in , , ,

Kripto Sözlüğü (I-L)

kripto

Son birkaç yıldır kripto ve blok zinciri teknolojileri; birçok yatırımcı, yazılımcı ve kullanıcının odak noktası haline gelmiştir. Biz de bu teknolojilere ait gelişmelerde karşınıza sıkça çıkabilecek terimleri sizler için derledik.

I – İ

ICO

Açılımı “Initial Coin Offering” olan bu terim, kripto varlıkların ön satışının gerçekleşmesi ve fon toplama faaliyetlerini ifade eder. “İlk coin arzı” olarak yerelleştirilebilir.

IDO

Açılımı “Initial Dex Offering” olan bu terim, yeni geliştirilen kripto para projelerine fon sağlamak amacıyla merkezi platformların kullanılmasını ifade eder.

Input (Girdi)

Transfer işlemi gerçekleştirdiğiniz kripto paraların hangi adresten nasıl geldiğini gösteren değerlerdir.

IoE

Açılımı “Internet of Everything” olan bu terim, insanları ve süreçleri de kapsayan daha karmaşık sistemleri tanımlamak için kullanılır. “Her Şeyin İnterneti” olarak yerelleştirilebilir. IoT kavramından daha kapsamlıdır.

IoT

Açılımı “Internet of Things” olan bu terim, nesnelerin kendi aralarında ya da daha büyük sistemlerle bağlantı kurmasını temsil eder.

İtibari Para

Devletler tarafından basılan resmi paralar anlamına gelir.

K

Kağıt Cüzdan (Paper Wallet)

Kripto varlıkları siber saldırılardan korumak amacıyla kullanılan; özel anahtar, cüzdan adresi gibi özel bilgileri saklayan mekanizmadır.

Kriptografi

Önemli bilgilerin güvenliğini sağlamak amacıyla gerekli gizlilik, kimlik denetimi ve aslıyla aynılık şartlarını gerçekleştiren matematiksel yöntemler bütünüdür.

Kripto Para

Sözlük anlamı gizlilik taşıyan belge olan bu ifade, işlemleri güvenilir şekilde gerçekleştirmek amacıyla geliştirilen kriptografi dalı altında tasarlanmış değişim araçlarıdır.

KYC

Açılımı “Know Your Customer” olan bu terim, aracı kurumların müşterilere ait bilgileri doğrulamalarını ifade eder.

L

Layer (Katman)

Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) gibi temel blok zincir ağlarını ve bunların alt yapılarını ifade eden kavramlardır.

Lightning Network

Blok zincirleri üzerinde bulunan katmanları ölçeklendirme teknolojisidir.

Likidite

Amacı kripto para alım satım işlemlerinde hedef fiyatı değiştirmemek veya düşük oranlarda değişim sağlamak olan piyasa özelliğidir. Alım satım gücü olarak da ifade edilebilir.

Limit Emri

Borsada yer alan varlıklar için bir maksimum alış fiyatı ya da minimum satış fiyatı seçme işlemidir. Piyasa fiyatı limit fiyatınıza ya da daha iyi bir fiyata ulaştığında borsanız limit emrinizi otomatik olarak gerçekleştirir.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Başak Çetinbülüç tarafından yazıldı.

İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı son sınıf öğrencisi. KoinSaati içerik yazarı.

Türk Kripto Fenomenlerinin Gündeminde Neler Var? | 8 Nisan 2023

Yeni Kripto Para Birimleri Nasıl Bulunur?