in ,

Kripto Piyasasında Olası 2 Senaryo

Bu hafta enflasyon verisi açıklanacak. Teknoloji hisseleri sert kayıpların ardından toparlanma çabası içinde. Peki kripto piyasasının yönü ne olacak?

Faiz oranlarındaki artış nedeniyle dün %1 düşen Nasdaq, Temmuz 2020 seviyesine geri dönmüş oldu. Dünkü düşüşün ardından Nasdaq’ın yıl içindeki kaybı %30’u bulurken S&P 500 %25 düştü.

FED’in, politika faizini %4.5 seviyesine kadar yükseltme ihtimalinin gerçeklik kazanıyor oluşu ve buna paralel ABD 10 yıllık tahvil getirisinin bir kez daha %4 psikoloji sınırına dayanması, teknoloji hisselerine olumsuz yansıyor.

Bu hafta hepinizin bildiği üzere ABD Eylül ayı enflasyon verileri açıklanacak. Çarşamba günü TSİ 15.30’da Eylül ÜFE (Beklenti: %8.4, Önceki: %8.7) ve Perşembe günü TSİ 15.30’da Eylül TÜFE (Beklenti: %8.1, Önceki: %8.3) verileri açıklanacak. Manşet verilerin yanı sıra çekirdek enflasyon verilerini de takip etmekte fayda var. JPMorgan, Eylül ayı TÜFE’sinin %8,1’e düşmesini bekliyor.

Kripto,

Enflasyon verisinin ardından piyasalar 2 Kasım’daki FED toplantısına odaklanacak. Bu toplantı için 75 bps’lik faiz artışı önceden belirlenmiş bir sonuç gibi görünüyor. Sonraki toplantı için henüz bir fikir birliği söz konusu değil.

Enflasyon verisinin yüksek gelmesi durumunda Aralık’ta, başka bir jumbo faiz artırımı gelebilir. Buna karşılık enflasyonun gevşemesi halinde, FED’in hız kesmeye yönelik açıklamalarını duyabiliriz. Yine de Goldman Sachs analistleri FED’in güvercin politikalara dönüşünün henüz mümkün olmadığını ve hisse senetleri için düşüş riskinin yüksek kalmaya devam ettiğini belirtti.

JP Morgan CEO’su Jamie Dimon, ABD ekonomisinin 6-9 ay içerisinde resesyona gireceğini tahmin ediyor. ABD borsalarının %20’lik bir düşüş daha yaşayabileceğini belirten Dimon, “Bir sonraki 100 bps’lik faiz artışı, ilkinden daha acı verici olacak çünkü insanlar buna alışkın değil” dedi.

Intotheblock verisine göre Bitcoin (BTC) – Nasdaq arasındaki 30 günlük korelasyon 0.65 civarında seyrediyor. Bu korelasyonun Eylül başında 0.8’e kadar yükseldiğini belirtmekte fayda var. Buna göre her ne kadar aralarındaki ilişki bir miktar gerilese de kuvvetli olmaya devam ediyor. Bundan dolayı, bu hafta açıklanacak enflasyon verileri kritik olacak. Sonuç olarak, enflasyonun yönü kripto piyasası için ana belirleyici olmaya devam ediyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

GAK tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Ocak - Kasım 2022 döneminde KoinSaati'nde editor olarak görev aldım.

Ripple (XRP) Hakkındaki Son Gelişmeler!

Sportzchain vs. Chiliz