Kripto Ticaret Botları: Yeni Başlayanlar İçin Faydalı Bir Rehber

Kripto ticaret botları, kâr elde etmek amacıyla çeşitli kripto para birimlerini doğru zamanda otomatik olarak alıp satan bilgisayar programlarıdır.

Kriptopara ticareti botları, kâr elde etmek amacıyla çeşitli kripto para birimlerini doğru zamanda otomatik olarak alıp satan bilgisayar programlarıdır.

Her botun kârlı olmadığını, hatta çoğunun kârlı olmadığını burada belirtmek önemlidir.

Yani, ideal olarak, botlar aslında bir kar üretir ve bu kâr, riske göre ayarlanmış terimlerle, aynı coini satın alıp sadece elinizde tuttuğunuz senaryoya göre daha fazladır.

Riske göre ayarlanmış derken, yatırım yaparken maruz kaldığınız olumsuz kazanımlara kıyasla olumlu kazanımlarınızın daha iyi olduğunu kastedilir. Bunu göstermek için aşağıdakiler hakkında bir düşünün,

Hangisini tercih ederdiniz;

  1. Sıfır negatif gün ile her gün %1 günlük getiri ve yıl boyunca %250 toplam getiri.
  2. Pazartesi +%10, Salı -%5, Çarşamba +%3 vb. ile yıl boyunca %500 toplam getiri.

Gördüğünüz üzere, ilk örnek tutarlı ve bir şey tutarlı olduğunda çok daha az riskli hale gelir.

Aslında, ikincisi yıl boyunca %1000 ile sonuçlansa bile, yine de ilk örneğin tutarlı getirilerini tercih etmek daha mantıklı olabilir.

Buradaki nokta, tutarlı getiri seçeneği ve rollercoaster sürüşü olarak tanımlayabileceğimiz seçeneği göz önüne alındığında, rollercoaster gelecekte daha yüksek getiriler elde etmenizi sağlasa bile neredeyse tutarlı seçeneği seçmek olası kayıplarınızı önlemek için daha iyi bir seçenek olabilir.

Yüksek getiri yeterli değil, riske göre ayarlanmış yüksek getiri çoğu yatırımcının istemesi gereken şeydir.

Ve kripto ticaret botlarını bu kadar ilginç bir şey yapan da bu. Kriptopara birimlerinin yukarı yönlü yönlerinin çoğunu arada midemize atılan yumruklar olmadan yakalamanın bir yolunu bulabilirsek, bu, hodlcu olmanın sunduğundan çok daha çekici bir yatırım teklifi olacaktır.

Kripto Ticaret Botları

Kripto Ticaret Botları Nasıl Çalışır?

En gelişmiş ticaret botları 3 hareketli parça ile çalışır:

[sinyal üreteci] -> [risk tahsisi] -> [yürütme]

Sinyal Üreteci

Burada tahminler yapıyoruz. Sinyal üretecine giren bazı veriler olacak ve diğer taraftan bir alım veya satım sinyali çıkacak.

“Teknik göstergeler” kullanan herhangi bir bot görürseniz, muhtemelen göz teması kurmamaya çalışmak ve yavaşça geri çekilmek iyi bir fikirdir.

Risk Tahsisi

Bu, al veya sat sinyalini alır ve ardından ne kadar alım veya satım yapılacağına karar verir. Olduğu gibi, sermayemizin tamamını mı yoksa sadece bir kısmını mı bu ticarete ayırmalıyız? Hepsini tek seferde mi satın almalıyız yoksa ortalama mı almalıyız?

Şimdi yönü biliyoruz, ne kadar almak veya satmak istediğimizi biliyoruz, sıradaki kısım aslında ticareti gerçekleştiren kısım.

Yürütme

Bakın, tek seferde satın alacağınız çok şey varsa (500 müşteri için toplamda 10.000.000$ almanız gerektiğini varsayalım) o zaman muhtemelen uygun bir fiyat elde etme olasılığınız olmadığından tüm bunları tek bir işlemde yapmak istemezsiniz.

İdeal olarak, siparişinizi piyasaya yaymak istersiniz.

1000 kişiyle tamamen aynı bota sahipseniz ve hepiniz ayrık durumlarda çalışıyorsanız (yani birbirleriyle iletişim kurmuyorlarsa), bu gerçekten size olumsuz bir fiyat verecektir.

Her üç bölüm, sinyal, risk ve yürütme, uygulanan kendi farklı algoritmalarına ve optimizasyon süreçlerine ihtiyaç duyar. Bu parçalardan herhangi birini ya da daha kötüsünü geçiştiren bir botunuz varsa, onları tamamen göz ardı ederse, karlılık için sizi iyi durumda tutmaz.

Bir Ticaret Botu ile Bir İnsan Arasındaki Fark Nedir?

  1. Uzun ömür: Botlar 7/24 çalışabilir, insanların uyuması ve dinlenmesi gerekir.
  2. Hız: Robotlar, büyüklükleri bir insanın düşünme süresi artı tepki süresinden daha hızlı çalıştırır.
  3. Duygusuzluk: Robotlar açgözlülük veya korku tarafından yönlendirilmez. Her zaman istatistiksel olarak kazanma olasılığı daha yüksek olanı yapacaklardır.
  4. Kapasite: Robotlar saniyede gigabaytlarca veriyi işleyebilir. İnsanlar bu zaman diliminde bu kadar çok veriyi işleyemezler.

Gördüğünüz üzere, bot çalıştırmanın birçok faydası var ve bunların hepsi bir insanınkinden çok farklı olan beceri setlerine bağlı. Botlar tutarlı ve monotondur. Kârlı olmak için tutarlılığa ihtiyacınız var ve açıkçası insan doğasına son derece aykırı olan her şeyi yapmalısınız.

