in ,

Kripto Piyasasında Akıllı Para Nasıl Takip Edilir?

kripto

Bu yazımızda, kripto para piyasasında akıllı paranın nasıl takip edildiğini ve akıllı paranın ne olduğunu kaleme alacağız.

Çok sayıda kripto para birimi, bunların tipik aşırı volatiliteleri ve dikkate alınması gereken akıl almaz sayıda değişken göz önüne alındığında, kripto para birimi ticareti en zorlu uğraşlardan biri olarak kabul edilebilir.

Yine de bu durum, dünya genelinde 30 milyondan fazla yatırımcının piyasayı yenmeye çalışmasını ve ister hobi ister kariyer olarak olsun, alım satımı kârlı bir girişime dönüştürmesini engellemez. Kârlı alım satım kararları alma şanslarını en üst düzeye çıkarmak için yatırımcılar genellikle fırsatları tespit etmek ve bunlardan yararlanmak için çeşitli göstergelerden, stratejilerden ve araçlardan yararlanır.

Ancak küçük ama giderek büyüyen bir kesim akıllı para olarak adlandırılan kişileri takip ederek karar alma süreçlerinin bir kısmını ya da tamamını uzmanlara devretmeyi tercih etmektedir.

Akıllı Parayı Neden Takip Etmeliyiz?

Akıllı para, uzman bilgisine, piyasayı derinlemesine anlamaya ve trendleri ve fırsatları tespit etmek için özel araçlara sahip olduğu düşünülen bireyler veya kurumlar tarafından yapılan yatırımları tanımlamak için kullanılan bir terimdir.

Bu kuruluşlar genellikle ortalama bir yatırımcının kolaylıkla ulaşamayacağı bilgi ve kaynaklara erişebilir ve bu da onlara bilgi asimetrisinin yoğun olduğu kripto para piyasasında avantaj sağlayabilir.

Akıllı parayı takip ederek, potansiyel olarak onların işlemlerini sırtlayabilir veya portföylerini tamamen kopyalayabilir, böylece onların içgörü ve becerilerindne doğrudan faydalanabilirsiniz. Bununla birlikte, tüm akıllı paranın gördüğü kadar akıllı olmadığını belirtmek önemlidir. Bu tüccarlar genellikle sonraki tüccarlardan daha düşük bir fiyattan ve farklı piyasa koşulları altına gidiklerinden, daha fazla araştırma yapmadan tüm işlemlerini 1:1 kopyalamak genellikle akıllıca değildir.

Günümüzde akıllı parayı çeşitli şekillerde takip etmek için kullanılabilecek çok sayıda platform bulunuyor. Bu yazıda basit ama güçlü dört seçeneğe göz atacağız.

Nansen: Etiketli Akıllı Para Faaliyetlerini Takip Edin

En iyi bilinen blok zinciri analiz platformlarından biri olan Nansen, yeni projeleri, yeni trendleri ve önemli zincir içi etkinlikleri araştırmak için basit bir yol sunar.

Platform, yatırımcıların bireysel projeleri, akıllı sözleşmeleri ve cüzdanları daha derinlemesine araştırmasına olanak tanırken, önemli etkinlikleri ve verileri vurgulamaya yardımcı olan çeşitli ücretsiz kullanım araçları sunar.

Ancak platformun en önemli özelliği akıllı para olarak adlandırılıyor ve adından da anlaşılacağı üzere, çok sayıda etiketli cüzdanın zincir üzerinde neler yaptığını izlemenize olanak tanıyor.

Akıllı para izleyici, zincir üzerindeki faaliyetleri hakkında üç ana bilgi türü sunar:

DEX İşlemleri: Akıllı para arasında en popüler DEX piyasalarını takip edin.

İşlemler: Son akıllı para işlemlerini ve etkileşimde bulundukları sözleşmeleri takip edin.

Token Şirketleri: Akıllı paranın token varlıklarını ve karlılıklarının bir liderlik tablosunu keşfedin.

Daha da önemlisi, Nansen’in akıllı para izleyicisi, akıllı para adreslerini yalnızca belirli türleri içerecek şekilde filtrelemenize olanak tanır. Fonları akıllı DEX yatırımcıları, airdrop profesyonelleri, akıllı NFT yatırımcıları ve daha fazlası gibi. Bu, aramanızı çoğaltmakla daha çok ilgilendiğiniz işlem türlerini içerecek şekilde daraltmanıza yardımcı olabilir.

Nansen’in akıllı para izleyicisi şu anda yalnızca ödeme yapan kullanıcılar tarafından erişilebilir ve oldukça pahalıdır. Bununla birlikte, Nansen sizin için değerini ölçmek için kullanılabilecek 9 dolar karşılığında 7 günlük ücretsiz deneme sunuyor.

Dune Analytics + DeBank

Dune Analytics, herkesin kendi gösterge tablolarını oluşturmasına ve bunları başkalarının kullanımına sunmasına olanak tanıyan, insan destekli bir blok zinciri analiz platformudur.

Platform, ticaret kararlarınızın bir parçası olarak yararlanabileceğiniz çok sayıda topluluk tarafından oluşturulmuş gösterge tablosu sunar.

