in ,

Kripto Paralar İçin Dünyadaki Son Gelişmeler

Kripto para, Bitcoin

Kripto para yatırımcıları tarafından sektör için dünyadaki düzenlemeler çok yakından takip ediliyor. Geçtiğimiz her gün ülkelerde regülasyonlar ile ilgili farklı kararlar alınıyor. Sizler için dünyadaki son gelişmeleri derledik.

Hindistan ve Kripto Yasağı

Hindistan maliye bakanı, Hindistan Merkez Bankası’nın (RBI) kripto para birimlerinin yasaklanmasını istediğini parlamentoya bildirdi. Ancak, “düzenleme veya yasaklama için herhangi bir mevzuatın ancak önemli uluslararası iş birliğinden sonra etkili olabileceğini” kaydetti.

Hindistan Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman 18 Temmuz Pazartesi günü Hindistan parlamentosunun alt kanadı Lok Sabha’da kripto para birimiyle ilgili bazı soruları yanıtladı.

Kripto

Maliye bakanı, “Kripto para birimlerinin bir ülkenin parasal ve mali istikrarı üzerindeki istikrarsızlaştırıcı etkisine ilişkin RBI tarafından ifade edilen endişeler göz önüne alındığında, RBI bu sektörle ilgili mevzuatın çerçevelenmesini tavsiye etti.” Ve detaylandırdı:

“RBI, kripto para birimlerinin yasaklanması gerektiği görüşünde.”

Ancak Sitharaman, “Kripto para birimleri tanım gereği sınırsızdır ve düzenleyici arbitrajı önlemek için uluslararası iş birliği gerektirir” diye ekledi.

Kolombiya Mali Denetimi: Kripto Düzenlenme Projesi

Kolombiya Mali Müfettişliği, bankalar ve sanal varlık hizmeti sağlayıcıları (VASP’ler) arasındaki bağlantıların gelecekte nasıl ele alınacağına açıklık getirmeyi amaçlayan bir proje sundu. Belge, belirli temel kavramları tanımlar ve bankaların sanal varlık hizmeti sağlayıcılarını müşteri olarak kabul etmeden önce doğrulaması gereken bir dizi ön koşulu belirler.

Düzenleme, kripto para biriminin benimsenmesinin önemli oranlarda arttığı Latam’daki ülkeler için önemli bir hedef haline geliyor. Şimdi, Kolombiya Mali Müfettişliği, kripto para borsalarının ve saklama sağlayıcılarının bankalar tarafından müşteri olarak hizmet alabilmek için karşılaması gereken gereksinimlerle ilgili normlar oluşturmaya çalışan bir belge sundu. Proje, sanal varlık servis sağlayıcıları (VASP’ler) ve sanal varlıklar gibi anahtar kavramları yönetmelik kapsamında tanımlamaktadır.

Colombia

Aynı şekilde, sanal varlık hizmet sağlayıcılarının, Kolombiya’nın mali istihbarat ofisi olan UIAF’a bağlı olması ve potansiyel olarak kendi araçlarını kullanarak yapılabilecek kara para aklama ve terörizmin finansmanı girişimleriyle başa çıkmak için bir eylem planına sahip olması gerektiğini belirler.

Proje aynı zamanda Mali Eylem Görev Gücü (FATF) tarafından teşvik edilen seyahat kuralına uyum konusunda da dolaylı bir referansta bulunuyor. Teklif, VASP’lerin müşterilerine sundukları hizmetler ve bu hizmetlerle ilişkili riskler, bu hizmetlerle ilişkili maliyetler ve platformlarında bulunan sanal varlıklar hakkında net bilgiler sunabilmeleri gerektiğini ortaya koyuyor.

Rusya’da Çıkarılan Dijital Token

Kıymetli madenler ile desteklenen dijital varlıklarla yapılan işlemler, palladium için bir token’ın piyasaya sürülmesiyle Rusya’da başlıyor. Mücevheratta kullanılan ve bazı yüksek teknoloji uygulamalarına sahip olan nadir metal, Rusya Federasyonu’nda halka açık bir varlık değildir.

Atomyze ve Rosbank, Palladium için dijital token çıkardı.

Kripto

Emtiaların tokenizasyonunda uzmanlaşmış bir platform olan Atomyze’nin Rus birimi ve Rosbank, değerli metallere dayalı dijital finansal varlıklar (DFA) ile işlemlere başlıyor. Atomyze, basın açıklamasında, sahiplerinin metalin piyasa değerine eşdeğer bir parasal talep hakkına sahip olacakları palladium için bir token verilmesi olduğunu duyurdu.

Palladium, Rusya pazarında kamuya açık bir varlık değil. Aynı zamanda gelecek vaat eden bir yatırım olarak görülüyor. Palladium, mücevheratta platin yerine kullanılıyor ve platinoid’lere yönelik küresel talep artıyor. Aynı zamanda yüksek teknolojili üretimde yer alan endüstriyel bir malzemedir.

kripto

Atomyze Russia, Rusya Merkez Bankası’na bir DFA platformunun operatörü olarak kayıtlıdır ve blok zinciri tabanlı finansal araçlar sunmaya yetkilidir. Rapor, tokenizasyonun yeni fırsatlar yaratabileceğini ve hem işletmeler hem de özel yatırımcılar için alternatif araçlar sağlayabileceğini belirtiyor.

Dijital finansal varlıklar, muhtemelen bu sonbaharda “Dijital Para Birimi Üzerine” özel bir yasa kabul edilene kadar, şu anda Rusya’daki kripto para birimleri için geçerli olabilecek tek yasal terimdir. Bununla birlikte, merkeziyetsiz kripto paraların aksine, DFA çoğunlukla, varlık tarafından sağlanan hakları garanti eden ihraç ve dolaşımlarından sorumlu varlıklara sahip dijital varlıklara atıfta bulunur. “Dijital Finansal Varlıklar” kanununda çeşitli token’lar aslında “dijital haklar” olarak tanımlanmaktadır.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için Telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız. 

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

MES tarafından yazıldı.

Bybit 1.200.000 $KUNCI Kazanma Fırsatı!

Grayscale’den Bitcoin Raporu! BTC Yükselişine Devam Edecek mi?