in

Kripto Varlıklarınızı Nasıl Düzgün Bir Şekilde Güvende Tutabilirsiniz?

Kripto para birimleri ile uğraşırken gerekli önlemleri almak esastır. Kripto varlıklarınız kaybolduğunda veya çalındığında geri kurtarılamazlar. Neyse ki, kullanıcıların talihsiz olayların olmasını önlemek için ellerinde çok sayıda karşı önlem var

Kripto para birimlerini bu kadar ilgi çekici yapan şey, tüm kullanıcılara bir dereceye kadar kendi kendine egemenlik sunmalarıdır. Bu karmaşık terim, “kendi bankanız olun ve kendi mali durumunuzu kontrol edin” anlamına gelir. Her kripto para sahibi, varlıklarından ve nasıl saklandıklarından sorumludur. Uygun güvenlik önlemleri ve uygulamaları olmadan, fonlarınız her zaman kayıp, hırsızlık veya diğer talihsiz sonuçlarla karşı karşıya kalacaktır.

Dijital varlıkların nasıl düzgün bir şekilde güvence altına alınacağını öğrenmek, tüm acemi ve deneyimli kullanıcılar için birincil hedeftir. İster basit ister karmaşık bir depolama çözümünü tercih edin, kişinin varlıklarını korumak son derece önemlidir. Bazıları küçük bir ön yatırım gerektirse de, keşfetmeye değer birkaç seçeneği tartışacağız.

Private Key (Özel Anahtar) Nedir?

Kripto varlıklarını güvence altına almaya başlamadan önce, temel kriptografiyi anlamak çok önemlidir. Tüm kripto para birimleri, public key-private key kombinasyonu ile çalışır. Public key, insanların para göndereceği “cüzdan” adresidir. Private key ile alıcı, anahtarın tek sahibi olduğunu ve ağda para taşıma ayrıcalığına sahip olduğunu kanıtlayabilir.

Private key ile kolaylıkla bir public key elde edilebileceğini belirtmekte fayda var. Kuantum bir bilgisayara erişiminiz olmadıkça, bugün bunun tersini yapmak neredeyse imkansız. Şimdilik, bir kişinin private keyinin bir public key tarafından türetilmiş olması riski.

Private keyi, bir kapının, bisikletin veya arabanın kilidini açan bir anahtara benzetebiliriz. Fiziksel anahtarlar çoğaltılabilirken, kriptografik anahtar benzersizdir ve tahmin edilemez. Her zaman rastgele bir sayı ve harf koleksiyonu olacağından, iki private key aynı olamaz.

Uzun bir sayı ve rakam dizisini ezbere öğrenmek zordur ve gerekli de değildir. Bunun yerine, kullanıcıların kripto para varlıklarını harcamalarına izin veren tek bilgi olduğundan, bu private keyi çeşitli yöntemlerle korumaları gerekir. En iyi seçenek olmasa da, bu bilgileri metin biçiminde yedeklemek mümkündür. Bu kadar önemli bilgileri bir metin dosyasında tutmak uzun vadeli bir çözüm değildir.

Seed Phrases (Tohum İfadeler) Nedir?

İlk nesil kripto para cüzdanlarından farklı olarak, mevcut sürümler genellikle tek bir private keye dayanmaz. Daha spesifik olarak, çoğu cüzdan hiyerarşik deterministik yapıyı takip ederek – teoride – milyarlarca farklı anahtarı tutabilmelerini sağlar. Bu anahtarların tümü, hangi cüzdanı kullanmaya karar verdiğine bağlı olarak aynı kripto para birimine veya farklı kripto varlıklarına bağlanabilir.

Tüm bu bilgileri korumak için bu cüzdanlar, kullanıcılarına bir dizi tohum ifadeleri oluşturur. Bu görsel olarak private key ile aynı değildir, ancak aynı amaca hizmet eder: o cüzdanda saklanan anahtarlara ve fonlara erişiminizin olduğunu doğrulamak. Tohum ifadelerini bu kadar çekici yapan şey biçimidir: hatırlanması kolay, insan tarafından okunabilen kelimeler. Ancak, çok özel bir sırayla girilmeleri gerekir, aksi takdirde cüzdanlarınıza veya fonlarınıza erişemezsiniz.

Tohum ifadelerini yedeklemek çok önemlidir. Yine, bu, internete asla bağlanmayan bir cihazda saklanmadıkça, bir metin dosyasında yapılmaması en iyisidir. Çoğu donanım cüzdanında, bilgileri not etmek için bir kağıt sayfası bulunur ve bu da verilerin asla internete maruz kalmamasını sağlar. Bu verileri saklamak – tıpkı özel bir anahtarın cüzdanınızla ilişkili tek güvenlik yönü olması gibi – çok önemlidir.

cüzdan

Özel anahtarın ve tohum ifadelerinin ne anlama geldiğini kavradıysak, şimdi de bunları saklama yöntemlerini inceleyelim:

Sıcak Cüzdanlar ve Soğuk Cüzdanlar

Özel anahtar veya tohum ifadeleri bilgilerini saklamanın iki yaygın yolu, sıcak cüzdan veya soğuk cüzdan seçmektir. Her iki tür de birbirinden çok farklıdır, ancak diğerini tamamlayabilir. Çoğu kullanıcının harcamalar için sıcak bir cüzdanı ve uzun vadeli yatırımlar için soğuk bir cüzdanı vardır. Her iki yaklaşım da uygulanabilir, ancak tam olarak nasıl çalıştıkları konusunda farklılıklar var.

