içinde

Kripto Piyasası Toparlanacak mı?

Kripto piyasası tekrar yükselecek mi? Bu, muhtemelen bugünlerde kripto para yatırımcısının zihnini meşgul eden en önemli sorulardan biri olarak duruyor. 

Küresel kripto para piyasası son iki hafta içinde büyük bir düşüş yaşadı. Bu düşüşte $LUNA neredeyse sıfırlandı. Ancak, büyük geri çekilmelere rağmen yaşananlar, küresel kripto topluluğunun gördüğü en kötü düşüşlerden değil. Diğer taraftan, Bitcoin (BTC) hala birkaç yıl öncesine göre iki kattan daha değerli. Yani Bitcoin için bu tür inişler ve çıkışlar yeni bir şey değil. 

Deutsche Bank tarafından yakın zamanda yapılan bir araştırmada, yatırımcıların yaklaşık dörtte birinin, Bitcoin (BTC) fiyatının beş yıl içinde $110.000 seviyesinin üzerinde olacağına inandığı tespit edildi. 

Analistler, son 10 yılda birden fazla ayı piyasası yaşandığını belirtirken, mevcut düşüşün henüz ayı piyasasının bir göstergesi olup olmadığından emin değil. Analistlere göre geçmişteki her ayı piyasasının ardından gelen 2-3 senede toparlanma gözlemlendi, bu sefer de durumun farklı olması için bir neden gözükmüyor. 

kriptopara Binance Coin

Bir grup analist ise çöküşün 2019’da yaşanan kadar büyük ölçekte olmadığı görüşünde. Bu yaklaşıma göre, dünya küresel durgunluktan çıktığı anda kripto paralar da toparlanacak. Piyasa duyarlılığı bu tarz çöküşlerden kesinlikle rahatsız oluyor. Kötü inşa edilmiş sistemler ortadan kalkacak ve piyasalar yeniden yükselecek. 

Kripto piyasaları, stablecoin fırtınasını sindirmeye çalışıyor. Geçtiğimiz günlerde $25.000 seviyesine kadar geri çekilen Bitcoin (BTC), $30.000 civarında konsolide olurken güç toparlama çabası içinde. 

Kripto endüstrisi, genel olarak piyasanın toparlanacağı konusunda iyimserliğini korumaya devam ediyor. Bir grup analist ise olaya daha ılımlı yaklaşıyor. Bu grup, kripto piyasasının uzun vadede toparlanacağını ancak buna karşılık bu kripto kışının yakın zamanda sonlanmayacağını düşünüyor. 

Bununla birlikte analistler bu süreçte, diğer öncü dijital varlıkların, Ethereum evriminin bir sonraki aşaması üzerinde çalışması ve kripto için sürdürülebilir bir gelecek inşa ederek daha güçlü bir şekilde geri gelmeleri gerektiğini savunuyorlar.

Kripto yatırımcılarına umut verebilecek bir faktör, büyük oyuncuların oyuna yeniden dahil olmasıdır. Wall Street’te, JPMorgan, Morgan Stanley ve Goldman Sachs gibi kurumların özel kripto para birimleri bulunuyor. Alan Howard ve Paul Tudor Jones gibileri tarafından yönetilen ana akım hedge fonları, dijital paralara milyarlarca dolar aktarıyor.

Dijital varlık yöneticisi Pantera Capital’in ortağı Paul Veradittakit, Bloomberg’e “2018 ile kıyaslandığında, kriptoya maruz kalan daha fazla kurumsal yatırımcı var ve çoğu bunu bir satın alma fırsatı olarak görüyor.” açıklamasında bulunmuştu. 

Coinbase’in CMO’su Kate Rouch, kriptonun geleceği konusunda iyimser. Kate Rouch bir blog yazısında, “Volatilite acı verici ve korkutucu olabilir. İster kriptoda ister borsada olsun, kimse kısa vadede para kaybetmeyi sevmez. Bununla birlikte volatilite, kripto gibi gelişen teknolojik atılımlar için doğaldır. Coinbase’de, dış ortam ne olursa olsun yenilik yapmaya devam edenlerin uzun vadeli bakış açısı ve ruhundan ilham alıyoruz.” yorumunda bulundu. 

Microstrategy CEO’su Michael Saylor’un düşünceleri daha uç noktalarda bulunuyor. Saylor, Bitcoin’in sonunda “milyonlara” gideceğini tahmin ederken geçtiğimiz günlerde Yahoo Finance’e “Fiyat hedefi yok. Bitcoin’in milyonlara gideceğini umuyorum. Bu yüzden çok sabırlıyız. Bunun paranın geleceği olduğunu düşünüyoruz.” yorumunda bulunmuştu. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Garin Kazanciyan tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Çeşitli akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Blokzincir teknolojisiyle 2019 yılında tanıştım. Kendimi bu konuda geliştirmeye devam ediyorum.

Ripple (XRP), Halka Arz Olmayı Düşünüyor!

Backstage (BKS) Nedir?