in , , ,

Kripto Sözlüğü (M-P)

kripto sözlüğü

Son birkaç yıldır kripto ve blok zinciri teknolojileri; birçok yatırımcı, yazılımcı ve kullanıcının odak noktası haline gelmiştir. Biz de bu teknolojilere ait gelişmelerde karşınıza sıkça çıkabilecek terimleri sizler için derledik.

M

Madenci

Kripto paraların transfer işlemlerinde blok zinciri üzerindeki doğrulamaları yapan ve karşılığında ödül kazanan kullanıcılardır.

Mainnet

Blok zinciri protokollerinin tamamen geliştirildiği ve katılımcıların işlemlerini gerçekleştirebileceği anlamına gelir. Herkesin erişimine açık ve işlevsel durumda bulunan ana ağı ifade eder.

Market Maker

Piyasa yapıcı olarak yerelleştirilen bu terim, bir kripto paranın en düşük satış fiyatından daha düşük bir fiyatta verilen alış emrini ya da en yüksek alış fiyatının üstünde bir fiyattan satış emrini tanımlar.

Market Taker

Piyasa alıcı olarak yerelleştirilen bu terim, piyasadaki emir değeriyle alım ya da satım yapan kişileri tanımlar.

Kripto

Market Order

Piyasa emri olarak yerelleştirilen bu terim, kripto paraların piyasa fiyatı üzerinden işlem gerçekleştirilmesi için verilen emirlerdir. Anlık talimat olarak da tanımlanabilir.

mBTC

Bir Bitcoin (BTC)’nin binde birine verilen isimdir. (1 mBTC = 0,001 BTC)

Megahash

Madencilik kapasitesi için kullanılan bir ölçü birimidir.

Merkle Ağacı (Merkle Tree)

Blok zincirlerinde yer alan verilerin en işlevsel ve güvenilir şekilde kodlanmaları için oluşturulan yapıdır. İsmini, kriptografik hash sistemini icat eden Ralph Merkle’dan alır.

Metaverse

Öte evren olarak yerelleştirilen bu terim, sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik aracılığıyla fiziksel evrenin ötesinde oluşturulan dijital dünyaları temsil eder.

Mining (Madencilik)

Bilgisayarlar aracılığıyla blok zincirler üzerinde gerçekleştirilen tüm işlemler anlamına gelir. Yeni kripto paraların oluşturulması, zincir üzerindeki doğrulamalar ve kripto para transferleri bu işlemlere örnektir.

Mint

Dijital varlıkların blok zincirleri üzerinde NFT’lere dönüştürülmesi işlemidir.

INO

Move-to-Earn (M2E)

Hareket et kazan olarak yerelleştirilen bu terim, hareket takibi aracılığıyla kullanıcılara coin, token, NFT gibi ödüller kazandıran sistemleri ifade eder.

N

NFT (Non-Fungible Token)

Benzersiz ve değiştirilemeyen token’ler olarak da tanımlayabileceğimiz bu terim, gerçek dünyadaki nesnelerin dijital olarak temsil edilmesi anlamına gelir. Genellikle resim ve fotoğraf olarak bilinen NFT’ler; video ve müzik gibi birçok alanda karşımıza çıkabilir.

No-Coiner

Cüzdanında kripto paralara yer vermeyen ve kripto paraların başarısız bir girişim olduğunu düşünen kişilerdir. Kripto para karşıtı olarak da tanımlanabilir.

Node (Düğüm)

Blok zincirlerinde bulunan bilgisayarları temsil ederler.

O

Orphan Block

Blok zincirlerinde yer alan geçersiz veya reddedilmiş bloklardır.

kripto blockchain

Output (Çıktı)

Transfer işlemlerinde hedef adres yani alıcı anlamına gelir.

P

Parabolik SAR

Kısa vadeli kripto para analizlerinde kullanılan bir yöntemdir.

Peer to Peer (P2P)

Eşler arası olarak da sıkça kullanılan bu terim, blok zincirler arasında doğrudan gerçekleşen merkeziyetsiz etkileşimleri ifade eder.

Play to Earn (P2E)

Oyna kazan olarak yerelleştirilen bu terim, oyun oynayarak coin, token, NFT gibi ödüllerin kazanılmasını sağlayan sistemleri temsil eder.

Pool (Havuz)

Birden çok madencinin bir araya gelerek mining işlemlerini gerçekleştirdikleri, elde edilen ödülleri aralarında paylaştıkları havuzu ifade eder.

Pre-mining

Bir kripto paranın işlemleri henüz başlamadan geliştiricilerin paranın bir kısmını çıkarması işlemidir. Terim; önceden kazılma, ön çıkarım şeklinde yerelleştirilebilir.

Private Key (Özel Anahtar)

Kullanıcıların cüzdanlarına güvenli bir şekilde erişim sağlamaları için gereken şifredir.

Proof of Authority (PoA)

Yetki ispatı olarak yerelleştirilen bu terim, blok zincirler üzerinde yer alan katılımcıların sahip oldukları kimlik ve itibarları dikkate alan bir madencilik protokolüdür.

Proof of Stake (PoS)

Hisse ispatı olarak yerelleştirilen bu terim, blok zincirler üzerinde yer alan katılımcıların sahip oldukları varlıkları dikkate alan bir madencilik protokolüdür.

Proof of Work (PoW)

İş ispatı olarak yerelleştirilen bu terim, blok zincirler üzerinde yer alan katılımcıların mining kapasitelerini dikkate alan bir madencilik protokolüdür.

Protokol

Kripto paraların güvenli bir şekilde zincirler arası etkileşimlerinin gerçekleştirilmesini sağlayan ve blok zincirleri oluşturan yapı taşlarıdır. Ağlar arası şartları ve kuralları ifade ederler.

Public Key (Açık Anahtar)

Kripto para işlemlerinin güvenli şekilde gerçekleştirilmesi adına dijital cüzdanların oluşturduğu adreslerdir. Benzersiz kriptografik kodlardan oluşurlar ve özel anahtarların aksine herkes ile paylaşılabilirler.

Pump and Dump

Bir kripto paranın piyasadaki fiyatını yapay bir şekilde yükseltmek anlamına gelir. İşlemi gerçekleştiren kişi paranın değeri yeterince yükseldiğinde varlıklarını satar. Bu şekilde anlık ve hızlı bir yükseliş ve düşüş meydana gelir.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Başak Çetinbülüç tarafından yazıldı.

İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı son sınıf öğrencisi. KoinSaati içerik yazarı.

Akıllı Kontratların İş Dünyasındaki Geleceği

trust wallet

Trust Wallet (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?