Sıcak Cüzdanlar

Farklı insanların kripto para birimleri için farklı beklentileri olacaktır. Bazıları için bir yatırım olabilirken, diğerleri bunu bir ödeme yöntemi olarak kullanmak istiyor. Bu ikinci kullanıcı kategorisi genellikle sıcak bir cüzdana ihtiyaç duyacaktır: ödemeler için kullanılmak üzere içinde [az miktarda] para bulunan internete bağlanabilen bir yazılım cüzdanı. Sıcak cüzdanlar çok kullanıcı dostudur ve kurulum için neredeyse hiç zaman gerektirmez.

Ne yazık ki, sıcak cüzdanlar, kripto paralarını güvence altına almak isteyenler için en önemli güvenlik riskini de oluşturuyor. Bu cüzdan internete bağlı olduğu için suçluların hedefi haline gelebilir. Sıcak cüzdanlar herhangi bir zamanda özel anahtarı yayınlamazken, cüzdanı barındıran cihaz hacklenebilir veya ele geçirilebilir.

Kulağa korkutucu gelse de, sıcak cüzdanlar tamamen güvensiz veya savunmasız değildir. Soğuk cüzdanlardan daha az güvenli bir seçenektir ancak içinde çok fazla değer saklamazsanız yine de bir amaca hizmet edebilir. Kullanım kolaylığı, yeni insanları kripto para birimiyle tanıştırmak için harikadır, bundan sonra herkesin varlıklarını düzgün bir şekilde güvence altına almak için bir adım daha ileri gitmesi gerekir.

Soğuk Cüzdanlar

Sıcak cüzdanın aksine, soğuk cüzdan internete bağlı değildir. Çevrimdışı bir bilgisayara, eski akıllı telefona veya tablete kurulabilir veya bir donanım cüzdanı(hardware wallet) olarak gelebilir. Bu yöntemi seçmek, neredeyse tüm saldırı vektörlerini geçersiz kılar. Hiyerarşik deterministik cüzdanlar gibi, bir donanım veya soğuk cüzdan genellikle 12 veya 24 kelime uzunluğunda tohum ifadeleri ile güvence altına alınacaktır.

Kullanıcı dostu olma cephesinde, soğuk cüzdanlar biraz daha düşük sırada yer alıyor. Bu cüzdanlar internet bağlantısına sahip olmadığı için, işlemlerin yayınlanmasına yardımcı olmak için başka cihazlara ihtiyaç duyarlar. Başka bir cihaz mevcut bir akıllı telefon, tablet, dizüstü bilgisayar veya bilgisayar olabilir.

Ayrıca, soğuk cüzdan, özel anahtarınız aracılığıyla aktarılan fonların size ait olduğunu ağa kanıtlamanıza yardımcı olabilir. Özel anahtar(lar) soğuk cüzdanda saklanır ve işlemi imzalamak için kullanılır. Ancak, soğuk bir cüzdan, bir internet bağlantısı üzerinden yapılması gerektiğinden, işlemi kendi başına yayınlayamaz.

Donanım Cüzdan (Hardware Wallet) Örnekleri

Soğuk cüzdanın yaygın bir örneği, Trezor veya Ledger gibi üreticiler tarafından üretilen donanım cüzdanlarıdır. Bir donanım cüzdanı, işlemleri oluşturabilen ve imzalayabilen veya farklı bir cihaz tarafından üretilirse bu bilgileri basitçe doğrulayabilen küçük bir bilgisayardır. Bir işlem bir kez imzalandıktan sonra değiş, bu da donanım cüzdanlarını bu yönüyle ilgilenmek için sağlam bir seçim haline getirir.

Bugün piyasada bulunan donanım cüzdan çözümleri, kullanıcıların kripto paralarını güvence altına almalarını kolaylaştırıyor. Kullanıcı deneyimi her zamankinden daha iyi ve sıcak cüzdanlardan o kadar da farklı davranmıyorlar. Tek istisna, özel anahtarları her zaman çevrimdışı tutmak ve ağa aktarımları yayınlamak için internete bağlı herhangi bir cihazdan yardım istemektir.

Bir donanım cüzdanı ücretsiz değildir, günümüz şartlarında fiyatları çok da uygun olmasa da hem sağladığı güvenlikle hem de bir ömür boyu dayanmasıyla, uzun dönemli ve yüklü kripto yatırımlarınızı korumak için en iyi seçenek olabilir.

