içinde ,

Kripto Para Sigortası Gelecekte Büyük Bir Endüstri Olabilir

Kripto para piyasası olgunlaştıkça, diğer sektörlerinde ilgisini üzerine çekiyor. Piyasada riskler arttıkça sigorta sektörü de bu sektörlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. 

Bir Bloomberg raporuna göre, token’lar için sigorta sektörü “büyük bir fırsat” olmaya hazırlanıyor. Dünyanın en büyük sigorta şirketlerinden biri olan Allianz’dan bir sözcü, şirketin, kripto para birimlerinin “gerçek ekonomide daha alakalı, önemli ve yaygın hale geldiği” için bu alandaki ürün ve kapsam seçeneklerini araştırdığını söyledi.

Kripto Para Ekosisteminin Neden Sigortaya İhtiyacı Var? 

Çoğunlukla startup’lardan ve borsalardan oluşan kripto para sektörü, henüz sigorta endüstrisine önemli gelirler sağlayacak kadar büyük olmayabilir. Halka açık bilgilere dayanarak, Kuzey Amerika’nın en büyük kripto para borsası Coinbase bile, Lloyd’s of London ile sigortalı token’ların sadece %2’sine sahip. Bu token’lar sıcak depoda tutulur (veya internete bağlanır). Geri kalan token’ların internet bağlantısı kesilmiş ve sigorta durumları hakkında pek bir şey bilinmiyor.

Kripto para

Kripto para birimi ekosisteminin istikrarsızlığı düşünüldüğünde, kripto para birimleri için sigorta önem kazanmaktadır. Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin değerlerinin hızla yükselmesi çevrimiçi cüzdan ve borsalarda büyük hırsızlıklara neden oldu. Örneğin, Ocak 2018’de Japon kripto para borsası Coincheck’ten 500 milyon dolar değerinde kripto para çalındı. Bu saldırıların kümülatif sonucu olarak kripto para piyasası; finans ekosisteminin ya görmezden geldiği ya da ciddiye almayı reddettiği savunmasız bir ekosistem olarak görülmektedir.

Kripto para sigortasının tehlikelerine bir örnek olarak, bir blockchain güvenlik şirketi olan BitGo örneğini verebiliriz. 2015 yılında şirket, gözetiminde tutulan kripto paralar için XL Group’tan sigorta sağladığını iddia etti. Ancak şirket, aynı zamanda bir müşterisi ve kripto para borsası olan Bitfinex’e yapılan bir saldırının ardından duyurunun yapıldığı blog gönderisini geçici olarak kaldırdı ve ardından yeniden etkinleştirdi. Saldırı, 70 milyon dolardan fazla kripto paranın çalınmasıyla sonuçlandı.

Bitcoin ve kripto para birimleri, sigortacılar için benzersiz zorluklar sunabilir. Tipik olarak, sigorta primleri geçmiş verilere dayanmaktadır. Bu tür veriler kripto para birimleri için mevcut değildir. Kripto para birimlerinin değerlerindeki volatilite, sigortalanan toplam token sayısını azalttığı için primleri de etkileyebilir. Kripto para borsalarında regülatör belirsizliği ve gözetim eksikliği, sektöre hizmet sağlamakla ilgilenen sigortacılar için sorunları daha da karmaşık hale getirebilir.

2015 yılına kadar, Lloyd’s kripto para birimi için risk faktörlerini listeleyen bir rapor yayınladı. Raporda şunlar dile getirilmiş:

“Soğuk (çevrimdışı) ve sıcak (çevrimiçi) Bitcoin depolama için tanınan güvenlik cüzdanlarının oluşturulması, risk yönetimine ve sigorta sağlanmasına büyük ölçüde yardımcı olacaktır. “

Ayrıca Llyod’s, risk saldırılarını azaltmak için olası yöntemler olarak sunucu tarafı güvenliği, soğuk depolama ve multi-signature cüzdanlarından bahsetti.

Gelir Kaynağı

Ancak kripto para ekosistemindeki sorunlar da sigorta endüstrisi için potansiyel bir gelir kaynağı olabilir. Sektöre yönelik sigorta ürünlerinin çoğu, müşteri ihtiyaçlarına göre uyarlanmış istek üzerine çıkartılan ürünlerdir.

Kripto para

Bloomberg raporuna göre, kripto para birimi endüstrisinde faaliyet gösteren startup’lar ve şirketler, genellikle siber sigorta ve suç dahil olmak üzere hırsızlık kapsamını tercih ediyor. Ancak, hack’ler hariç. Rapora göre, yeni şirketler teminat limitlerinin %5’ine kadar ödeme yapabilirler. Insurance Journal, hırsızlık teminatı için yıllık primlerin 10 milyon dolara kadar çıkabileceğini tahmin ediyor. Hack vakalarında tek bir sigortacının tehlikede olmamasını sağlamak için 5 milyon ila 15 milyon dolar arasında değişen rakamlar için düzinelerce sigortacı arasında bölünmesi gerektiği de yer alıyor.

Bu fırsatı değerlendiren sigorta şirketleri, prim hesaplamak için yeni yöntemler geliştirdiler. AIG’nin Kuzey Amerika Siber Sigorta uygulama başkanı Christopher Lin, kripto endüstrisini dijital koruması olan bir araç servisine benzetti. Benzer bir risk profili olmayan yerleşik bir iş bulma stratejisini benimsediğini söyledi.

Kripto para birimlerine ve diğer İlk Para Tekliflerine (ICO’lar) yatırım yapmak oldukça riskli ve spekülatiftir.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Merve Sait tarafından yazıldı.

KoinSaati İçerik Editörü

BNB, APE ve CEEK Güncel Fiyat Analizleri I 24.05.2022

CoinOxs VaultX Nedir?