Platformda faydalı veriler bulmak için tüm gününüz harcayabilirsiniz, ancak akıllı parayı tanımlamanıza ve izlemenize yardımcı olabilecek iki gösterge tablosu bulduk. Bunlardan ilki defimochi tarafından hazırlanan Token Tanrı Modu gösterge tablosudur. Bu araç, ilgilendiğiniz belirli bir token hakkında çok sayıda veriye bakmanıza olanak tanıyarak bu token ile işlem yapıyor olabilecek akıllı paraları bulmanıza yardımcı oluyor.

Bir token adresi girerek, bir izleme zaman dilimi seçerek (örneğin son 30 gün) ve ilgili zinciri seçerek, gösterge paneli tahmini kâra göre (diğer verilerin yanı sıra) en iyi 100 işlemin bir listesini çıkaracaktır. Daha sonra bu listeyi tarayabilir ve MEV botlarını manuel olarak filtreleyerek gerçek akıllı para yatırımcılarını, yani token’ı maksimum kârla takas edenleri bulabilirsiniz.

Daha sonra cüzdan adreslerini kopyalayıp DeBank’a yapıştırılabilir ve burada mevcut token varlıklarının yanı sıra en son alım satımlarına genel bir bakış elde edebilirsiniz. Buradan, potansiyel olarak alım satım ve yatırım stratejilerini öğrenebilirsiniz.

Alternatif olarak, akıllı para yatırımcılarını GMX’teki kârlılık veya kâr/zarar oranına göre tespit etmek için adamzjw’nin GMX Trader Leaderboard gösterge tablosunu kullanın. Daha sonra bu kişilerin adreslerini DeBank’a ya da başka bir portföy izleyici gerek zincir üzerindeki davranışlarını daha detaylı analiz edebilirsiniz.

CryptoRank: Son Finansman Trendlerini Kontrol Edin

Bu listedeki diğer seçenekler gibi anında zincir içi analizler sağlamasa da CryptoRank, yeni trendleri ve fırsatları ortaya çıkarmak için kullanılabilecek bir veri hazinesi sağlar.

Platform, kullanıcıların paranın şu anda nasıl yatırıldığını görmek için piyasaya daha derinlemesine bakmalarına yardımcı olan çeşitli araçlar ve izleyiciler sunar.

CryptoRank, Kripto Fonları ve Yatırımcıları olarak bilinen, önde gelen fonların ve melek yatırımcıların yatırım stratejileri hakkında fikir edinmek için kullanılabilecek güçlü bir özellik sunar.

Bu araç, şu anda nasıl performans gösterdiklerini görmek için çok sayıda VC fonunun, melek yatırımcının ve bağımsız tüccarın portföylerine göz atmanıza olanak tanır. Ayrıca en son projelerin ve en son finansman turlarının bir listesini de görebilirsiniz. Bu sayede hangi yeni ve yerleşik projelerin yakın zamanda finansman aldığını ve katılan kuruluşların ayrıntılarına ulaşabilirsiniz.

Bu, akıllı paranın piyasanın nereye gittiğine inandığı hakkında bilgi edinmenize yardımcı olarak daha bilinçli yatırım kararları vermenizi sağlayabilir.

Akıllı paranın kripto alanında nasıl hareket ettiğine dair daha genel bir görünüm için CryptoRank, aylık fonlamadaki değişim, en popüler yatırım kategorileri ve en üretken fonlar gibi önemli verileri vurgulayan çeşitli grafikler de sunmaktadır.

Arkham: En Kârlı Yatırımcıları Bulun

Arkham, nispeten yeni bir zincir içi analiz platformu olmasına rağmen, esnekliği ve modülerliği sayesinde popülaritesini hızla artırıyor.

Platform, bu listedeki diğer bazı seçenekler gibi otomatik olarak akıllı para cüzdanları sunmasa da, aklınızda zaten bir hedef varsa zengin bir bilgi sağlar ve biraz araştırma ile akıllı cüzdanları bulmak için kullanılabilir.

İşlem filtresini akıllıca kullanarak, aktif akıllı para yatırımcılarının bir listesini kolayca bulabilir ve ardından şu anda trendin önünde olanları belirlemek için bu aramayı daha da daraltabilirsiniz.

Örneğin, sonuçları yalnızca son bir saat içinde, minimum 50.000 dolar değerinde ve yalnızca fonlar tarafından yapılanlara göre filtreleyerek, akıllı para tarafından yapılan en son büyük işlemlerin bir listesini görebilirsiniz.

Daha sonra bu listeyi tarayarak akıllı para yatırımcıları arasında popüler olan yeni veya yerleşik kripto paraları bulabilir ya da daha fazla araştırma gerektirebilecek özellikle üretken cüzdanları tespit edebilirsiniz.

Potansiyel olarak ilginç bir varlığı belirledikten sonra, son kâr/zarar tablosu da dahil olmak üzere bir grup ek veri almak için etiketine veya cüzdan adresine tıklayabilirsiniz.

Birkaç varlığı tarayarak ve son zamanlardaki kararlılıklarına göre karşılaştırarak, kopyalamak için uygun bir akıllı cüzdan belirleyebilirsiniz. Buradan, portföylerini kontrol etmek için mevcut zincir içi varlıklarına göz atabilir ve ticaret stratejilerini analiz etmek için son işlemlerini tarayabilirsiniz.

Kaynakhttps://coinmarketcap.com/academy/article/how-to-track-smart-money-in-the-crypto-space

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

MicrovisionChain (SPACE) İncelemesi

funding round

Kripto Para Hedge Fonları Nedir?