in ,

Kripto Paralar Neden Sert Düştüler? Bundan Sonra Ne Bekleniyor?

Geçtiğimiz hafta ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC), Binance ve Coinbase’i dava etmesinin ardından kripto paralarda çift haneli düşüşler yaşandı.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC), dünyanın en büyük kripto para borsalarına açtığı davada birçok kripto para birimini menkul kıymet olarak nitelendirmesiyle birlikte altcoin fiyatlarında gözle görülür düşüşler yaşandı. 

Bu gelişmelerin ardından kripto para birimi ve hisse senedi ticareti uygulaması Robinhood, bu kripto para birimlerinden Cardano, Polygon ve Solana’ya desteğini sonlandıracağını duyurdu. Platform yaptığı açıklamada, bir incelemenin ardından 27 Haziran’dan itibaren üç varlığa olan desteğini sonlandıracağını söyledi. 

Robinhood’un açıklamasına benzer açıklamalar bazı başka platformlardan da geldi. Bu açıklamaların ardından Solana, Polygon, Dogecoin ve ADA gibi altcoinler hatrı sayılır kayıplar yaşadı. 

Düzenleyici tarafından dava edilen Coinbase, SEC’nin menkul kıymet olarak nitelendirdiği kripto varlıkları delist edip etmeyeceği konusunda net bir karar almadığını belirtse de bu varlıkların önemli borsalar üzerinde listelenmemesi ihtimali çift haneli düşüşler yaşanmasına neden oluyor. 

Tüm bunların yanı sıra piyasaların yaşadığı belirsizlik ve likidite eksikliği, önemli bir sorun olarak güncelliğini koruyor. SEC baskısının devam ettiği ABD’de kurumsal yatırımcıların piyasadan çekilme eğiliminin artması da düşüşü tetikleyen önemli unsurlar arasında yer alıyor. 

Düzenleyici kurumun vereceği kararların ve ilerleyen günlerde dava ile ilgili yaşanacak yeni gelişmelerin kripto para piyasasının yönünü belirlemesi bekleniyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

Haftanın Takip Edilecek Makroekonomik Gelişmeleri

Kriptopara, Bitcoin

Scam Coin Almamak için Dikkat Etmeniz Gerekenler