in ,

Kripto Piyasasında Trend Ticareti Nedir?

kripto

Nispeten yeni bir sektör olan kripto para piyasası, trendler tarafından yönlendirilmeye devam etmektedir. Bu yazımızda, geçmişten günümüze öne çıkan birçok kripto trendini kaleme alacağız. 

Trendler, belirli kripto para birimlerinin değer önerilerini, kullanım durumlarını ve potansiyel etkilerini vurgulayan temel hikayelerdir. Örneğin, bu yıl Layer-2 ölçeklendirme çözümü olan Arbitrum, likit stake türevleri (LSD’ler), Çin trendi, yapay zeka varlıkları ve daha fazlasının yükselişini gördük. Trendler, yatırımcıların fırsatları ve riskleri değerlendirdiği çok önemli bir mercek haline geliyor.

Aynı anda işleyen birden fazla piyasa trendleri olabilir ve yatırımcılar, kurumlar ve düzenleyiciler tarafından bu trendlere verilen geniş çaplı yanıt, çeşitli kripto varlıklarının arz ve talep mekaniğinde değişikliklere yol açar.

Trendler negatif ya da pozitif olabilir; negatif alatılar genellikle fiyatların baskılanmasına ve genel bir piyasa satışına yol açarken, pozitif trendler birikime ve büyümeye yol açabilir. Gizlilik coin’leri olumsuz bir trend örneğidir ve azalan merkezi borsa (CEX) desteğinin yanı sıra yaklaşan düzenleyici baskıya dair yaygın inanç, sözde faydalarına rağmen bu varlıklara yapılan yatırımı azaltmıştır.

Buna karşılık, ChatGPT ve diğer yapay zeka araçlarının piyasaya sürülmesi, yapay zeka ile ilgili birçok token’ın değer kazanmasına neden oldu. Bunu olumlu bir trend örneği olarak gösterebiliriz.

Piyasa trendleri yalnızca ilgilli kripto paraların günlük değerini ve işlem hacmini değil, aynı zamanda uzun vadeli beklentilerini de etkiler. Çünkü özellikle olumlu ya da olumsuz trendler, kripto para alanındaki geliştirici ilgisini ve erken aşama finansmanını değiştirebilir.

Trendler uzun soluklu ve yaygın olabileceği gibi, günler veya haftalar içinde sönüp giden son derece kısa vadeli de olabilir. Genel temanın viralliğinin yanı sıra, düzenleyici baskı, teknolojik gelişme, medya kapsamı ve potansiyel etki dahil olmak üzere çeşitli dış faktörler bir trendin ne kadar yaygın ve uzun ömürlü olduğunu etkileyebilir.

Trendler Nasıl Oluşur?

Kripto para piyasasında piyasa duyarlılığı, haberler ve olaylar, yatırımcı davranışı ve farklı kripto paraların altında yatan teknoloji gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak farklı trendler oluşabilir.

Belirli bir kripto para biriminin trendini şekillendirebilecek faktörlerden biri, algılanan faydası ve yaygın olarak benimsenme potansiyelidir. Örneğin, belirli kullanım durumları için tasarlanmış veya yerleşik şirketlerle ortaklıları olan kripto paralar, yatırımcılar ve analistler tararından daha olumlu görülebilir ve bu da olumlu bir trende yol açabilir. Bu durum, boğa piyasasının yarattığı zeminle desteklenebilir.

Tersine, belirli bir kripto para birimini veya dijital varlık sınıfını çevreleyen risk arttığında olumsuz trendler oluşabilir. Örneğin düzenleyici baskılar, genel düşük performans, güvenlik açıkları veya eskime nedeniyle bu olumsuz trendler oluşabilir. Bu durum ayı piyasası koşullarında daha da kötüleşebilir.

Önceki Boğa Piyasasındaki Trendler

Tipik olarak, her piyasa döngüsüne bir avuç trend hakim olur. Bu trendlerin kapsadığı projeler, piyasa ortalamasından daha iyi performans gösterme eğilimindedir ve bazıları blok zinciri endüstrisinin yeni bir sektörünü tanımlamaya aday olabilir.

Bir önceki döngünün en öne çıkan trendlerden bazıları şunlardır:

Ethereum Katilleri

Ethereum alternatifleri ve sözde katiller, önceki boğa koşusunda kalıcı bir trend olarak öne çıkıyordu.

Etheruem blok zincirinin yetenekleri sınırları zorladıkça ve ücretler yükseldikçe, Solana, Terra, Avalanche, Fantom ve daha fazlası gibi bir dizi alternatif Layer-1 projesi öne çıktı ve kendi ekosistemlerini kurmaya başladı.

Bunların birçoğu, altta yatan Layer-1 teknolojisinin benzersiz özelliklerinden yararlanan ürünlerden oluşan gelişen ekosistemler oluşturmaya devam etti. Bu trendin savunucuları, bu Layer-1 projelerinden birinin ya da birkaçının eninde sonunda en popüler akıllı sözleşme platformu ve DeFi ekosistemi olarak Ethereum’un yerini alacağına inanıyordu, ancak henüz bu gerçekleşmedi.

