içinde

Kripto Piyasasında Büyük Düşüş! Şimdi Ne Olacak?

14 Haziran 2022 itibariyle toplam kripto para piyasa değeri 1 trilyon $’ın altına düştü ve en popüler kripto para birimleri 2022’nin en kötü fiyat düşüşünü yaşadı.

14 Haziran tarihinde kaydedilen bu gerileme, küresel kripto piyasasının 1 trilyon $’ın  altına düştüğü Ocak 2021’den bu yana tarihi bir ilki temsil ediyor. Bir günde kripto piyasalarından yaklaşık 100 milyar dolar silindi. Küresel kripto piyasa değeri, 13 Haziran’da kaydedilen 1.04 milyar dolardan 916 milyar dolara düştü.

Bu yazının hazırlandığı sıralarda; Bitcoin (BTC) fiyatı son 24 saatteki %4.53’lük düşüşle 22.428,56 $’dan işlem görüyor. Bitcoin fiyatı son 7 günde yaklaşık olarak %26 gibi büyük bir düşüş yaşadı.

Bu arada, son 24 saatteki toplam piyasa hacmi %62 artarak 153 milyar $’a yükseldi ve bu da yatırımcılar tarafından kripto varlıkların büyük ölçüde satıldığını gösteriyor. DeFi’deki toplam hacim, piyasanın toplam 24 saatlik hacminin % 7’si olan 10.55 milyar $’dı. Stablecoin hacmi ise toplam kripto piyasasının 24 saatlik hacminin %89’unu (136 milyar $) oluşturuyor.

Kripto Çöküşünün Sebebi

Kripto para ödünç verme hizmeti Celsius’un “aşırı” piyasa koşulları nedeniyle para çekme işlemlerini duraklattığını açıklamasının ardından, başka bir sistemik tehdit korkusu nedeniyle kripto piyasalarında büyük satışlar tetiklendi.

Bitcoin ve genel kripto piyasası, BTC’nin tek bir günde %10’un üzerinde düşmesi ve Dolar Endeksi (DXY) güçlenmeye devam ederken 21 bin dolar seviyesinin altına gerilemesiyle ağır şekilde kan kaybetti.

Büyük Kripto Para Yatırımcıları Zararda

Kripto piyasasında son günlerde yaşanan düşüşler, büyük kripto para yatırımcılarına büyük zararlara  mal oldu.

El Salvador

El Salvador ve El Salvador’un lideri Nayib Bukele, Bitcoin ile ilgili olarak sık sık gündeme geliyor. Nayib Bukele, 2021 Ekim ayında 60.300 $ seviyesinden 420, Mayıs 2022’de ise 30.700 $ seviyesinden 500 BTC aldıklarını duyurmuştu. Bitcoin, bu yazının hazırlandığı saatlerde 22.428,56 $ seviyesinden işlem görüyor.

2.301 adet BTC’ye sahip olan El Salvador, kripto para piyasasında yaşanan son düşüşlerin ardından yaklaşık 105 milyon dolarlık kripto para yatırımında yarı yarıya değer kaybıyla mücadele ediyor.

El Salvador’un Maliye Bakanı tarafından yapılan son açıklamaya göre El Salvador’un BTC yatırımlarındaki 40 milyon $’sık bir kayıp ulusal bütçelerinin %0.5’ini bile temsil etmiyor.

MicroStrategy

Michael Saylor’a ait MicroStrategy şirketinin Bitcoin’deki zararı, 14 Haziran itibariyle 1 milyar doları aştı. MicroStrategy, Ağustos 2020’de BTC fiyatı 12.000 $ hemen altındayken BTC satın almaya başlamıştı. Sonraki aylarda yapılan alımlarla birlikte şirketin sahip olduğu Bitcoin sayısı 129.918’e çıktı.

MicroStrategy tarafından yapılan yaklaşık 4 milyar dolarlık yatırıma karşın BTC fiyatındaki düşüşle birlikte şirketin elinde yaklaşık olarak 3 milyar dolar bulunuyor. Şirketin BTC satın alımlarındaki finansmanın büyük bölümü tahvil ve dönüştürülebilir senet satışları ile sağlanmıştı.

Michael Saylor ise yaptığı açıklamalarda Bitcoin fiyatındaki bu durumun geçici olduğunu düşünüyor. MicroStrategy, Mart 2022’de Bitcoin satın almak için Silvergate Capital’dan 205 milyon $ kredi kullanarak 19.466 BTC’yi teminat olarak göstermişti.

MicroStrategy’nin Başkanı Phong Le, Mayıs 2022’de yaptığı bir açıklamada BTC fiyatının 21.000 $’ın altına düşmesi halinde “margin call”ın tetiklenebileceğini ya da ek sermayeye ihtiyaçları olabileceğini söylemişti.

CZ

Bloomberg’e göre; Binance CEO’su CZ’nin toplam kripto varlığı 9 Kasım 2021’de yaklaşık 95,8 milyar dolar değerindeydi; şu anda yaklaşık 10.2 milyar dolar değerinde. Bloomberg servet endeksine göre, CZ’nin kripto varlıkarı %89’un üzerinde bir düşüş kaydetti. Bu, aynı zamanda ilk 7 yatırımcı arasında kaydedilen en büyük düşüşü temsil ediyor.

Sam Bankman-Fried

FTX CEO’su Sam Bankman-Fried’ın serveti 26 milyar dolarla zirveye ulaştığından beri %66’dan fazla kayıp yaşadı. 13 Haziran 2022 itibariyle ise yaklaşık olarak 8,9 milyar dolar.

Brian Armstrong ve Fred Ehrsam

Coinbase’in başındaki isimler olan Brian Armstrong ve Fred Ehrsam’ın serveti sırasıyla 13.7 milyar dolar ve 4.5 milyar dolarlık bir değerlemeye sahipti. Bu arada, şimdi her biri 2,1 milyar dolara düştü. ABD’nin en büyük kripto borsalarının hisse fiyatı, halka arz sırasında %79 düştü.

Mike Novogratz

Galaxy Digital CEO’su Mike Novogratz’ın serveti 8,5 milyar dolardan 2,1 milyar dolara düştü.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Nergis Kartal tarafından yazıldı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde İngilizce Matematik bölümü öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

Bitcoin

Bitcoin (BTC) Nereye Kadar Geri Çekilebilir?

TrustFi Haftalık Raporu: 6 – 12 Haziran