in ,

Kripto Para Portföyü Nasıl Oluşturulmalı?

Kripto para portföyü oluşturmadan önce bu detayları atlamayın!

Kripto para portföyünüzü çeşitlendirmek önemlidir. Kripto paralar kazançlı fırsatlar sunsa da volatilite gibi riskler barındırır.

Kripto para yatırımlarınızı aynı gelişmeye karşı farklı reaksiyon gösteren birçok yere tahsis etmek, riskleri sınırlamakla birlikte yatırım getirilerini (ROI) de maksimize etmeyi sağlar. Çeşitlendirme, kayıplara karşı korumayı garanti etmez ancak yapılan yatırımla ilgili riskleri uzun vadede minimize eder.  

Kripto Para Portföyü Oluşturmadan Önce Dikkate Alınması Gereken Risk Faktörleri

Kripto Paranın Toplam Piyasa Değeri

Toplam piyasa değeri, kripto paranın mevcut pazar payını temsil eder. Kripto endüstrisindeki ortak görüş, “bir kripto paranın piyasa değeri ne kadar büyükse, yatırımcılara o kadar az risk sunar” şeklindedir.

Büyük bir piyasa değerine sahip kripto para; iyi bir altyapı ve ekosistem kurmuş, önemli bir aktif kullanıcı grubunu içeren (elinde tutan, trade eden ve çeşitli faaliyetler için kullanan kişiler) bir projesi olduğu anlamına gelebilir. Bununla birlikte yüksek piyasa değerine sahip kripto paraların, sınırlı pazar payına sahip olanlara kıyasla projesinden vazgeçme riski daha düşüktür. Bu şekilde piyasa değeri yüksek kripto paraların trade’ini daha kolay yapabilirsiniz. 

Diğer taraftan, yüksek piyasa değeri olan kripto paralar (Bitcoin ve Ethereum gibi) piyasayı domine eder. Bu tarafta yaşanan fiyat dalgalanmaları bunlara bağlı daha küçük kripto paraları etkiler. Örneğin; ETH’nin fiyat hareketleri bazı ERC-20 token’larının değerini etkileyebilir. Öte yandan bir kripto paranın sahip olduğu piyasa değeri ne kadar yüksekse, daha fazla büyüme potansiyeli o kadar düşüktür. Bu duruma boğa piyasalarında, küçük pazar payına sahip altcoin’lerin Bitcoin’e kıyasla daha iyi performans göstermeleri örnek verilebilir.

Kripto Paranın İşlem Hacmi

İşlem hacmini analiz etmek, yatırımcılara kripto paranın fiili kullanımı hakkında fikir verir. Bu gösterge makul bir piyasa değeri olup, işlem hacmi düşük seviyelerde kalan kripto paralar için kullanışlı olabilir. Düşük işlem hacmi projenin; altyapısı, aktif kullanıcısı, likidite ve kullanım durumu hakkında soru işaretlerine neden olur.

Projenin Sağlayacağı Fayda

Çoğu kripto projesi, devrim niteliğindeki teknolojisiyle endüstriyi alt üst edeceğini iddia etse de bunu sadece azı gerçekleştirdi. Bu nedenle, projelerin uzun vadeli uygulanabilirliği hakkında fikir edinmek için gerçek dünyadaki faydasını nesnel bir bakış açısıyla analiz etmek önemlidir. 

Haber Akışı

Projenin potansiyelini araştırmak, whitepaper’ı analiz etmekle sınırlandırılmamalıdır. İlgili incelemeler ve kullanıcı ger bildirimleri için üçüncü taraf web sitelerini kontrol etmelisiniz. Projeyle ilgili haberler için kripto ve ana akım medya kuruluşlarını incelemek; kripto paranın değerlemesi üzerinde etkisi olabilecek geçmiş, şimdiki ve gelecekteki olayları belirlemede yardımcı olabilir. 

Hitap Ettiği Sektör

Yatırım yapmadan önce, kripto paranın hangi sektöre ait olduğunu bilmek de önemlidir.

Kriptopara

Kripto projelerin üzerinde yıkıcı etki yarattığı birçok sektör mevcut. Ayrıca bu projeler de birbirleriyle yarış halindeler. Böyle bir durum, söz konusu sektörün büyüme potansiyeline sahip olduğu anlamına gelebilir. Diğer taraftan projenin sektörünü belirlemek; çeşitlendirilmiş bir kripto para portföyü oluşturmak için fonunuzu farklı varlıklara tahsis ederken yararlı olacaktır. 

Teoride aynı sektördeki varlık fiyatlarının korelasyonu daha yüksekken, farklı endüstrileri temsil eden iki araç arasında bu ilişki daha düşüktür. 

Sonuç

Sonuç olarak, kripto para yatırımı yaptığınızda kayıplarınızı sınırlamak ve potansiyel kazançlarınızı en üst düzeye çıkarmak için risklerinizi minimumda tutmak çok önemlidir. Bunu yapabilmek için yukarıda sayılan bütün faktörleri aynı anda değerlendirmeniz gerekir. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

GAK tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Ocak - Kasım 2022 döneminde KoinSaati'nde editor olarak görev aldım.

Kripto Para Piyasasında Günün Öne Çıkan Gelişmeleri

Token Sniffer Nedir?