in ,

Kripto Piyasası Nereye Gidiyor?

Son kripto piyasası düşüşü ve ardından gelen ayı piyasası, birçok yatırımcıyı uzun vadeli görünümü ve büyüme fırsatları konusunda çok şüpheci hale getirdi.

Mevcut Kripto Piyasası Döngüsünde Neredeyiz?

Mevcut piyasa döngüsünde nerede olduğumuzu anlamak için çeşitli verilere dayalı olarak mevcut piyasa sağlığına ilişkin bir görüş oluşturmamız ve bu verilerin aktarımlarında tutarlılık aramamız gerekiyor.

Bakacağımız piyasa sağlığının ilk ölçüsü, piyasa katılımcılarının gerçekleşmemiş kâr ve zararlarıdır. Bu, yatırımcıların zihin yapısı ve şimdi veya yakın gelecekte nasıl davranabilecekleri hakkında bir fikir verebilir. Büyük kâr getirisi olacak biri, büyük kayıplar yaşayabilecek birine göre genellikle farklı davranacaktır. Bu veriler genellikle piyasanın son dönem ayı piyasasında olduğuna işaret ediyor. Bitcoin madencilik endüstrisi de tarihsel olarak yalnızca ayı piyasalarının son aşamasında meydana gelen finansal stres altında görünüyor.

Bitcoin, Kripto

Piyasa sağlığına erişmenin daha geleneksel bir yolu, piyasanın hangi fiyatlardan alıp ne kadar satmaya istekli olduğunu anlamaya çalışan teknik analizdir. Fiyat verilerine dayalı teknik göstergeler, Bitcoin için aşırı alım veya aşırı satım koşullarını belirlemek için kullanılabilecek daha fazla bilgi sağlar. Bunlar yine birçok göstergenin rekor seviyede düşük ve şimdiye kadarki en fazla aşırı satım koşullarında olduğu son aşamadaki bir ayı piyasasına işaret ediyor.

Şu Anda Kim Bitcoin Alıyor?

Son aşama ayı piyasaları, son piyasa dibinin oluşturulduğu dönemi ifade eder. Son dönem ayı piyasalarının piyasa dinamikleri, varlık sınıfından bağımsız olarak benzerdir. Bunlar, büyük ölçüde kötü piyasa haberlerinin sonu yokmuş gibi görünen aşırı korku gibi aynı insani duygular tarafından yönlendirilirler.

Son aşamadaki ayı piyasalarının ikinci temel itici gücü, “zayıf eller” olarak adlandırılan satıcılar ile “güçlü eller” olarak adlandırılan alıcılar arasındaki dinamiklerdir.

Kripto

Zayıf eller, inancını kaybetmiş, kayıplarını sınırlamak için satmak isteyen veya zor mali durumları nedeniyle zorla satıcı olan kişilerdir. Bu piyasalardaki alıcılar, orta ve uzun vadede daha büyük karlar elde etmek için kısa vadede daha fazla zararı göze alabilecek inançları olan ve güçlü ellerdir.

Güçlü eller, verilerde uzun vadeli sahipler olarak görülebilir. Bununla birlikte yüksekten satıp düşükten satın alan yatırımcılar olma eğilimindedir. Bunu, piyasanın zayıf olduğu zamanlarda Bitcoin biriktirerek ve güçlü boğa piyasalarında kademeli olarak Bitcoin satarak yaparlar. Şu anda uzun vadeli sahipler tarafından çok güçlü bir birikim ve azalan likit arzı görüyoruz.

Gelecekteki Getiriler

Aşırı piyasa düşüşlerinden sonra düşüş piyasası koşullarında Bitcoin’e yatırım yapmak ve bu yatırımı tarihsel olarak daha uzun bir süre tutmak yani bir piyasa rallisinden sonra boğa piyasası koşullarına yatırım yapmaya kıyasla çok daha iyi getirilere yol açmıştır.

Makroekonomik Zemin

Son zamanlardaki yüksek korelasyonlara rağmen istatistiksel analiz, hisse senedi piyasalarını yönlendiren risk faktörlerinin genellikle kripto varlık piyasalarını yönlendirmediğini gösteriyor.

Piyasa korelasyonları, birçok bağımsız alıcı ve satıcının ortalaması olan toplu bir ölçüdür. Özellikle kripto için, farklı piyasa katılımcıları portföylerinde kriptoya farklı şekilde davranırlar. Bazıları kriptoyu güvenli bir “dijital altın” varlığı olarak görürken diğerleri, ilişkisiz bir varlık olarak, daha geleneksel yatırımcılara ise riskli bir varlık veya bir teknoloji oyunu olarak bakıyor.

Bitcoin için vadeli işlemler ve spot piyasaların analizi, kripto ve diğer varlık sınıfları arasındaki artan korelasyonun büyük ölçüde piyasayı aşağı çeken vadeli işlem piyasaları tarafından yönlendirildiğini gösteriyor. Ancak herhangi bir yatırımcının bileceği gibi orta ve uzun vadeli fiyatlar, temel spot piyasalardaki talep ve arz tarafından belirlenir.

Bitcoin spot sahipleri arasında geleneksel bir risk rotasyonunun gerçekleştiğine dair daha az kanıt var. Tamamen önceki kripto piyasası döngü zamanlamalarına dayanarak 2021’in ikinci yarısında bir kripto piyasası zirvesi ve 2022’de derin ayı piyasası, makroekonomik koşullardan bağımsız olarak her zaman olasıydı.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

MES tarafından yazıldı.

Bitcoin (BTC) Fiyatında Son Durum Ne?

Kriptoda Gem Altcoin’ler Nasıl Bulunur?