in ,

Kriptopara Sektöründeki Baskı Yatırımcıları Zor Durumda Bırakabilir

Geçen hafta, NASDAQ’da Coinbase’in işlem görmesi oldukça büyük bir ses getirmişti. Kriptopara sektöründeki keskin tırmanış, bu sektörde dönen heyecanı bir kez daha göstermiş oldu. Bitcoin, Nisan ayının başlarında 62.000 ABD dolarının üzerine çıkarak yeni bir rekor kırmıştı. 19 Nisan sabahı geç saatlerde yapılan işlemlerde Bitcoin fiyatı 52.000 ABD dolarının altına düştü. Bugün kripto fiyatlarındaki düşüşün ardında ne olduğuna bir göz atalım. Yatırımcılar bu saatten sonra daha dikkatli mi olmalı?

Çin’in Xinjiang bölgesi, hafta sonu boyunca yaygın bir elektrik kesintisi yaşadı. Birçok kişi bunun Bitcoin fiyatındaki keskin düşüşü tetiklediğini düşünüyordu. BitInfoCharts’a göre, ağın güvenliğinin arkasındaki bilgi işlem gücü, 15 Nisan’da saniyede 157 exahash’tan 105 exahash’a, %33’lük bir düşüş yaşadı.

Bitcoin

Daha düşük bir hash oranı, Bitcoin ağını potansiyel saldırılara maruz bırakabilir. Kriptopara piyasasında teknik bir aksilik dışında başka rüzgârlar da esiyor. Mart ayında, Bitcoin’in ve genel olarak sektörün bu boğa koşusunu neden sürdürdüğünü ele almıştık. Kurumsal yatırımcılar, PayPal gibi en iyi ödeme işlemcileri ve WealthSimple gibi aracı kurumlar, dijital para birimlerini benimsediler.

Kriptopara Sektörü Üzerinde Bir Baskı Var mı?

Çin merkez bankası yetkilileri geçtiğimiz günlerde kripto piyasasının “para birimleri” yerine “yatırım araçları” veya “alternatif yatırımlar” olarak daha sıkı bir şekilde düzenlenmesi gerektiğini ifade etti. Yetkililer, “bu varlıklardaki spekülasyonun ciddi finansal riskler yaratmayacağından emin olmayı” hedeflediklerini ifade ettiler. Kriptopara yatırımcıları, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki düzenleyicilerin gözlerinin dijital varlıklar üzerinde olduğu yönündeki söylentilerle de korkutuldu. Bu yılın başlarında, Hazine Bakanı ve eski Federal Rezerv Başkanı Janet Yellen, Bitcoin’i “son derece verimsiz” olarak nitelendirdi.

kriptopara

Son söylentiler, Hazine’nin kara para aklama endişeleri nedeniyle Bitcoin’e baskı yapabileceğini öne sürüyor. Bitcoin borsası Kraken’ın CEO’su Jesse Powell, kripto üzerinde “biraz baskı” olabileceği konusunda uyardı. Diğer kriptopara sevdalıları bu söylentileri hızlıca reddetti. Nedenini anlamak zor değil. Bitcoin ve kripto, geçtiğimiz yıl boyunca önemli bir ana akım desteğinden yararlandı. Aslında, bazı düzenlemeler ivmelerini azaltmak yerine dijital varlıkları meşrulaştırmak için çalışabilir. İlk günlerinde, Bitcoin ve diğer kriptolar daha karanlık çevrelerde kullanıldı. Blockchain analiz firması Chainanalysis, yasadışı faaliyetin geçen yıl kripto işlem hacminin sadece % 0,34’ünü oluşturduğunu öne sürüyor. Bitcoin, bu çarpıcı boğa koşusu boyunca dalgalanma yaşadı. Mart ayında 60.000 ABD doları seviyesinin üzerine çıktıktan sonra bir miktar dirençle karşılaştığı görülüyor. Küresel bir düzenleme baskısı ortaya çıkarsa, kriptopara yatırımcılarının önümüzdeki bazı fırtınalı koşullara ayak uydurması gerekebilir.

Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Batuhan Görbulak tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra kendisini çeviri ve yerelleştirme alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlerde serbest çevirmenlik yapmakta olan Batuhan, 2020’de kripto paralar ile tanışmasıyla birlikte iş ağını genişleterek FinTech alanında birçok projenin çevirisinde tecrübe kazandı. Son 1 senedir çalışmalarını FinTech alanına yoğunlaştırarak Blockchain'i keşfetme yolunda çalışmalarını genişletiyor ve şimdilerde ise koinsaati.com'da co-founder ve "chief editor" olarak aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

DeFi

Yakın Zamanda Piyasaya Sürülecek “Low Cap” DeFi Projeleri

Dogecoin (DOGE) Günü Nedir?