Bununla birlikte, bir bot, herhangi bir bot, yalnızca onu yaratan insan kadar iyi olacaktır.

İnsanların daha iyi performans gösterebileceği yollar vardır ve bu esas olarak öznel düşünceyle olur.

Belirli bir bilgi parçasının belirli bir sonucu eklenmemişse ve imaları anlamak için yanal veya ikinci derece düşünmeye ihtiyaç duyulduğunda, o zaman bir insanla daha iyi olursunuz.

Kullanılan Farklı Ticaret Algoritma Türleri Nelerdir?

Çok teknik detaya girmeden gerçekten kullanılan sadece iki tür algoritma vardır. Farklı şekillerde kılık değiştiriyorlar ve farklı şeyler olarak adlandırılıyorlar ama sonuç olarak hepsi bu.

Momentum

Fiyatlar yükseldi ve yükselmeye devam edeceklerini düşünüyoruz = Satın al (veya tam tersi). İstatistiksel olarak, çoğu momentum stratejisi özellikle sık kazanmaz, ancak kazandıklarında kazanımları oldukça büyüktür.

Ortalamaya Dönme

Fiyatlar yükseldi ancak geri çekilmeleri gerektiğini düşünüyoruz = Satış (veya tam tersi). Tersine, çoğu ortalama geri dönüş stratejisi, kaybettiklerinden daha sık kazanır, ancak kazanç/kayıp oranı daha küçüktür.

Kârlılığınızı büyük ölçüde etkileyen ve yaygın olarak gözden kaçan bir diğer faktör ise fee’lerdir.

Borsalara ödenen fee’ler, botunuzun ne kadar kazandığı üzerinde ciddi bir etkiye sahip olabilir.

Fee’ler, bir botun likidite alıcı (pasif) veya likidite yapıcı (aktif) olmasına göre değişebilir.

En iyi algoritmalar, aktif-pasif ticaret oranını yönetecek ve ayrıca optimal işlem maliyetlerine dayalı olarak dinamik olarak bir değişim seçerek birden fazla borsa arasında ticaret yapacaktır.

Yalnızca küçük bir istatistiksel avantaj sağlayan botlar, her işlemde saldırgan ise, bunu ücretlerde tamamen yutabilir.

Kripto Ticaret Botları Karlı mı?

Bu konuda daha iyi bir fikir edinmek için piyasada mevcut botları kullananların fikir birliğinin ne olduğunu görmek için Reddit ve diğer blog’lardaki iyi arkadaşlarımıza dönebiliriz:

Denediğim tüm ticari botlar, hangi ayarların denendiği önemli değil, satın alma ve tutma ile karşılaştırıldığında para kaybetti. – intertron

Botlar işe yarasaydı, herkes onları kullanırdı. Bu, BlackRock ve diğer büyük ticaret firmaları tarafından kullanılan özel botları dahil etmez. Onların geliştiricilerinin verilerine ve ekiplerine asla erişemeyeceğiz. – vibrate

En iyi botların, hiç duymadığınız ve asla satışa sunulmayacak olan botlar olduğunu söylemek en doğrusudur. — Kai Sedgwick, Coin Trellis

Tüm paranızı kaybetmek için iyi bir yol….buradaki insanlar piyasada ne yaptıklarını bilmiyorlarsa, onların işe yaraması için […] [bir bot] kurmalarını beklemiyorum zaten. — Person51389

Ne yazık ki, mevcut ticaret botlarının (halka açık olanların) gerçekliğinin başladığı yer burasıdır.

Algoritmik ticaret son derece karlı olabilir.

Ancak, sorun şu ki, profesyonel yatırımcıların bilgi tabanı ile bu tür algoritmalar oluşturan ve daha sonra bunları halka açık hale getiren hackerlar arasında büyük bir kopukluk var.

Kamuya açık pek çok forumun hala teknik analizin geçerli bir yatırım aracı olarak övünmesi gerçeği, size sorunun boyutuna dair küçük bir fikir verir.

Bir Ticaret Botu Satın Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Herhangi bir bot satın almadan/denemeden/yatırım yapmadan önce kendinize şu 3 soruyu sorun:

  1. O firmanın kıdemli liderlerinin mesleki deneyim düzeyi nedir? 100 milyon doları aşan bir sermayeyi yönetmişlerse ve bunu yaparken iyi bir geçmişe sahiplerse, muhtemelen devam etmelisiniz.
  2. Algoritmaları herkes tarafından biliniyor ve herkese açık mı? (ipucu: size ticaret düzeyinde veriler veriyorlarsa, algoritmaları oldukça kolay bir şekilde çoğaltılabilir). Eğer öyleyse, botlarının sahip olduğu “uç” ne olursa olsun, hızla arbitraj yapılır.
  3. Onların başarısı sizin başarınızla uyumlu mu? Para kaybederseniz, ücretlerini kesmeye istekliler mi? Para kazanırsan onlar da başarılı olacak mı? Size sadece bir platform verirler ve sizi bir şeyleri kendi başınıza çözmeniz için neşeli bir yola gönderirlerse, tam olarak ne yaptığınızı bilmiyorsanız, bu asla iyi bir işaret değildir.

Ne yazık ki, satın almak için bir ticaret botu seçmek, bu üç soruyu yanıtlamak kadar önemsiz değil.

Her şey eninde sonunda insanlara düşüyor.

Şirketi çevreleyen pazarlama saçmalığını unutun ve kendinize sorun, bu kişiye paranızla güvenir miydiniz?

Kaynak: towards data science

Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

kripto para, bitcoin

KoinSaati Akademi: Bitcoin (BTC) Nedir?

Linux Felsefesinin Etkisi