X-to-Earn

Bir önceki boğa piyasasında, yüzlerce proje başlatıldı ve gelir paylaşımı ve emisyona dayalı teşvik modelleri aracılığıyla kullanıcıları daha iyi ödüllendirmek için blok zinciri teknolojisini kullanmayı vadetti.

Genel olarak X-to-Earn olarak tanımlanan bu projeler, büyümeyi sağlamak, kullanıcıları elde tutmak ve paydaşları teşvik etmek için çeşitli token tabanlı ödül mekanizmalarından yararlandı.

Axie Infinity, Illuvium ve My Neighbor Alice gibi platformların oyunculara oyun içi performansları karşılığında potansiyel olarak kazançlı ödüller kazanma fırsatı vermesiyle, oyna kazan (P2E) modeli açık ara en popüler olanıydı.

Bunu, kullanıcıları aktif kalmaları karşılığında dijital varlıklarla ödüllendirmek için çok çeşitli dApp’ler tarafından kullanılan move-to-earn (M2E) modeli izledi. Binince destekli STEPN en iyi bilinen M2E platformu oldu ve onu Sweat Economy, MoveZ ve Genopets gibi daha küçük platformlar izledi. Bu platformlar erken benimseyenlere cömert ödüller sundu, ancak genellikle paralı asker davranışı ve aşırı token enflasyonu nedeniyle zaman içinde ilgi giderek azaldı.

Metaverse

Bir önceki döngüde, oyuncuların birlikte yaşayabileceği, keşfedebileceği, birlikte yaratabileceği ve bazı durumlarda para kazanabileceği sanal dünyaların ve platformların birbirine bağlı bir ortamı olan metaverse etrafında büyük miktarda hype gelişti.

Blok zinciri metaverse trendi Aralık 2020’de, oyuncuların sahip olduğu ve geliştirdiği ilk blok zinciri destekli metaverse olan Decentraland’in lansmanıyla başladı. Kasım 2021’de The Sandbox’ın piyasaya sürülmesinin ardından bir büyüme dalgası daha katalize edildi.

Hem Decentraland hem de Sandbox büyüyerek milyarlarca dolarlık bir piyasa değerine ulaştı ve Highstreet, XANA ve Yuga Labs’in ApeCoin’i gibi düzinelerce başka metaverse platformunun ortaya çıkmasına yardımcı oldu.

Ekim 2021’de Facebook, metaverse’in geliştirilmesinde lider olma çabasının bir parçası olarak Meta olarak yeniden markalaştı. Sadece bir ay sonra Microsoft, gelişen metaverse pazarında kendine bir yer edinmek amacıyla AltspaceVR’yi satın aldı.

Bununla birlikte, birçok metaverse platformu kullanılabilirlik ve yetenekleri açısından sınırlı kalma devam ediyor ve bu da düşük kullanıcı katılımıyla sonuçlanıyor.

Güncel Trendler

Sektör hala bir ayı piyasasının etkisinde olsa da, bir avuç trend 2023’ün başından bu yana piyasada üstün performans noktalarına yol açtı. Bu trendleri ise şöyle sıralayabiliriz:

Yapay Zeka

OpenAI’nin ChatGPT’sinin ve ilgili büyük dil modellerinin (LLM’ler) büyük başarısı sayesinde, yapay zekanın yeteneklerini çevreleyen ilgi son aylarda hızla arttı.

Bunun büyük bir yayılma etkisi oldu ve Render Token (RNDR), SingularityNET (AGIX) ve Fetch.ai (FET) gibi mevcut yapay zeka destekli blok zinciri projelerine olan ilginin yenilenmesine yol açtı. Bu projelerin tümü 2023’ün başından bu yana üç haneli büyümeler kaydetti.

Aynı zamanda, iki teknolojinin kesişimini araştıran düzinelerce proje ile blok zinciri/AI sektörünün çarpıcı bir şekilde genişlemesine de yol açtı. Bunlardan en yenileri ChainGPT, LayerAI ve BitTensor’dur.

Meme Coin’ler

Kripto para piyasası kısa süre önce, Pepe’nin beklenmedik başarısının da etkisiyle, meme coin’leri çevreleyen net bir heyecan dalgasına tanık oldu.

Pepe, bir aydan kısa bir süre içinde belirsiz bir meme coin’den tüm zamanların en yüksek (ATH) piyasa değeri 1,6 milyar dolar olan ve birçok önde gelen borsa platformunda listelenen ilk 40 kripto para birimine dönüştü. Pepe’nin piyasa değeri bu yazının yazıldığı sırada 347 milyon dolar civarındaydı.

Likit Staking Türevleri (LSD’ler)

Likit stake türevleri (LSD’ler) 2021’in başlarında popülerlik kazanmaya başladı ve insanlar, o zamanlar geri çekilemeyen beacon zincirinde stake edilmiş ETH’lerinin sermaye verimliliğini en üst düzeye çıkarmanın yollarını keşfetmeye başladı.

