içinde , , , , ,

Kripto Para Yatırımcılarında Büyük Panik: Sert Çöküş mü Geliyor?

Bitcoin, Ayı,

Kripto para projeleri, regülasyon endişeleri üzerine 19 Eylül Pazartesi günü sabah saatlerine doğru sert bir düşüş yaşadı ve tüm yatırımcılar dünya çapındaki faiz oranlarındaki artışlarla birlikte küresel olarak riskli volatil varlıklara karşı çekingen davranmaya devam ediyor.

Tüm kripto para piyasası, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Başkanı Gary Gensler’in geçen hafta yaptığı açıklamalarda, yeni regülasyon yapısının ekstra düzenleme çekebileceğini ima eden bazı spekülasyonlar nedeniyle düşmeye başladı. Piyasa değerine göre en büyük kripto para birimi olan Bitcoin (BTC), son 24 saatte yaklaşık %8’lik bir düşüşle son üç ayın en düşük seviyesi olan 18.387 dolar seviyelerine geriledi.

Bitcoin (BTC)

İkinci en büyük kripto para birimi olan Ethereum ise son 24 saatte yaklaşık %10’luk bir düşüşle son iki ayın en düşük seviyesi olan 1.285 dolar seviyelerine geriledi. ETH token’ının temelini oluşturan Ethereum blok zinciri, hafta sonu Merge adı verilen, işlemlerin işlenme şeklini değiştiren ve enerji kullanımını azaltan büyük bir yükseltme yaptı.

Merge güncellemesi nedeniyle kısa süren bir ralli yaşayan Ethereum, Merge güncellemesi sonrası yine çöküşü yaşadı. Bitcoin ve Ethereum’da yaşanan düşüşle birlikte diğer altcoin’ler de bu sert düşüşten etkilendiler.

kripto para

Ethereum Merge sayesinde piyasaya ilgi olmuştu ancak o ilgi şu anda kaybolmuşa benziyor. Gergin küresel zemin de göz önüne alındığında, Ethereum’un önümüzdeki aylarda 800-900 dolar seviyelerini görmesi muhtemel görünüyor. Şu anda kripto para piyasasına göz attığımızda, hem temelde hem de teknik olarak iyi bir durumda görünmüyor. Ethereum Merge güncellemesiyle birlikte piyasa gelen destek, güncelleme bitişiyle son buldu. Şu anda para ve likidite getireceğini görebileceğimiz bir yükseliş katalizörü yok. Bununla birlikte şu günlerde hissettiğimiz küresel resesyon daha da yayılabilir ve volatil piyasaları bu etki çok daha derinden sarsabilir.

Kripto Para Yatırımcılarının Dikkatine: Bu Hafta Gerçekleşecek Önemli Gelişmeler

Yatırımcıların bu hafta dikkat etmesi gereken önemli gelişmeleri hatırlatmakta fayda var.

Salı günü

  • Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde’ın konuşması – 20:00

Çarsamba günü

  • FED Faiz Kararı – 21:00 – (Beklenti 75 baz puan artış)

Perşembe günü

  • TCMB Faiz Kararı – 14:00 – (Beklenti %13)
  • ABD İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları – 15:30 (Beklenti 218.000)

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Batuhan Görbulak tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra kendisini çeviri ve yerelleştirme alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlerde serbest çevirmenlik yapmakta olan Batuhan, 2020’de kripto paralar ile tanışmasıyla birlikte iş ağını genişleterek FinTech alanında birçok projenin çevirisinde tecrübe kazandı. Son 1 senedir çalışmalarını FinTech alanına yoğunlaştırarak Blockchain'i keşfetme yolunda çalışmalarını genişletiyor ve şimdilerde ise koinsaati.com'da co-founder ve "chief editor" olarak aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Son Günlerin Önde Gelen Funding Round’ları

Velas (VLX) Nedir?