Kripto Varlıkları En Hızlı Benimseyen Dünya Ülkeleri

kriptopara

Vietnam, Hindistan ve Pakistan’ın kripto varlıkları en hızlı benimseyen ülkeler olmasıyla birlikte kripto varlıklarının benimsenmesi geçen yıl %880 oranında artış gösterdi.

Blockchain analiz firması Chinalysis’e göre, kripto varlıklarının küresel olarak benimsenmesi, özellikle Vietnam, Hindistan, Pakistan ve diğer gelişmekte olan ülkelerde ve pazarlarda geçen yıl %880 oranında artış gösterdi. Şirketin “Kriptopara Birimlerinin Coğrafyası” başlıklı 2021 Küresel Kripto Benimseme Endeksi, ülkelerin kripto varlıklarını benimsemesini üç ana parametreye göre karşılaştırmaktadır. Bu parametreler şunlardır: Transfer edilen veya aktarılan on-chain perakende değeri, alınmış on-chain kriptopara birimi değeri ve Haziran 2020 ile Haziran 2021 arasındaki eşler arası (P2P) döviz ticaret hacmi.

Vietnam, kripto varlıkları en çok benimseyen ülke olarak belirlendi, Vietnam’ı Hindistan, Pakistan, Ukrayna ve Kenya takip etti. Geçen yıl yapılan raporla karşılaştırıldığında, Ukrayna liderlikten dördüncü sıraya gerilerken, Vietnam onuncu sıradan birinci sıraya yükseldi. Hindistan ve Pakistan bu yıl Top 10 listesine girdi. Kripto varlıkların benimsenmesine yol açan koşullar, gelişmekte olan ekonomilerdeki ekonomik faaliyetlerle ilişkilidir. Bu ülkelerden uzmanlar Chinalysis’e, birçok kullanıcının kripto varlıklara birincil giriş noktası olarak P2P kriptopara borsalarını kullandığını çünkü çoğu zaman merkezi borsalara erişimleri olmadığını ifade ediyor.

Kripto varlıkları

Güney Amerika, Afrika, Batı Avrupa ve Doğu Asya gibi ekonomilere sahip olan kullanıcılar P2P platformlarını kullanıyorlar. Gelişmekte olan birçok ülkedeki önemli para birimi devalüasyonu, insanları tasarruflarını ve paralarını korumak için P2P platformlarında kripto varlıkları satın almaya yönlendiriyor. Geçen yıl yapılan endekste Çin dördüncü, ABD altıncı sırada olmasına rağmen, bu ülkeler yeni endekste arka sıralarda kaldılar ve kripto varlık kullanımları diğer yıllara göre negatif performans göstermiştir. Bunun en büyük nedeni, internet kullanan nüfusa göre ağırlıklı P2P ticaret hacmindeki sıralamalarının önemli ölçüde düşmesidir. Çin bu bileşende 53. sıradan 155. sıraya gerilerken, ABD 16. sıradan 109. sıraya düştü kadar gerileme kaydetti.

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Batuhan Görbulak tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra kendisini çeviri ve yerelleştirme alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlerde serbest çevirmenlik yapmakta olan Batuhan, 2020’de kripto paralar ile tanışmasıyla birlikte iş ağını genişleterek FinTech alanında birçok projenin çevirisinde tecrübe kazandı. Son 1 senedir çalışmalarını FinTech alanına yoğunlaştırarak Blockchain'i keşfetme yolunda çalışmalarını genişletiyor ve şimdilerde ise koinsaati.com'da co-founder ve "chief editor" olarak aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

NFTPAD

NFTPAD Nedir?

El Salvador, Bitcoin

El Salvador’da Kripto Hizmeti Veren 200 ATM Kurulacak