içinde

Kripto Para Toplam Piyasa Değeri 1 Trilyonun Altına Düşebilir!

Tradingview verilerine göre 10 Kasım 2021 tarihinde zirve performansı 3 trilyon dolara ulaşan kripto para toplam piyasa değeri (TOTAL 1) 1 trilyon doların altına düşme tehlikesiyle karşı karşıya. Bu yazı hazırlandığı sırada kripto para toplam piyasa değeri 1.2 triyon dolar seviyesinde. Bu yaklaşık %60’lık bir düşüşe tekabül ediyor.

Regülasyon endişeleri yatırımcı duyarlılığını adeta test etmeye devam ediyor; bunun başlıca örneği, Terra’nın ana token’larının çökmesinin ardından Japonya’nın yeni stablecoin yasasını hızlıca yürürlüğe sokmasıydı. Japonya parlamentosu dün (3 Haziran 2022) lisanslı bankalara, kayıtlı para transfer acentelerine ve tröst şirketlerine stablecoin verilmesini sınırlayan bir yasa tasarısını onayladı.

Bu yılın ocak ayında 2 trilyon dolar eşiğini aşağı yönlü kıran TOTAL 1, her ne kadar aynı seviyeyi nisan ayında yukarı yönlü kırmayı denese de bunu başaramadı ve 1.2 trilyon dolara kadar geriledi.

TOTAL 1 değerinden Bitcoin piyasa değeri çıkarıldığında elde ettiğimiz TOTAL 2 değeri de neredeyse aynı grafikle karşımıza çıkıyor. TOTAL 2 de aynı tarihte zirve performansına ulaştı ve bugüne kadar %63 değer kaybetti.

Kripto piyasasının oldukça şiştiği, piyasaya para girişinin azaldığı, başta Terra’nın çöküşüne veya rug pull’ara maruz kalan yatırımcılar, FED’in faiz politikalarıyla iyiden iyiye temkinli hâle büründü. Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi’nin son bir aylık dönemine bakıcak olursak 20’nin üzerine çıkamadığını, yatırımcıların bir süredir piyasada işlem yapmaya korktuğunu veya çekindiğini söyleyebiliriz. Bu yazı hazırlandığı sırada ise Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi 14’ü gösteriyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Makro Analisti Lyn Alden’in Bitcoin (BTC) 2022 Yılı Öngörüsü

Starbank Finance Ekibi ile AMA Etkinliği