in

Kripto Paraların Sağladığı Avantajlar

Kripto para, yatırım veya takas işlemlerinde kullanılabilen, tamamen dijital, şifrelenmiş sanal para birimlerine verilen addır. Kripto paraların herhangi bir fiziksel karşılığı yoktur. Günümüzde kripto para birimleri oldukça popülerdir. Ünlü zengin iş adamları, devlet başkanları, bireysel ve kurumsal yatırımcılar tarafından kullanılmakta ve sık sık konuşmalara konu olmaktadır. Kısa sürede önemli seviyelere gelmesi ile herkesin dikkatini çekmiştir. Üzerinde bulunduğu blok zinciri teknolojisi bu sayede popüler hale gelmiş ve farklı kullanım alanları ortaya çıkmıştır. Kripto para birimleri yatırım, alım satım, finansal hizmetler alanında kullanılmaktadır.

Bu makalede kripto paraların sağladığı avantajları derledik.

1. Yatırımda Kolaylık

Toplumda, kripto para birimlerinin arkasındaki sistem karmaşıklık olarak tanımlanmaktadır. Kripto sistemini destekleyen teknoloji her ne kadar karmaşıkta olsa da para birimine yatırım yapmak bir o kadar kolaydır. Fakat yatırım öncesinde sistemi anlamak oldukça kritik. Dijital para birimlerine yatırım öncesinde birkaç ayrıntı ve kural mutlaka bilinmelidir.

İlk olarak havuza yeni giren bir yatırımcı, yatırımının portföyünün küçük bir yüzdesi ile sisteme giriş yapmalıdır. Sistemi anladıkça ve yetenekli hale geldikçe yatırım payı artabilir. İkinci olarak dijital varlıklar arasında seçim yapmaktır.

Çeşitli birimlerden oluşan sistemde, doğru yatırım; birimlerin eğilimlerini, düşüşlerini ve değer artışlarını analiz edebilmekten geçmektedir. Bitcoin ve Ethereum hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir. Çünkü bu birimlerdeki değişiklikler, diğer birimleri de etkilemektedir. Buna ek olarak ETH ve BTC’nin çalışma prensibini bilmek süreci anlayabilmek için destek sağlayacaktır.

2. Portföyde Çeşitlilik

Yatırım yapacağınız miktar, kaybetmeye dayanabileceğiniz bir miktar olmalı. Geleneksel yatırımlardan oldukça farklı bir işleyişi olan sisteme büyük miktarlarla giriş yapmak oldukça tehlikelidir. Kripto dünyasının kendi kurallarına göre bir işleyişi olduğu için bu yatırımlarınızda, dolardan ya da enflasyondan etkilenmeyebilirsiniz. Bu sebeple portföyünüzdeki kripto paralar, geleneksel finansal sistemdeki olumsuzluklara karşı sizi koruyabilir. Kendi içinde oldukça değişken olmasına rağmen başka yatırımlarınızdaki düşüşlere karşı tampon görevi gösterebilir.

3. Uzun Vadeli Yatırımlar

Toplumda yayılan kriptodaki dalgalanmalar her ne kadar fazla olsa da uzun vadede hala iyi bir seçimdir. Geleneksel yatırım niteliğinde alından “dijital altın” olarak nitelendirilen Bitcoin, hala bir numaralı tercihtir.

Yatırımcılar Bitcoin’in sabit sınırından dolayı gelecekte daha fazla değer kazanacağına inanıyor. Dolar, pound vb. gibi para birimlerinin aksine Bitcoin’in piyasada dolaşabileceği yalnızca sınırlı sayıda (21 milyondan az) vardır. Bu sınır Bitcoin’i bir noktada özelleştirdiği için yatırımcıları heveslendirmektedir. 

4. Yatırımlarda Yüksek Getiri

Piyasadaki bir düşüşte yatırımların değer kaybetme olasılığı olsa da bunun tersi de aynı derecede doğrudur. Trendler üzerindeki incelemeler, yatırımların büyük bir getiri elde etmek için ne kadar potansiyele sahip olduğunuzu gösterecektir. Ağustos 2012’de Bitcoin 112 dolar civarındayken Ağustos 2022’de, 23.211.8 dolar civarında işlem görüyor. Değeri süreç boyunca volatil olsa da yine de on yılda önemli bir kazanç sayılıyor. Aynı durum piyasaya sürüldüğünde değeri bir kuruş olan diğer kripto paralar için de geçerlidir. 

5. Enflasyon Koruması

Enflasyon fiat para birimlerinin değerini düşürür. Enflasyondaki artış, daha önce daha az maliyetli olan şeyler için daha fazla ödeme yapmayı gerektirir. Kripto piyasası ise enflasyondan etkilenmez. Hükümetler ya da bankaların aldığı yeni karar veya kurallarda kriptoyu etkileyemez. Fakat bu durum, kriptonun enflasyonun pençelerine giremeyeceği anlamına gelmez. 

Kriptopara

Kripto durumunda, piyasada dolaşan para sayısında bir değişiklik olduğunda enflasyon etkilenir. Örneğin, daha fazla para çıkarılırsa teorik olarak mevcut coin’lerin değeri düşecektir.  Geliştiricilerinin duruma getirdiği çözümle piyasada madenciliği yapılabilecek coin sayısında bir üst sınır vardır. Böylelikle bu durum coin’lerin piyasada kıt kalmasını sağlar.

6. Kripto Yatırımları için Hala Zaman Var

Etrafta duyduğunuz düşük değerden alınan kriptonun yüksek getiriye ulaşması fırsatı kaçırdığınıza yönelik şüphe duymanıza sebep olabilir. Bitcoin gibi yüksek performanslı madenleri kaçırmış olsanız da halen daha küçük birimlerden başlamak için fırsatınız bulunmaktadır. Birçok kişi Bitcoin’i alırken şüpheciydi fakat şu an Bitcoin kripto dünyasını yönetiyor.

Son Olarak

Kriptoya yatırım yapmak nedenleri ile birlikte oldukça çekici. Mevcuttaki dalgalanmalar korkutsa da uzun süreçte güzel bir yatırım seçeneği. Mühim olan, yatırıma başlarken süreci ve sistemi anlayıp, buna yönelik hamleler yapabilmek.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Emine Akbayır tarafından yazıldı.

İstanbul Teknik Üniversitesi, Şehir ve Bölge Planlama bölümü mezunu.

NFT’ler Neden Pahalıdır?

Oasis Network (ROSE) Boğasında Yükselebilecek Projeler