in ,

Kripto Paranın Küresel Çapta Benimsenmesi: Worldcoin Nedir?

Blok zinciri teknolojisi hızla gelişiyor ve yeni projeler ekosistemde yer alan bazı sorunları çözme odaklı olarak piyasaya sürülüyor. İddialı bir kripto girişimi olan Worldcoin, token’ları dağıtarak kripto para birimlerinin dünya çapında yaygın bir şekilde benimsenmesini sağlamayı amaçlıyor. 

Worldcoin “kim olduklarına bakılmaksızın dünyanın dört bir yanından herkesin büyüyen dijital ekonomiye katılabileceği ve merkeziyetsiz, kolektif mülkiyetten yararlanabileceği bir dünya” yaratma misyonuyla hareket eden Alex Blania, Sam Altman ve Max Novendstern ortaklığı ile kuruldu. Kriptonun yaygın bir şekilde benimsenmesi amacıyla hareket eden Worldcoin, ilk gerçek küresel kripto para birimi olmayı hedefliyor. Para birimi 2013’ten beri var olmasına rağmen, yalnızca madeni parayı dağıtma planının açıklandığı 2021’de herkes tarafından tanınmaya başladı.

Worldcoin protokolü, Ethereum üzerinde optimistic rollups’u kullanarak anonim kimlikleri yönetmek ve zincir üzerindeki zero-knowledge kanıtlarını doğrulamak için araçlar içeriyor. Worldcoin, Ethereum’un işlem hacmini ve enerji verimliliğini önemli ölçüde iyileştirmeyi hedefliyor. Layer-2 ağını kullanarak Ethereum’un temel katmanının üzerinde çalışacak olan Worldcoin, ölçeklenebilirliği işlemek için Optimistic Rollups’u kullanıyor. Temel token, Ethereum’un ERC-20 standardını kullanarak mevcut birçok hizmetle uyumluluğu sağlıyor.

Worldcoin’in en dikkate değer hatta tartışmalı yönü, kullanıcı kayıt sürecidir. Worldcoin, kimlik doğrulamayı ve birden fazla hesap oluşturmayı engellemek için kullanıcının gözlerinin tarandığı Proof-of-Personhood adlı yeni bir sistem sunuyor. Sisteme kaydolmak ve Worldcoin’den ücretsiz pay almak isteyen kullanıcılar, önce bir “Orb operatörü” ile iletişime geçmelidir. Orb, insanların gözlerini taramaya yarayan özel yapım cihazdır. Bu Orb, gözlerin yüksek çözünürlüklü bir resmini çeker ve iris biyometrik bilgilerini Worldcoin’in IrisHash veritabanında daha sonra kullanılmak için saklar. Worldcoin ekibi bu sürecin bir hesabın benzersizliğini doğrulaması için gerekli olduğunu iddia ediyor.

Worldcoin, token’ların nasıl görüneceğini dair bir açıklamada bulunmadı. Şimdiye kadar açıklanan tek bilgi, %20’si geliştiriciler/üretim için ayrılmış olmak üzere 10 milyar Worldcoin’in oluşturulacağı. Toplam arzın bir miktarı, Worldcoin Orb cihazlarının kullanıcılarına ve operatörlerine gidecek.

Worldcoin’in iddialı planı, önümüzdeki iki yıl içinde bir milyar kullanıcıya ulaşmış olmak. Bu, şimdiye kadar kripto para birimlerinin başarmaya çalıştığı ancak başaramadığı bir şey. Dünya nüfusunun sadece %3’ü şimdiye kadar kripto para kullandı. Bu amaçla Worldcoin toplam arzının %80’ini küresel nüfusa dağıtmak için gelişmekte olan ülkelere özel olarak odaklandı.

Worldcoin’in hedefi, kripto dünyasından çok önemli yatırımcıların dikkatini çekti. Kripto yatırımcılarından 25 milyon doların üzerinde yatırım alarak 3 milyar dolara değerinde bütçe oluşturdu. Andreessen Horowitz, Coinbase Ventures, LinkedIn’in kurucusu Reid Hoffman ve FTX’in kurucusu Sam Bankman-Fried gibi özel yatırımcıları da çekmeyi başardı. Şirket, Worldcoin dağıtmaya başlamak için dünya çapında 25’ten fazla operatör görevlendirdi. Farklı ülkelerden 100.000’den fazla kişinin kaydolduğu ve 1 milyar insan hedefine ulaşma yolunda ilerlediği tahmin ediliyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Bölümümle ilgili ortaya koymuş olduğum çeşitli akademik çalışmalarım bulunuyor. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

2023 Layer-1 Kripto Projelerinin Yılı mı Olacak?

Ethereum’un Dikkat Çeken 3 Özelliği