içinde

Kripto Piyasa Değeri Nereye Kadar Düşer?

Toplam kripto piyasa değeri Şubat 2021 seviyesine geri döndü.

Kripto para piyasası, art arda sekiz haftalık düşüşün ardından, geçen hafta elde ettiği kazançları geri verdi. Bitcoin (BTC) bu hafta %8 değer kaybederken, Ethereum (ETH) ise yaklaşık %18 geri çekildi. 

Piyasalar hayal kırıklığı yaratan ABD Mayıs enflasyonunun ardından, FED’in daha fazla şahinleşebileceğini fiyatlıyor. Genel görüş, Eylül ayında ekstra bir 50 bps’lik faiz artırımı yapılacağı yönünde olurken, buna karşılık küçük bir grup ise FED’in ayı Haziran toplantısından 75 bps’lik faiz artırımı öngörüyor. Bu senaryolar gerçekleştiği takdirde yatırımcılar, güvenli liman arayışı neticesinde kripto para piyasasından daha fazla uzaklaşabilir.

ABD’de enflasyonun Mayıs ayında yeniden ivme kazanması, teknoloji hisseleri ile giderek daha fazla korelasyon gösteren kripto para piyasasına olumsuz yanıma gösteriyor. S&P 500 ve Nasdaq geçtiğimiz hafta yaklaşık %6 düşerken, dijital varlıklar da borsalara paralel hareket etti. 

Arcane Research tarafından Nisan ayında yayınlanan bir rapora göre, Bitcoin (BTC) ile teknoloji hisseleri arasında korelasyon giderek yükseliyor. Bununla birlikte Chainalysis’in verilerine göre, bu korelasyon Haziran ayında zirve yapmış durumda. 

Şubat 2021’e Geri Dönüş

Kripto para toplam piyasa değeri yazı kaleme alındığı dönemde 1.1 trilyon dolar değerinde seyrediyor. Tüm kripto ekonomisinin bu kadar düşük değere sahip olduğu son zaman, Şubat 2021’in ilk haftasıydı.

Toplam Kripto Para Piyasası (Günlük Grafik)

O sırada, 6 Şubat 2021’de Bitcoin (BTC) yaklaşık $39.400 seviyesinden fiyatlanırken, şu anda güncel fiyatı yaklaşık $27.400 seviyesinde görülüyor. Bununla birlikte yine aynı tarihte Ethereum (ETH) yaklaşık $1.670 seviyesinden fiyatlanırken, şu anda güncel fiyatı $1.465 civarında bulunuyor. 

Buna karşılık, AVAX 6 Şubat 2021’de yaklaşık $16.40 seviyesinden fiyatlanırken, şu anda yaklaşık $18.45 civarında seyrediyor. Diğer taraftan Solana (SOL) ise 6 Şubat 2021’de $6.05 seviyesinden fiyatlanırken, şu anda güncel fiyatı yaklaşık $32.85 olarak görülüyor. 

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi (CFGI), yazı kaleme alındığı sırada 14 puan ile aşırı korkunun hakim olduğunu gösteriyor. Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi (CFGI) dün 12 puanda seyrederken geçtiğimiz hafta ise 10 puan olarak gerçekleşmişti.  

Google Trendler (GT) verilerine göre “Bitcoin” terimine yönelik ilgi, 8-14 Mayıs haftasındaki zirvesinden yaklaşık %50 düştü. Bununla birlikte “Cryptocurrency” terimine yönelik ilgi ise 8-14 Mayıs haftasında 46 puandayken, geçtiğimiz hafta 14 puana geriledi.

ABD’deki makroekonomik gelişmelerin kripto piyasasındaki çöküşe etkisi büyük olsa da diğer taraftan yasa yapıcıların kripto kuralları ve yönergerleri ile son zamanlarda güçlü bir şekilde ortaya çıkmaları da kripto piyasasına olumsuz yansıyan başka bir gelişme. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Garin Kazanciyan tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Çeşitli akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Blokzincir teknolojisiyle 2019 yılında tanıştım. Kendimi bu konuda geliştirmeye devam ediyorum.

Ethereum (ETH) Düşmeye Devam Ediyor! Sırada Ne Var?

Lightning Network Kapasitesi Yeni ATH’sine Ulaştı