in ,

Kripto Paralarda Temel Analizin Önemi Nedir?

Önce DeFi’ler, şimdi NFT’ler. Blockchain dünyası oldukça dinamik bir dünya, dijital dünyada sosyal medya kullanıcılarının adını sıkça duyduğu ama temkinle yaklaştığı kripto paralara olan ilgi gittikçe katlanıyor. Öyle ki, Türkiye kripto paralara olan ilginin yüksek olduğu, farkındalığın ise pek o kadar yüksek olmadığı ülkelerden biri. Bunda elbette enflasyona karşı paranın değerini koruma dürtüsünün de oldukça etkisi var. Yoksa insanımızın inovasyon, blockchain çok umrunda değil, çoğu kişi parasını değerini korumak, küresel ekonomi çarklarının yavaşladığı bu dönemde ek gelir elde etmek için kripto para dünyasına adımını atmakta. Yani artık kripto paralara, yeni nesil dijital yatırımlar diyebiliriz. Peki, binlerce proje varken ve tabi ki bilgi düzeyinin bu kadar düşük olduğu bir ortamda, bir kripto para alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Temel ve teknik analiz bilgimiz ne düzeyde olmalı? Blockchain teknolojisine heyecan duymayan, kripto paraları
“al-unut” babında bir dijital yatırım olarak gören kitlenin zaten teknik analiz öğrenmeye merakı da yok, böyle bir gereksinim de yok. Ancak herkes, az veya çok temel analiz bilmeli. Zira, pazardan bir kilo erik alırken bile, birden fazla kriterle o malı değerlendirirken; sadece FOMO (bir fırsatı kaçırma korkusu) ile gidip kripto para yatırımları yapmak pek de akıllıca değil. Zira kripto paralar spekülatif, çok değişken dijital varlıklardır.Bir borsa hissesi gibi al-unut sistemi, geçmişte bir çok yatırımcının hayal kırıklığına uğramasına sebep olmuştur. Bu yüzden, en azından mikro düzeyde bir temel analiz bilgisi öğrenmeniz, yatırımlarınızı yönetirken oldukça işinize yarayacaktır.

Peki Temel Analiz Nedir?

Öncelikle sağlıklı bir temel analiz yapabilmek için en azından “Blockchain, Ethereum, Smart Contract (akıllı sözleşme), altcoin, DeFi, NFT, likidite gibi en temel kavramları deşmek gereklidir. Market büyüklüğü gibi en hayati kavramı, projenin dolaşımı ve ana arzını yani kripto paralara dair temel bilgi ve farkındalıkları öğrenmek gerekir. Kulaktan dolma bilgiler, arkadaş önerileri (genellikle bu alanda ülkemizde bilgi sahibi olan insan sayısı çok az) sizi çok yanlış yönlendirip, kripto para yatırımlarınızı çöp haline getirebilir. Zira pek çok kişi mini boğa diye adlandırabileceğimiz bir döneme tanıklık eden, uzun ayı dönemlerini görmeyen yeni bir kitlenin üyeleri. Her borsa, her sektör gibi kripto paralarda sonsuz bir yükselme dönemi yaşamazlar, aksine bu sektör oldukça kırılgandır. Bazen ufak bir spekülasyon, bir hacklenme haberi bir anda tüm piyasayı kırmızıya boyayabilir.

kripto para

Tüm bunların ışığında öncelikle basit düzeyde kripto para kavramlarına hakimiyet, uzun vadeli olarak görülen kripto para yatırımı ile ilgili arama motorları vasıtasıyla yerli ve yabancı kripto para websitelerinde tarama; Coingecko/Coinmarketcap gibi uygulamalarda kripto paranın yıllık/aylık/ haftalık performansı; ve tabi ki o kripto paraya dair en az 1 ay aralıklarla bilgi güncellemek gerekmekte. Zira kripto paralar esnek ve değişken yatırımlardır. Mesela swap (takas) ile elinizdeki kripto para dönüştürüleceği zaman borsa bunu desteklemeyebilir veya kişisel cüzdanınızdan bir platforma tokeninizi atmanız gerekebilir. Proje isim değiştirebilir, proje altyapı
değiştirip yeni bir blockchain sistemine taşınabilir. Yani aktif bir şekilde yatırım yaptığınız projeyi de takip etmeniz gerekmekte. Yani kısacası kripto paralarda, ufak derecedeki bir temel analiz bilgisi bile; yatırımınızı daha sağlıklı bir şekilde yönetmenizi sağlayacaktır. Temel analiz hakkında daha fazla bilgi almak için Koinsaati Akademi yazılarını ve Market büyüklüklüklerine göre top 100 proje analizi yazımı takip edebilirsiniz.

Genel açıklama: Burada ele alınanlar “Yatırım Tavsiyesi Değildir”. Herhangi bir şeye yatırım yapmadan önce kendi araştırmanızı yapın.

Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Caner Ok tarafından yazıldı.

Kocaeli Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu olduktan sonra uzun süre turizm alanında yöneticilik ve danışmanlık hizmetleri yürüttü. Sosyal medya ve dijital yayıncılık deneyiminin ardından blockchain teknolojisi alanına yöneldi. Son dört yıldır blockchain alanında editörlük, komunite yöneticiliği, sosyal medya yönetimi, marketing ve inovatif gelişimler alanlarında çalıştı. Koinsaati'nde Takım Lideri görevlerini sürdürüyor.

Sorare

Sorare Nedir Ve Nasıl Oynanır?

Mina Protocol

Mina Protocol Nedir?