in

Kripto Ticaret Botları Nasıl Çalışır?

kripto ticaret botu

Kripto ticaret botları, kriptopara borsalarında alım satım işlemlerini otomatik olarak gerçekleştiren yazılımlardır.

Kriptopara ticaretinde kar elde etmek, dijital varlıkları hangi hızla alıp sattığınıza bağlıdır. Bu hızın bir sonucu olarak; kriptopara ticaretinde yaşanacak küçük bir gecikme bile büyük kayıplara yol açabilir. Bu nedenle insanlar, genellikle kripto ticaret botlarını kullanmayı tercih ederler.

Acemi bir kriptopara yatırımcısının kripto ticaret botlarının çalışma prensibini ve kullanım şeklini algılaması kolay değildir. 

Bu yazımızda sizlere bilmek isteyeceğiniz bazı kripto ticaret botlarının temellerini ve bunları kullanmaya nasıl başlayacağınızı anlatıyoruz.

Kripto Ticaret Botu Nedir?

Kripto ticaret botları, kripto varlık ticaretini sizin adınıza gerçekleştirmek için tasarlanmış olan yazılımlardır. Bu yazılımların temel mantığında; siz oturduğunuz yerden hangi kriptopara varlığının ne zaman alınıp satılacağını belirlersiniz. Kripto ticaret botları vakti geldiğinde belirlemiş olduğunuz dijital varlığın alışını veya satışını gerçekleştirir. Alınacak ya da satılacak varlığı belirlemeden önce piyasa durumunu göz önüne almalısınız.

Kripto ticaret botları, piyasa istatistiklerini otomatik olarak analiz edebilme ve yorumlayabilme özelliğine sahiptir.  Ayrıca; piyasadaki verileri toplayarak bu verileri yorumlar. Bu yorumlardan yola çıkarak potansiyel risk hesabı yapar ve dijital varlık alım/ satım işlemlerini gerçekleştirir. Örneğin; BTC belirli bir limitin altığına düştüğünde satın almak için kripto ticaret botlarına talimat verebilirsiniz. Bu sayede zamandan tasarruf etmiş olursunuz.

Kripto ticaret botlarını kriptopara ticareti için işe alacağınız uzmanlar olarak da düşünebilirsiniz. Bu yazılımlar sayesinde oturduğunuz yerden kar elde edebilirsiniz.

Kripto Ticaret Botları Nasıl Çalışır?

Kripto ticaret botlarının çoğu aşağıdaki temel bileşenlere sahiptir.

Piyasa Veri Analizi

Bu bileşene sahip olan kripto ticaret botu, farklı kaynaklardan gelen işlenmemiş piyasa verilerini kaydeder ve yorumlar. Ayrıca, bu kripto ticaret botu, piyasa durumuna göre hangi kriptopara varlığının alınıp satılması gerektiğine de karar verir. Ticaret botlarının çoğu, kullanıcıların hangi tür verilerin sinyale girip giremeyeceğine karar vermelerine imkan tanır.

Piyasa Risk Tahmini

Bu bileşen, elde ettiği piyasa verilerini potansiyel riskleri hesaplamada kullanır. Ayrıca; elindeki verilere dayanarak ne kadar yatırım veya alım/ satım yapılacağına da karar verir. Piyasa risk tahmini bileşeni, bir kripto ticaret botu için en kritik bileşendir.

Varlık Almak/ Satmak

Bu bileşen, API (uygulama program arayüzü) kullanarak stratejik olarak dijital varlık alım/ satım işlemlerini gerçekleştirir.

Bazen toplu olarak token almak istemeyebilirsiniz. Diğer taraftan da bazı durumlarda satın alma işlemini hemen yapmanız gerekir. Yürütme modülü de bu tarz işlemlerle ilgilenir.

Kripto Ticaret Botlarının Avantajları

Kripto ticaret botları bazı avantajlara sahiptir.

Verimlidir.

Kripto ticaret botları kullanarak kriptopara ticareti yapmak her zaman daha verimlidir. Bu botları kullandığınız zaman gecikme ya da insan kaynaklı hatalar konusunda endişelenmenize gerek kalmaz. Bot, doğru verileri aldığı ve uygun algoritmalara sahip olduğu sürece daha kârlı olan varlık ticaretini gerçekleştirebilir. Buna ek olarak; kripto ticaret botları 7 gün 24 saat çalışır.

Duygusuzdur.

