in ,

Kripto Piyasasının Muhtemel 2024 Boğa Koşusunu Ne Yönlendirecek?

Kripto para piyasası şu anda bir düşüş trendi içerisinde hareketini devam ettiriyor. Geçmişte metaverse, Move-to-Earn, NFT gibi trendlere şahit olduk. Halving sonrası ise piyasada çoğu yatırımcı bir boğa koşusu bekliyor.

2024 Bitcoin (BTC) halving‘i sonrası kripto piyasasında beklenen boğa koşusunu yönlendirebilecek alanları inceleyeceğiz.

1.Halving

Bir sonraki Bitcoin halving’inin 30 Nisan 2024 22:22:07 UTC’de (1 Mayıs 01:22:07 TSİ’de) olması beklenen 840.000 blokta gerçekleşmesi planlanıyor.

Halving, blok başına üretilen yeni Bitcoin miktarını azaltır. Bu, yeni Bitcoin arzının daha düşük olduğu ve satın almayı daha pahalı hale getirdiği anlamına gelir. Her halving sonrası Bitcoin’in fiyatı önemli ölçüde artış yaşamış ve devamında ise boğa piyasası yaşanmıştır.

 

Çünkü halving Bitcoin için enflasyon oranını düşürür, yeni BTC arzını azaltır. Bu durum Bitcoin’in talebinin artmasına ve fiyatında artış yaşanmasına sebep olur.

2.DeFi

DeFi, Merkeziyetsiz Finans olarak da bilinmektedir. Blok zinciri teknolojisinin temel kavramına ve merkeziyetsizliğe dayanır. Bankalar veya finansal kurumlara olan finansal ihtiyacı ortadan kaldırarak kullanıcıların herhangi bir merkezi bir yönetim olmadan işlem yapmalarını sağlar.

Kripto

Merkezi Finans (CeFi) sistemine göre DeFi, herhangi bir üçüncü taraf olmadan kişilerin blok zinciri aracılığıyla işlemlerini gerçekleştirmelerini sağlar. CoinMarketCap’te şu anda 555 DeFi projesi bulunmaktadır. İçerisinde bulunduğumuz makroekonomik koşullar, DeFi iş modellerinin sürdürülebilirliğine olan güveni artırabilir.

3.Metaverse

Metaverse; iş, sosyal etkileşim ve eğlence dahil olmak üzere insanların gerçek yaşamlarını dijital ile birleştiren sanal bir evrendir. Metaverse projeleri kullanıcıların kendilerine bir 3B avatar oluşturarak yer alabilecekleri dijital bir dünyadır. Metaverse içerisinde konferanslar, sergiler, konserler vb. birçok mekan ve aktivite sunulur.

Sanal evren içerisinde araziler satın alarak kendinize ait bir yer edinebilirsiniz. Günümüzde kurumsal yatırımcılarda sanal arazi satın alımı ile metaverse’e dahil olmuş durumda.

Fakat metaverse henüz çok yeni ve projelerin sürekli olarak kendilerini genişleterek büyük bir evren yarattıkları bir ortamdır. Ayı piyasasında gelişmekte olan projeler, gelişimlerini devam ettirirlerse ve hayatımıza daha fazla entegre olurlarsa daha fazla kullanıcıya ulaşarak halving sonrası iyi bir konum elde edebilirler.

4.Küresel Regülasyonlar

Kripto para piyasası uzun yıllardır var olsa da kullanıcı sayısı 2020’de hızla artmış ve dünyada hızlı bir bilinirlik kazanmıştır. Ve kripto para birimlerinin kullanımı arttıkça dünya çapında onları yönetmekte zor bir hale gelmiştir. Piyasa için dünyanın farklı bölgelerinde farklı regülasyonlar şu anda zaten uygulanmaktadır. Ülkemizde ve aslında globalde ise henüz açıklanmış bir regülasyon kararı bulunmamaktadır. 2024 yılında regülatörlerin bu konuya karar vermiş olması ve düzenlemelerin tamamlanmış yada başlamış olması ön görülüyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

MES tarafından yazıldı.

MetaMask: BSC Ağı Eklemek

Teknik Analizciler Bu Hafta Ne Konuştu?