Likit staking platformları, kullanıcılara ETH token’larını ilgili protokol ile stake ederek LSD token kazanmalarını sağlar. Bu token’lar, protokol ile stake edilen arzdaki paylarını temsil eder ve borç verme, ticaret ve yield farming gibi DeFi’de olabilir.

Ocak 2022 ile Mayıs 2023 arasında, likit stake protokollerinde kilitlenen toplam değer (TVL) on dört kat artarak 1 milyar dolardan 14 milyar doların üzerine çıktı. Bu artış, Merge ve Shapella’nın yükseltilmesiyle gerçekleşti. Bunun yanı sıra, Lido (LDO) ve Rocketpool (RPL) gibi varlıklar tüm zamanların en yüksek piyasa değerine ulaştı.

Çeşitlendirilmiş proof-of-stake Layer-1 Tenet ve restaking platformu EigenLayer dahil olmak üzere yeni nesil LSD platformları şu anda geliştirilme aşamasındadır ve potansiyel olarak LSD trendini daha da güçlendirmeye yardımcı olmaktadır.

XRP, BTC

Balinalar Trend Ticaretini Nasıl Yapar?

Mevcut veya gelişmekte olan bir trendi tespit etme becerisi, tüccarların karşı karşıya olduğu zorlukların yalnızca bir kısmıdır. Bir trend tespit edildiğinde ne yapılacağı ise tartışmasız daha zordur.

Genel olarak, başarılı trend yatırımcıları, kârlılıklarını en üst düzeye çıkarmak ve riskleri yönetmek için aşağıda özetlenen stratejilerin bazı varyasyonlarını kullanacaktır:

Trendleri Tahmin Etme

İlk adım, ortaya çıkan trendleri  tahmin etmeyi içerir. Bazı VC’ler ve kurumsal yatırımcılar, trendleri erkenden yakalamalarıyla dikkat çeker. Play-to-Earn trendinden yararlanan ilk VC’lerden biri olan Animoca Brands’in girişim kolu veya günümüzün önde gelen Layer-1 projelerinin çoğuna ilk finansman turlarında yardım yapan Binance Labs gibi.

Bu da teknolojik gelişmeler, toplumsal eğilimler ve yatırımcı duyarlılığındaki değişiklikler hakkında bilgi sahibi olmayı gerektirir.

Araştırma ve Analiz

Potansiyel bir trend belirlendikten sonra, kapsamlı bir araştırma ve analiz yapılması çok önemlidir. Bu, trend ile ilgili yüksek potansiyelli projelerin belirlenmesini ve büyümeye ulaşma şanslarının olup olmadığını değerlendirmek için temel özelliklerinin anlaşılmasını kapsayabilir.

Riski Yönetmek

Gelecek vadeden projeler belirlendikten sonra, bunların kısa ve uzun vadeli potansiyellerini, risk faktörlerini ve genel yatırım portföyüne nasıl uyduklarını değerlendirmek önemlidir.

Riski en aza indirmek için çeşitlendirme, zarar durdurma ve dikkatli pozisyon boyutlandırma gibi risk yönetimi stratejileri kullanılmalıdır.

Pozisyonlara Girmek ve Getirileri Maksimize Etmek

Potansiyeli ve riski değerlendirdikten sonra, yatırımcılar getiriyi maksimize etmek için stratejik olarak pozisyonlara girmelidir. Bu, iyi bir ortalama giriş fiyatı elde etmek için alımları basamaklandırmayı ve piyasa trendlerine denk gelecek şekilde alımları zamanlamayı içerebilir.

En bilgili yatırımcılar, varlıklarından daha fazla getiri elde etmek için çok sayıda DeFi ve CeFi platformunun bir kombinasyonunu kullanarak mümkün olduğunda getirilerini en üst düzeye çıkarmaya çalışacaktır.

Çıkış Stratejisinin Tanımlanması ve Uygulanması

İyi tanımlanmış bir çıkış stratejisi kritik önem taşır. Bu, fiyat hedefleri belirlemeyi, takip eden stop kayıplarını kullanmayı veya belirli proje kilometre taşlarına ulaşılana kadar elde tutmayı planlamayı içerebilir.

Trendler geliştikçe, yatırımcılar çıkıp stratejilerini ayarlamaya hazır olmalı ve bunun her zaman genel bir risk toleransı ve yatırım hedefleriyle uyumlu olmasını sağlamalıdır. Çoğu yatırımcı, pozisyonlarını kontrol altında tutmak için otomatik uyarılar ve manuel incelemelerin bir kombinasyonunu kullanacaktır.

Kaynak: https://coinmarketcap.com/academy/article/what-is-narrative-trading-in-crypto

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

Öne Çıkan Ethereum Layer2 Projeleri Hangileri?

Kripto’da Bir Sonraki 100x’i Bulmak