in , ,

Kripto Sözlüğü (E-H)

kripto sözlüğü

Son birkaç yıldır kripto ve blok zinciri teknolojileri; birçok yatırımcı, yazılımcı ve kullanıcının odak noktası haline gelmiştir. Biz de bu teknolojilere ait gelişmelerde karşınıza sıkça çıkabilecek terimleri sizler için derledik.

E

Emir Defteri

Varlıklar için verilen alım satım emirlerinin fiyatlarına göre düzenlenen listedir.

Emtia

Kelime olarak satılacak ürün anlamına gelir. Emtia spot piyasaları ise fiziksel ürünlerin satıcıdan alıcıya direkt olarak teslim edildiği piyasalara denir.

Enflasyon

Genel olarak piyasadaki fiyatların belirli bir zaman aralığında sürekli yükseliş göstermesi durumudur. Deflasyonun tersidir.

ERC-20

Ethereum (ETH) blok zinciri üzerindeki token’lerin işlevsel hale gelmesi için uygulanan kurallar bütünüdür.

ERC-721

Ethereum (ETH) blok zinciri üzerindeki NFT’lerin işlevsel hale gelmesi için uygulanan kurallar bütünüdür.

Emanet (Escrow)

Dijital ortamda gerçekleşen alım satım işlemleri onaylanana kadar varlıkların saklanmasıdır. İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde ödemeyi yapan taraf ürünü veya hizmeti alana kadar ücretin sistemde kalması buna örnek verilebilir.

Ethereum Sanal Makinesi (Ethereum Virtual Machine – EVM)

Ethereum ekosisteminin güvenliğini sağlayan yapı taşlarından biri ve dağıtılmış durum makinesidir. Geliştiricilerin, merkeziyetsiz ortamda güvenilir bir şekilde kodlama yapabilmelerini sağlar.

F

Fan Token

Spor kulüplerinin, taraftarları için geliştirdikleri ve satın alan kişilere kulüp dahilinde birçok ayrıcalık sağlayan kripto paralardır.

Faucet

Yeni altcoin üretimleri sırasında, geliştiricilerin kullanıcıları teşvik etmek amacıyla kullandıkları yöntemdir. Belirlenmiş görevlerin tamamlanması karşılığında kripto para dağıtan uygulamaları temsil eder.

Fiat (İtibari) Para

Devletin basılmasına onay verdiği ve piyasaya sürdüğü paralardır. Örneğin; Türk Lirası ve Amerikan Doları birer fiat (itibari) paradır.

Kripto

Fiat-Pegged Kripto Para

İtibari para destekli kripto para anlamına gelen bu terim, devletin onayladığı itibari paralara sabitlenerek değerlendirilen kripto paraları ifade eder.

FOMO

Açılımı “Fear of Missing Out” olan terim, önemli gelişmeleri kaçırma korkusu olarak yerelleştirilebilir. Kripto piyasasında ise doğru zamanlarda gerekli alım satım fırsatlarını kaçırma olarak kullanılır.

FUD

Açılımı “Fear, Uncertainty and Doubt” olan terim; kripto piyasasında varlıkların değer kaybetmesine dair oluşan korku, belirsizlik ve şüpheyi ifade eder.

Full Node (Tam Düğüm)

Bulunduğu blok zincirin tamamına hakim olan ve doğrulama için başka bir düğüme ihtiyaç duymayan düğümlerdir.

FPGA

Açılımı “Field Programmable Gate Away” olan terim, Alanda Programlanabilir Kapı Dizisi anlamına gelir. Kripto para madenciliğinde kullanılan bu ifade, düşük enerji tüketimi ve yüksek performans sağlar. Algoritma bazlı kullanılabilir.

G

Gas

Ethereum blok zinciri üzerinde gerçekleşen işlemlerin maliyetlerini hesaplanmak için kullanılan bir ölçü birimidir. Birimi Gwei olarak kullanılır.

Genesis Block

Blok zinciri üzerinde yer alan başlangıç bloğudur. Bu blok; blok zincirine ait kripto paranın üretim şartlarını, miktarını ve üreticiye dair özel bilgileri içerir.

Gigahash

Kripto para madenciliğinde işlemci gücü için kullanılan ölçü birimidir. Saniye başına olası sağlama girişimlerini ölçer.

Golden Cross (Altın Kesişimi)

Kripto para teknik analizlerinde kullanılan bu terim, kısa vadeli hareketli ortalamanın uzun vadeli hareketli ortalamanın üstünde bir değere çıktığını gösterir. Death Cross’un tersidir.

H

Hal Finney

Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin (BTC)’yi geliştirme aşamasında yardımcı olan bilgisayar uzmanıdır. Tarihteki ilk Bitcoin transferinde alıcı olan kişidir.

Bitcoin (BTC)

Halving

Kripto madencilerinin kazandığı ödüllerin yarıya düşmesini ifade eder.

Hard Cap

Kripto paraların arz sürecinde ulaşması hedeflenen en üst yatırım limiti anlamına gelir. Bu limite ulaşıldığında fonlama faaliyetleri durdurulur.

Hard Fork

Blockchain teknolojisiyle alakalı bu terim, bloğun önceki sürümünden kalıcı olarak ayrılması anlamına gelir. Daha önce geçerli olan bir işlemi geçersiz, geçersiz olan işlemi ise geçerli kılabilen teknik değişikliklerdir.

Hareketli Ortalama

Teknik analizlerde sıkça duyulan bu terim, bir varlığın belirli bir süre içerisindeki ortalama kapanış fiyatını ve yönünü hesaplamak için kullanılır.

Hash

Algoritmik bir işlemdir ve verileri rastgele seçilen bir harf ve sayı dizinine dönüştürür.

Hashrate

İşlemci gücü olarak tanımlayabileceğimiz bu terim, madencilerin belirli bir süre içerisindeki iş gücünü gösterir.

Hash Ribbons

Bu teknik analiz göstergesi, bir fiyat grafiğinin dip seviyesini belirlemek amacıyla kullanılır.

Hiperenflasyon

Zayıf ekonomi, hızlı ve sürekli fiyat artışlarını tanımlar.

Hodl

2013 yılında bir kripto para forumunda yapılan bu yazım yanlışı, yatırımcılar tarafından sıkça kullanılır hale gelmiştir. Aslında “hold” kelimesiyle aynıdır. HODL yapmak, portföydeki varlıkları uzun süre tutmaya devam etmek anlamında kullanılır.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Başak Çetinbülüç tarafından yazıldı.

İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı son sınıf öğrencisi. KoinSaati içerik yazarı.

Büyük Güncelleme Öncesi O Varlığın Volatilitesi Artıyor

Bitcoin

Satoshi Nakamoto Bitcoin (BTC) Maksimum Arzını Neden 21 Milyon Seçti?