve aşırı etkileri nedeniyle, tıpkı koronavirüsün patlak verdiği dönemde olduğu gibi, genellikle piyasada önemli hareketlere neden oluyor. Kripto ekosisteminde varlıkların çoğu pandemi öncesine göre %50’den fazla daha düşük işlem gördü.

Bitcoin fiyatı, COVID-19’un patlak vermesinden sonra %60’tan fazla düştü.

Tartışıldığı gibi, bir siyah kuğu olayının üç temel bileşeni vardır:

    1.  Beklenmedik, nadir ve gerçekleşmesi muhtemel olmayan olaylardır: Olayın şaşırtıcı olması ve piyasa katılımcılarının bu olayı beklememesi nedeniyle habere karşı her türlü duygusal tepkiyi tetikler.
    2. Olayın etkisi yıkıcı sonuçlar doğurur: Bu duygusal tepkiler, etkinin aşırılığıyla daha da güçlenir. Siyah kuğu olayları genellikle Ukrayna savaşının patlak vermesi veya Lehman Brothers’ın çöküşü gibi çok net ve geniş kapsamlı sonuçlara yol açar.
    3. Olayın analizi mümkündür ve basittir: Uzmanlar ve uzman olmayanlar, siyah kuğu olayını gerçekleştikten sonra “tahmin eden” işaretleri bir tür geriye bakış analizi olarak işaret etmeye ve açıklamaya isteklidirler.

Kriptoda Siyah Kuğu Olaylarına Örnekler

Geçtiğimiz yıla dönüp baktığınızda siyah kuğu kategorisine girebilecek pek çok farklı olay yaşandı. FTX’in çöküşü ve LUNA krizi bu duruma güzel bir örnek.

2020 yılında ortaya çıkan koronavirüs pandemisi de benzer sonuçları olan bir kriz. Dünya Sağlık Örgütü’nün salgın ilan etmesinden sonra, Bitcoin’in değeri 24 saat içinde %50’ye yakın düştü ve kripto pazarının geri kalanı da aynı derecede sert bir şekilde çöktü.

Portföyünüzü Korumak: Siyah Kuğu Etkilerine Nasıl Hazırlanırsınız?

Siyah kuğu olaylarını tahmin etmek imkansız olsa da, ihtimallere karşı hazırlıklı olabiliriz. Uygun risk yönetimini kullanarak portföyünüzün bu olaylardan sağ çıkma ihtimalini önemli ölçüde artırabilirsiniz.

İlk olarak yatırımlarınızı çeşitlendirerek önlem alabilirsiniz. Siyah kuğu olayları nadiren tüm piyasaları aynı şekilde etkiler ve sermayenizi farklı pazarlara yaymak, dolayısıyla siyah kuğu olayının toplam portföyünüz üzerindeki etkisini azaltır.

Yatırımcılar portföylerinin bir kısmını  likit varlıklarda tutarak siyah kuğuyla ilişkili dalgalanmalara karşı önlem alabilirler. Siyah kuğular nadiren bir piyasanın tamamını kalıcı olarak yok eder. Örneğin, FTX’in çöküşünden bu yana Bitcoin neredeyse %100 artış göstererek çöküşe dayanabilenlerin ve daha sonra bazılarının kayıplarını telafi etmesine olanak sağladı.

Sonuç olarak, kendinizi bir siyah kuğu etkinliğine hazırlamak için atabileceğiniz pek çok adım var. Ancak bu olaylarda her zaman açıklayamayacağınız bir belirsizlik unsuru vardır; en deneyimli yatırımcılar bile siyah kuğu olaylarına hazırlıksız yakalanır.

Kaynak: https://coinmarketcap.com/academy/article/how-to-prepare-for-black-swan-events-in-crypto

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

Kripto para, Bitcoin

Bitcoin’in (BTC) Geçmiş Aralık Ayı Fiyat Performansları

Çığır Açan İki Proje: $KAS ve $INJ Karşılaştırması