içinde ,

Kripto Ticaretlerinde Sıkça Yapılan Hatalar

Blockchain ile değişen merkezi sistemler ve para birimleri kullanıcılar için birçok esneklik sağladı. Fakat bu sistem üzerinden yapılan borsa işlemlerinde hata yapma riski oldukça yüksek. Bu doğrultuda kripto para işlemlerinde sıkça yapılan hataları sizin için derledik.

Kripto para birimleri, merkeziyetsiz çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Bu, küresel çapta eşler arası varlık aktarımları için yenilikçi bir yol olsa da, varlıklarınızın güvenliğini garanti etmez. Bu sebeple yapılacak hatalardan sadece kendinizi sorumlu tutabilirsiniz.

Özel Anahtarınız Kaybetmek

Dağıtık defter sistemi üzerinden güvenliğinizi maksimum düzeyde tutan borsa, size bazı yükümlülükler verir. Kriptografi algoritmasının şifreleme ve şifre çözme amacıyla kullandığı sayı dizisi aslında sizin anahtarınız. Eğer cüzdanınızı güvenli bir şekilde tutmak istiyorsanız bu anahtarı saklamakla yükümlüsünüz. Bilinen parola veya pin sisteminden farklı olan bu anahtar kaybedilirse kurtarma durumu söz konusu değil. Hatta yapılan araştırmalara göre şimdiye kadar çıkarılan 18,5 milyon Bitcoin’in (BTC) %20’sinden fazlası, unutulmuş veya kaybedilen anahtarlar yüzünden kayboldu.

Kripto Varlıklarınızı Çevrimiçi Cüzdanlarda Tutmak

Merkezi kripto para borsaları saldırıya en açık olan yapılanmalardır. Bu borsalara yapılan olası siber saldırılar sonucunda cüzdanlarınız ele geçirilebilir.

Buna yönelik yapılan araştırmalarda ise araştırmacılar yüksek profildeki birçok borsada milyonlarca doların çalındığını belirtiyor. Bundan korunmanın yolu ise oldukça basit; kripto para birimlerinizi çevrimdışı cüzdanlarda depolamak.

Kurtarma Kelimeleri

Kurtarma kelimeleri,kripto fonlarınızı kurtarmak için gereken tüm bilgileri depolayan kelimelerin bir listesi olarak da ifade edilmektedir. Bu kelimeler, cüzdanınıza erişimi kaybettiğiniz olası bir durumunda kripto varlıklarınıza tekrar erişim sağlayabilmek için kullanılmakta. Bu yüzden kayıpların önüne geçmek için bu listenin basılı bir kopyasını tutmakta veya bi kağıda not etmekte fayda var.

Yanlış Tuşlama

Yanlış tuşlama, adından da anlaşılabileceği üzere genellikle trade işlemlerinde karşılaştığımız, trade edeceğimiz miktarı yanlış tuşlayıp bir sıfır eksik veya fazla yazmak. Bu hataya yönelik en çarpıcı örnek ise DeversiFi platformunun yanlışlıkla 24 milyon dolarlık bir işlem ücret ödemesi. Diğer bir örnek olarka bir Bored Ape NFT’sinin 300.000$ yerine 3.000$’a satılmasıdır.

Yanlış Adres

İlk başta bahsettiğimiz gibi blokzincirindeki işlemler geri döndürülemez olduğundan hata yaptığınızda mesul tutabileceğiniz kimse yok. Olası bir yanlış adrese para gönderme durumunuzda bu parayı geri alma durumu söz konusu değil.

Nadir bir örnek ise; Tether’in 2020’de yanlış adrese gönderilen 1 milyon dolar değerinde Tether’i (USDT) geri vermesidir. Bu tarz olumlu örnekler olsa da çok nadirdir.

Varlıklarınızı Çeşitlendirmemek

Varlıklarınızı çeşitlendirmek, varlıklar arasında dengeli dağıtım yapmak, yatırım stratejilerinin kilit bir noktasıdır. Çünkü düşük performans gösteren bir varlığın elinizde çok fazla olması büyük kayıplara yol açar. Bu durumda denge, performans göstergelerine hâkim olmaktan geçiyor.

Stop-Loss Kullanmamak

Yatırımcıların çokça dillendirdiği bir terim olan stop-loss’un anlamı zararı kesmek, zararı durdrumaktır. Bazı durumlarda, yatırımcılar varlıkların fiyatları düşmeden önce stop-loss emrini yanlış ayarladıkları için büyük kayıplar yaşayabilir. Ancak, stop-loss mekanizmasının mükemmel olmadığını ve bazen büyük, ani bir fiyat düşüşlerinde durumunda bir satış emrinizi tetikleyemeyebileceğini unutmamak gerekir.

Kripto yatırımı ve ticareti, başarı garantisi olmayan riskli bir ticarettir. Mevcut risklerin göz önünde bulundurulup, hamlelerin oldukça doğru bir şekilde belirlenmesi gerekir. Blockchain sistemi gereği tüm yetki ve sorumluluk kullanıcı, yatırımcıya aittir. 

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Emine Akbayır tarafından yazıldı.

İstanbul Teknik Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama bölümü 4. sınıf öğrencisi, ek olarak Uzay Mühendisliği ile yandal yapmaktadır. Anadalında şehir ekonomisi, bölgesel planlama, akıllı kent uygulamaları ile ilgilenirken 2017 yılında girdiği kripto para dünyasıyla 2021’ de Blockchain ile süreci derinleştirmeye çalışmaktadır.

ONBUFF (ONIT) Huobi Pioneer Zone’da Listeleniyor: ONBUFF (ONIT) Nedir?

Trust Wallet Multi-coin Cüzdanı Nasıl Yedeklenir?