in ,

Kripto Piyasasında Neden Düşüş Yaşanıyor?

Perşembe gününe yükselişle başlayan Bitcoin, gün kapanışına doğru yaklaşık 1.500 dolarlık düşüşle piyasayı sarstı. Peki, Bitcoin’in ve genel olarak kripto piyasasındaki düşüşün arkasında hangi sebepler yatıyor?

ABD İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları verisinin açıklanmasıyla az da olsa pozitif görünüm elde eden Bitcoin, kısa süre sonra FED’in açıklamalarıyla yönünü tersine çevirdi.

FED’in, kripto paraların bankalar için risk oluşturabileceğini, kripto teknolojisinin potansiyel dönüştürücü etkilere sahip olduğunu ancak “uygun kurallar” gerektirdiğini açıklamasıyla Bitcoin hızla değer kaybetmeye başladı. FED açıklamalarına, bankaların kripto ile ilgilenmeden önce FED’e bildirimde bulunmaları gerektiğini ve stablecoin’lerin riskinin büyük sorunlara yol açtığını söyleyerek devam etti.

Kriptopara

FED’den hemen sonra SEC Başkanı’nın açıklamaları, piyasanın yönünü belirledi. SEC Başkanı, “Nakamoto’nun kimliği net olmasa bile yasalar net. Kripto firmaları işlerini yasalar çerçevesinde yapmalı ya da hiç yapmamalı.” dedi. Sözlerine, “kripto aracıları SEC’e kaydolmak ve Kongre tarafından çıkarılan yasalara uymak için tam olarak sıraya girmiyorlar. Belki de bunun nedeni iş modellerinin uyumsuzluğa dayanmasıdır.” şeklinde devam etti.

Tüm bu açıklamaların ardından Bitcoin (BTC) 21.000 doların altına düştü. Son olarak New York Mali Otoritesi, kripto borsası KuCoin’e dava açtı. Bununla birlikte New York Başsavcılığı, KuCoin davasında Ethereum’un menkul kıymet olduğunu iddia etti. Gelen haberler ile Huobi borsasının kripto para birimi (HT), 10 dakikada %80 düştü. Huobi borsası ile bağlantılı olan TRON (TRX) ise %5’ten fazla düşüş yaşadı.

Tüm bu gelişmelerin ışığında Bitcoin (BTC) fiyatı, son 24 saatte %7.7, son 7 günde ise %13.6 düştü. Anlık olarak Bitcoin (BTC) fiyatı ise 20.250 seviyelerinde seyrediyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

 

Ezgi Çoban tarafından yazıldı.

Başkent Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri aynı zamanda Uluslararası Ticaret ve Finansman Çift Anadal Programı öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

Caldera Testnet İle Nasıl Etkileşime Girilir?

kripto

Boğa Sezonu Ne Zaman Başlayacak?