içinde

Kripto Paraları Orta Vadede Ne Bekliyor?

Kripto,

Bank of America, son raporunda aktif kripto kullanıcısı olan müşteri sayısının %50 düştüğünü belirtti. 

Rapor, Mayıs ayında aktif kripto kullanıcı sayısının 500 bin kişinin altına düştüğünü açıkladı. Bu rakam Kasım ayında bir milyon kişinin üzerindeydi. Son veriler, keskin bir şekilde düşen piyasa fiyatlarının neden olduğu kötüleşen hissiyatın altını çiziyor.

Bank of America’dan David Tinsley, Terra öküşünün piyasa düzeltmesini hızlandırdığını iddia etti. Çoğu analist, FED’in şahin para politikası nedeniyle kripto paraların baskı altında kalmaya devam edeceğini tahmin ediyor.

FED’in bir yansıması olarak Dolar Endeksi (DXY) Aralık 2002’den bu yana en yüksek seviye olan 107.3’ü test etti. DXY ralliYE girdiğinde, riskli varlıklar zayıf performans gösterme eğilimindedir.

Kaynak: Bank of America

Yeni Anket Sonuçları 

Diğer taraftan yatırım firması Alto’nun hazırladığı bir raporda Amerikan Y kuşağının %40’ı bir kripto para sahibi. Araştırmaya göre, katılımcıların kabaca benzer bir yüzdesi bireysel hisse senetlerine de sahip. 

HODLer’ların %70’i emeklilik hesaplarında dijital varlıklara sahip. Ayrıca, bu yaş grubunda ve şu anda herhangi bir kripto paraya sahip olmayan çoğu Amerikalı, kısa süre içinde emeklilik hesaplarına dijital varlıkları eklemeyi düşünüyor.  

Farklı bir ankete göre, Y kuşağının %36’sı ve Z kuşağının %51’i maaşlarının yarısını fiat yerine dijital para cinsinden almak istiyor. deVere Group CEO’su Nigel Green, “gençler çocukken meydana gelen teknolojik gelişmeler nedeniyle bu varlık sınıfını çekici buluyor. Hayatları boyunca muazzam bir ilerleme dalgasına maruz kaldıkları için dijital paraların devasa potansiyelini anlayanlar onlar.” yorumunda bulundu. 

Saxo Bank: 3. Çeyrek Beklentisi

Danimarka merkezli Saxo Bank, kripto piyasasındaki mevcut durumun, fiyat hareketlerinin sektörü belirsizliğe soktuğunu belirtti. Kurum, 5 Temmuz’da yayınladığı 3. çeyrek görünüm raporunda şu yorumda bulundu, 

“Kripto paralar şu anda belirsizlik içinde, genel makroekonomik duyarlılıkta, düzenlemede ve kurumsal benimsenme konusunda değişiklikleri bekliyor. CBDC’lere yönelik devam eden araştırmalardan kaynaklanan olası rekabet gibi faktörler de bir sonraki fiyat hareketine yön verecek.”

Diğer taraftan banka, mevcut ayı piyasasının, endüstrinin toparlanması için bir fırsat olduğu görüşünde. Bununla birlikte Saxobank, Bitcoin’in olası bir değer deposu olarak pozisyonunun değiştiğini de düşünüyor.

Raporda, son çöküşün kripto paraların istikrarı konusunda şüpheler yarattığından, potansiyel olarak beklenenden daha sert düzenlemelerin uygulanacağı tahmin ediliyor. Kurum, kripto düzeltmesinin 2021’deki yükselen piyasada, sektöre girmeyi amaçlayan bazı piyasa spekülatörlerini ortadan kaldırdığının da altını çizmiş. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garin Kazanciyan tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Çeşitli akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Blokzincir teknolojisiyle 2019 yılında tanıştım. Kendimi bu konuda geliştirmeye devam ediyorum.

Cardalonia (LONIA) Ön Satışına Nasıl Katılınır?

dYdX Türkiye’ye Özel Yatırma Ödülü Promosyonu