içinde

Kripto Piyasasında Neler Oluyor? 24 Saatte 1 Milyar Dolardan Fazla Kripto Tasfiye Edildi!

Son veriler, kripto para piyasasındaki büyük kayıpların son 24 saat içinde toplu tasfiyelere neden olduğunu gösteriyor!

Kripto piyasasının toplam piyasa değeri, %3 düşerek 1,45 trilyon doların altına gerilerken bu durum vadeli işlemleri de etkilemeye devam ediyor.

Kripto para vadeli işlem ticareti ve bilgi sitesi Coinglass’tan alınan veriler, sadece son 24 saat içerisinde kripto piyasasındaki 1,10 milyar dolarlık pozisyonun tasfiye edildiğini gösteriyor.

Kripto piyasalarında etkisini göstermeye devam eden korku, 289 binden fazla trader’ın fonlarını tasfiye etmesine yol açtı. Tek seferdeki en büyük tasfiye emri ise 6,3 milyon dolar olarak Bitmex borsasında kaydedildi. Son 24 saatteki toplam tasfiyenin neredeyse %72’si ise uzun pozisyonlardan (long) oluşuyor.

Bitcoin liderliğindeki son düşüşten fiyat artışı bekleyen long trader’ler büyük bir darbe aldı. Piyasada yaşanan son gelişmelerle 785 milyon dolardan fazla uzun pozisyon tasfiyeleri yaşandı. Aynı süre içerisinde 200 milyon dolara yakın kısa pozisyon (short) da silindi. En yüksek miktarda tasfiyenin  yaşandığı OKX borsası, 313 milyon dolar kaybetti. OKX borsasından yaşanan kayıpların yaklaşık %81’i long’ları içermektedir. Bu durum, çok sayıda trader’ın piyasanın toparlanmasını umduğunu gösteriyor.

Son 24 Saatte 354 Milyon Dolarlık Bitcoin Pozisyonu Tasfiye Edildi

Bitcoin (BTC), piyasalarda yaşanan son gelişmelere liderlik etmeye devam ediyor. Yaklaşık 354 milyon dolar değerinde BTC piyasadan çekildi. Son 24 saatte %4.42 düşüş yaşayan Bitcoin, bu yazı hazırlandığı sırada ise 31626.76 dolardan işlem görüyor.

Bitcoin (BTC) CoinMarketCap Grafiği I 10 Mayıs 2022

Ethereum (ETH) ise aynı dönemde 326 milyon dolar kaybetti. ETH, ortalama 2.395 $ fiyatla işlem görüyor. En büyük meme kripto para birimi olan Dogecoin (DOGE), 15 milyon doların üzerinde bir tasfiye yaşadı.

Kripto piyasası, son 24 saat içinde %5’in üzerinde bir düşüş kaydettiği için büyük bir darbe aldı. Kümülatif piyasa değeri şu anda 1,46 trilyon dolar. Toplam piyasa değeri, tüm zamanların en yüksek seviyesin’den %50 aşağıda. Kasım 2021’de kripto piyasası 3 trilyon dolar sınırını aşmış durumdaydı.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Nergis Kartal tarafından yazıldı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde İngilizce Matematik bölümü öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

Dolar Endeksi (DXY) Neden Yükseldi?

Hiç Yatırım Yapmadan Move-to-Earn Projelerinden Gelir Elde Edilebilir mi?