Bir kripto ticaret botu, kararlarını elde ettiği verilere dayanarak alır. Bu botlarda insanlardan farklı olarak kar hırsı ya da kaybetme korkusu yoktur. Deneyimli kullanıcılar duygularının önüne geçerek rasyonel kararlar verebilir. Ancak; bu, yeni başlayan kullanıcılar için geçerli olmayabilir. Bir ticaret botu ise her zaman için duyguları denklemden uzak tutarak karar verir.

Teknoloji, Yapay Zeka

Daha güçlüdür.

Bir insanın tek seferde işleyebileceği veri miktarı sınırlıdır. Bir kişi, tüm verileri işlese bile o verilere dayalı içgörülere ulaşamaz. Bununla birlikte; ticaret botları, büyük miktarda veriyi kolayca işleyerek makul sonuçlara varabilme yeteneğine sahiptir.

Kripto Ticaret Botlarının Dezavantajları

Kripto ticaret botları, öngörülmesi imkânsız bir piyasa ile uğraşırken bazı hatalar da yapabilir.

Hala devam eden pandemi gibi öngörülmesi zor durumların piyasa üzerinde beklenmedik bir etkisi olabilir. Bunun gibi mücbir sebeplerden kaynaklanan olaylarının ekonomiyi nasıl etkilediği her zaman tahmin edilemez. Böyle durumlarda kârı artırmaya devam etmek için daha iyi, psikoloji odaklı bir stratejiye ihtiyacınız vardır. Bu, kripto ticaret botlarının henüz sahip olmadığı bir yetenek olduğu için içgüdülerinize güvenmeniz gerekir.

Programlamada meydana gelen bir hata kripto ticaret botlarının verimliliğini etkiler. Buna ek olarak; özellikle kripto ticaret botunuzu sıfırdan oluştururken, botun koşullarını ve eylemlerini belirlerken çok dikkatli olmalısınız. Örneğin, son satın alma işlemini yapmak için ticaret botuna ideal zamanı veya koşulları öğretmelisiniz. Bu botlar, bir kez ayarlandıktan sonra faaliyetleri yıldırım hızıyla gerçekleştirir. Bu da size yeniden düşünmek için çok az zaman bırakır.

Kripto Ticaret Botları Yasal Mıdır?

Kripto ticaret botları tamamen yasaldır. Bu botları yasal herhangi bir uygulamaya maruz kalmayacak şekilde kullanabilirsiniz.

Kripto Ticaret Botları Kullanılmaya Nasıl Başlanır?

Kripto ticaret botlarını kullanmaya iki yolla başlayabilirsiniz.

1) Hazır bir kripto ticaret botunu kullanmak

Piyasadaki kripto ticaret botları arasından size uygun olanı seçebilirsiniz. Bu ticaret botu hizmetleri, birden fazla kripto para borsası ile entegre olur ve sizden aylık veya işlem başına komisyon alır.

2) Kendi Kripto Ticaret Botunuzu Oluşturmak

Özelleştirilmiş kontrollere ve sonuçlara ihtiyacınız varsa bir kripto ticaret botu oluşturabilirsiniz. Bu ticaret botunu sıfırdan geliştirebilirsiniz ya da botu ihtiyaçlarınıza göre özelleştirmenize izin veren bir platform kullanabilirsiniz. Her iki durumu da stratejinize göre programlamanız gerekir.

Quadency; yatırımcılara, gereksinimlerini karşılayan ticaret botlarının da izniyle, önceden oluşturulmuş stratejileri otomatikleştiren ve varlıkları izleyen bir platform sağlar.

Kriptopara, Bitcoin, Cüzdan
Başka bir örnek olan Hummingbot ise otomatik bir ticaret botu oluşturmanıza izin veren, açık kaynaklı bir komut satırı arayüzüdür. Diğer taraftan; kripto ticaret botunuzu oluşturmak için grafik kullanıcı arayüzüne ihtiyacınız varsa Trality’ye de göz atabilirsiniz.

Sonuç

Kripto ticaret botları kusursuz olmasa da size her şeyi daha doğru programlayabilmeniz için yardımcı olur. Bu botlar, 7 gün 24 saat piyasa faaliyetlerini incelemek için mükemmel bir imkandır.

İhtiyaçlarınız için doğru ticaret botunu tercih etmeniz veya oluşturmanız sizin için faydalı olacaktır.

Kaynak: blog.liquid

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Kripto

Kripto Nedir? Diğerleri Sadece Bunu Konuşurken Aptallık mı Ediyorum?

Türk Kripto Fenomenleri Bitcoin ETF Hakkında Neler Konuştu