içinde

Kripto Piyasası, 50 Baz Puanla Yaklaşan FED Faiz Artışı Haberleri ile Çöküşte!

Bitcoin, UST

Dün FED’in tutanaklarını yayınlaması ile 50 baz puanlık artışın gelebileceği belirtildi. Kripto piyasası ise yaklaşan FED faiz artışı ile düşüşe geçmiş durumda.

FED, son zamanlarda faiz artırımı olasılığını tartışıyor ve faizi 50 baz puan artırmayı düşünüyor. Gelişmenin bir sonucu olarak, kripto piyasası ve Nasdaq önemli düzeltmeler gördü.

Nasdaq, iki günde %4,5 kayıpla şimdiye kadar borsanın en sert düşüşünü yaşadı. En iyi kripto para birimi olan Bitcoin de son 24 saatte %6 düştü. Yükselen Ethereum dahil olmak üzere diğer birçok önde gelen kripto para birimi düştü.

Kripto Piyasası Neden Düşüşe Geçti?

Bitcoin günlerce yükseliş trendini sürdürürken, düşüşten önce 46.000 ila 47.000 dolar arasında işlem gördü ve fiyatı 43.000 dolara kadar düşürdü. Faiz artırımına ilişkin söylentiler, Bitcoin fiyatının düşmesine yol açtı.

Bu sürpriz değil çünkü kripto piyasası uzun süredir global piyasalar ile ilişkilendiriliyor. Ayrışma zamanları olmasına rağmen büyük hisse senetlerindeki eğilimler kripto piyasasını tarihsel olarak etkiledi.

FED

S&P500, FED’in 2022’de birden fazla faiz artışı uygulama kararının açıklanmasından bu yana zayıflık belirtileri gösteriyor. Bu, Ethereum’un Amerikan hisse senedi endeksi ile sıkı bir şekilde ilişkili olması nedeniyle Ethereum’da da düşüşe yol açtı.

Düşüş Fırsat mı?

Planlanan faiz artırımının ardından, kripto piyasasındaki satış baskısı, akıllı yatırımcıların düşüşü satın alması için bir fırsat kapısı açtı. Bu, genellikle bu tür düzeltmeler meydana geldiğinde geçerlidir.

Piyasanın ne zaman toparlanacağı belli değil. Ancak küresel piyasalar ile kripto para piyasasının korelasyonunun etkisi olabilir. Hisse senetleri daha iyi olmaya başlarsa veya kripto para piyasasını yükselişe döndüren yeni bir gelişme olursa toparlanabilir. Şimdilik, çoğu kripto para birimi Bitcoin’in fiyat davranışına bağlı olduğu için piyasa düşüş eğiliminde.

Kriptopara, FED

Galaxy Digital CEO’su Mike Novogratz, FED Faiz Artışını Durdurursa Bitcoin Fiyatının Artacağını Söyledi.

Popüler milyarder yatırımcı ve Galaxy Digital Holdings CEO’su Mike Novogratz, en iyi varlık sınıfı Bitcoin (BTC) için bir başka iyimser tahminde bulundu. Galaxy Digital patronuna göre, Amerika Birleşik Devletleri Apeks bankası Federal Rezerv “duraklama yaptığında” Bitcoin fiyatı muazzam bir şekilde artacak.

Mike Novogratz:

“Yatıyorum ve ABD ekonomisinin görevlilerinin bunu mahvetmemesi için dua ediyorum […] doların güçlü olması ve sonsuza gitmemesi için dua ediyorum çünkü Bitcoin sonsuza gidiyor demektir. Batı dünyasının geri kalanı dağıldı”

Novogratz, FED’in enflasyon oranlarını düşürmek için faiz oranlarını 50 puana kadar artıracağına inandığını söyledi. Bu gerçekleşirse ABD ekonomisinin yavaşlayacağını ve merkez bankasının biraz geri adım atmasına neden olacağını söyledi.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Merve Sait tarafından yazıldı.

Ekonomist. KoinSaati İçerik Editörü

CEEK VR (CEEK) KuCoin’de Listeleniyor: CEEK VR (CEEK) Nedir?

Starbucks, Bu Yıl İçerisinde NFT Dünyasına Adım Atacak