Gözetimli ve Gözetimsiz Cüzdanlar

Soğuk veya donanım cüzdanlarına bakarken, ürünün gözetimli mi yoksa gözetimsiz mi olduğunu belirlemek önemlidir. Gözetimli bir çözüm, bir bankanın yapacağı gibi fonlarınızın kontrolünü ele geçirecektir. Kripto varlıkları üzerinde tam kontrol isteyenler için gözetimsiz cüzdanlar daha iyi bir seçenektir.

Kripto para borsaları bir cüzdan çözümü olarak kabul edilebilirken, açık bir şekilde gözetimli kategorisine girerler. Şirket önce işlemi imzalamadan hemen bir borsadan para çekmek mümkün değildir. Borsanın herhangi bir nedenle talebi reddetmesi ve biraz sorunlu bir durum yaratması her zaman mümkündür. Güvenlik ve rahatlık arasındaki bu ödünleşim asla göz ardı edilmemelidir.

Gözetimli cüzdanlarına güvenenler için, hesabınıza her zaman ekstra güvenlik katmanları eklediğinizden emin olun. Bu, örneğin iki faktörlü kimlik doğrulama (2FA) kullanmayı ve para çekme işlemleri için bir PIN eklemeyi içerir. Farklı platformlar çeşitli güvenlik önlemleri sunacaktır, ancak yalnızca bir kullanıcı adı ve şifre kullanmak asla yeterli değildir.

 

Hangi Seçenek Daha İyi?

Bu soruya net bir cevap yok. Her kullanıcının kripto para birimini bugün güvenceye almak için farklı ihtiyaçları, beklentileri ve tercihleri ​​vardır. Bazıları daha fazla rahatlığı tercih ederken, diğerleri tam kontrol ve güvenlik ister. Hem sıcak hem de soğuk cüzdanlar bugünlerde uygun çözümlerdir, ancak faydalarını ve olası sakıncalarını bilmeniz gerekir.

Kripto para birimlerine yaklaşımınıza bağlı olarak – ticaret, uzun vadeli tutma, spekülasyon veya başka türlü – soğuk veya sıcak bir cüzdan daha iyi bir seçenek olabilir. Aktif traderlar ve spekülatörler, soğuk veya donanım depolama çözümlerine olan ihtiyacı ortadan kaldırarak, herhangi bir anda likiditeye erişmeye ihtiyaç duyacaklar.

Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine uzun vadeli bir yatırım olarak yaklaşanlar, güvenliği veya rahatlığı ön planda tutmak isterler. Uzun vadeli depolama ve fonların korunması için uygun olduklarından, donanım veya soğuk cüzdan çözümlerinin kullanılması önemlidir. Bununla birlikte, alışmak biraz zaman alabileceğinden, böyle bir cüzdanı her zaman önce daha küçük miktarlarda kullanarak test etmelisiniz.

Bugün hangi yaklaşımı seçeceğinizden emin değilseniz, ikisi arasında bir karışım seçin. Sıcak ve soğuk cüzdan çözümünü deneyin, hangisinin ihtiyaçlarınıza uygun olduğunu görün ve oradan alın. Ek olarak, varlığınızın proof-of-stake özelliğine sahip olup olmadığını veya diğer kullanım durumlarıyla birlikte bir DeFi tokeni olup olmadığını anlamak da aynı derecede önemlidir. Kendini eğitmek her zaman yolun ilk adımıdır.

Sonuç olarak;

kripto varlıklarının nasıl güvence altına alınacağı konusunda endişelenmeden önce kripto para endüstrisi hakkında öğrenilecek çok şey var. Bu, yol boyunca önemli bir adım olmasına rağmen, ancak hangi para birimlerini hangi amaçlarla alacağınıza karar verdiğinizde geçerli bir nokta haline gelebilir. Bu endüstri aksi takdirde acımasız ve affetmez olabileceğinden, kripto para birimine girmek dikkatli bir planlama ve bilgi gerektirir. Depolama çözümleri dünyasını keşfetmeye hazır olduğunuzda, farklı seçenekleri deneyin. Harcama parasını sıcak bir cüzdanda tutmak asla zarar vermez, ancak fonların çoğu – stake ödülleri veya DeFi yield farming için kullanılmadığı sürece – hiçbir zaman internete bağlı bir cüzdanda olmamalıdır.

Kaynak: Vaultoro

Bu konuda daha fazla bilgi almak için, Cüzdan (Wallet) Nedir? Çeşitleri Nelerdir? ,Çevrimiçi Cüzdanlar İçin Koruma Yöntemleri yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

G7 Zirvesi Sonrası ve FED Toplantısı Öncesi Piyasalardaki Genel Görünüm

Binance Bridge Nedir ve Nasıl Kullanılır?