in , , ,

Kriptoparalar, Altın Standartlarına Eşdeğer Olabilir mi?

Bitcoin

Kripto’nun altın standartlarına eşdeğer olacağı iddiaları hızla çürüyor. ABD’nin finansal piyasalara etkisi, Bitcoin hakkındaki bazı iddiaları çürütüyor. ABD piyasalarında yaşanan herhangi bir sarsıntı Bitcoin’in volatil yapısı nedeniyle bir yatırım aracı olmadığı iddialarını gündeme getiriyor.

Kasım ayının başında tüm zamanların en yüksek seviyesine oluşan Bitcoin fiyatı, ATH seviyesinden %45 oranında düşüş yaşadı. Çarşamba günü aktarılan verilere göre Bitcoin 37.000 dolar seviyelerinde seyretti. Tüm bu veriler Ocak ayının başından itibaren Bitcoin değerinin %22 düştüğünü göstermektedir. Bazı analistler, Bitcoin’in her zaman spekülasyon için bir araç olduğunu ve yüksek riskli varlıklar lehine olmadığı sürece yükselişinin engelleneceği yorumunda bulunmuştur. Bu düşüş ABD’deki teknoloji alanında çalışan Nasdaq endeksinin verilerini destekler niteliktedir.

Bitcoin, Altın

Altın uzun yıllardır gerçek bir yatırım aracı olarak kabul görmektedir. Enflasyon altın piyasalarını da  etkileyerek değerinde dalgalanmalar yaşanmıştır. Bu durumların hiçbiri, Bitcoin’in toparlanması olasılığını engellememektedir. Bitcoin yatırım piyasasında altınla rekabet halindedir. Kriptopara birimlerinin varlık bakımından altınla aynı tarafta yarışmadığı göz ardı edilmemelidir. Altın fiyatı; arz, talep ve yatırımcı davranışının üçlü bir kombinasyonu ile değişiklik gösterir.

Bitcoin ve Altın Standartları

Altın fiyatındaki hareketliliğin temel mantığı basit gibi gözükse de; arz, talep ve yatırımcı davranışı gibi faktörlerin birlikte çalışma şekli, düşünülenin aksine o kadar da basit olmayabilir. Örneğin; birçok yatırımcı, altını enflasyon riskinden korunmak için bir araç olarak düşünür. Bitcoin fiyatının volatil yapısı nedeniyle altın standartlarına eşdeğer olacağı büyük bir soru işaret olarak kalıyor.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Bölümümle ilgili ortaya koymuş olduğum çeşitli akademik çalışmalarım bulunuyor. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

kriptopara

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Metaverse Araştırmaları İçin Talimat Verdi

Sorare

2021 Yılının En İyi Sorare Futbolcuları