in ,

Kripto Piyasası Jackson Hole Etkinliğine Odaklandı

Piyasalar FED Başkanı Powell’ın bugün TSİ 17:00’de Jackson Hole’de yapacağı konuşmaya odaklanmış durumda. Powell’ın, sıkılaştırmaya devam etme kararlılığını yeniden ifade etmesi bekleniyor.

Bununla birlikte Powell, FED makroekonomik verilere bağlı hareket edeceğini de bir keza daha tekrar edebilir. 21 Eylül’deki FED toplantısından önce önemli veri akışları olacak. 

Bunlardan ilki; 2 Eylül’deki istihdam verisi, ikincisi ise 13 Eylül’deki TÜFE verisi. Bugün ise Powell’ın öncesinde FED’in favori enflasyon metriği olan kişisel tüketim harcamaları (PCE) endeksi gelecek.  Piyasa beklentisi çekirdek PCE’nin yıllık %4.7 ve aylık %0.3 artması yönünde. 

Diğer taraftan Powell Jackson Hole konuşmasında ters köşe yapıp daha şahin bir tutum da takınabilir. Buna göre Powell’dan, gelecek yıl için faiz oranlarının yüksek seviyelerde kalmaya devam edeceğinin ve 2023’te umulduğu gibi hızlı faiz indirimleri olmayacağının sinyali de gelebilir. Bu durumda piyasaların morali bozulabilir. 

Piyasalar, Temmuz toplantısından bu yana FED’in sıkılaştırma hızını yavaşlatmaya başlayacağına dair artan beklentilerin yanı sıra enflasyonist baskıların ılımlı olabileceğine dair işaretler neticesinde yükseldi. Ancak geçtiğimiz günlerde, diğer FED yetkililerinin şahin yorumları havayı bozdu.

Haziran ayındaki noktasal grafikte FED, yıl sonunda politika faizini %3.4’e ve 2023’te ise %3.8’e yükseltmeyi hedefliyordu. Diğer yetkililerin açıklamaları geçtiğimiz günlerde farklılık göstermeye başladı. St. Louis Fed Başkanı James Bullard, yükselen enflasyon karşısında, politika faizini yıl sonuna kadar % 3.75 – 4.00 aralığına yükseltmeleri gerektiğini söyledi. Kansas FED Başkanı Esther George, henüz faizlerin ekonomi üzerinde baskı oluşturacak seviyelere yükseltmediğini ve % 4’ün üzerine çıkarmak zorunda kalınabileceğini söylemişti.  

Jerome Powell diğer üyelerle aynı fikirde olursa kripto piyasası da olumsuz etkilenebilir. Ancak Powell daha güvercin bir duruş sergilediği takdirde piyasaya olumlu yansıyacaktır. 

BTC/USD 4 saatlik grafik

Yazı kaleme alındığı sırada Bticoin (BTC) $21.400 seviyesinin üzerinde tutunmaya çalışıyor. Kısa vadeli ilk destek $20.800 seviyesinde bulunuyor. Piyasanın moralini bozacak açıklamalar gelmesi durumunda bu seviyenin altında sarkmalar gözlemlenebilir.

Böyle bir durumda bir sonraki kısa vadeli destekler $20.000 psikolojik destek seviyesi ve $19.200 – $19.000 olarak gözüküyor. Buna karşılık çıkış hareketin ivme kazanabilmesi için ilk aşamada $21.700 ve $22.000 seviyelerinin üzerinde kalıcılık sağlanması gerekecek. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

GAK tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Ocak - Kasım 2022 döneminde KoinSaati'nde editor olarak görev aldım.

Microstrategy

Peter Schiff: Bitcoin (BTC) Daha Fazla Düşecek!

Backstage

Backstage, Aspendos Born Again Festivali NFT Bilet Satışını Başlattı!