içinde ,

Kripto Para Piyasasında Son Üç Günde Neler Yaşandı?

Kripto para piyasası son birkaç gündür oldukça önemli gelişmelere sahne oldu. Bu gelişmeler sonrasında kripto varlıklarda derin kayıplar yaşandı. Sizler için son günlerde yaşanan gelişmeleri derledik. 

Son günlerde yaşanan gelişmeler arasında kripto para piyasalarını en çok etkileyen olay FTX ve Binance arasında yaşanan kriz oldu. FTX ve Binance arasında başlayan gerilim tüm kripto para piyasasının dengelerini bozdu. 

Zincir üstü veri izleme kaynağı Whale Alert, 5 Kasım tarihinde Binance’e 22.999.999 FTX token transfer edildiğini aktardı. Bu gelişmenin ardından Binance CEO’su Changpeng Zhao, Binance’in rakip borsa FTX tarafından ihraç edilen FTT’deki tüm pozisyonu satacağını açıkladı ve Alameda ile ilgili çıkan söylentilere gönderme yaparak: “LUNA’dan çıkarılan dersler doğrultusunda böyle bir karar aldık.” açıklamasında bulundu. 

https://twitter.com/cz_binance/status/1589374530413215744

Binance bu kararı, FTX’in iştiraki olan Alameda Research’ün borçlarını ödeyemez duruma geleceği iddiaları ve sızan bilanço metni sonrası aldı. Zhao’nun LUNA göndermesi yapması piyasada yatırımcıların endişelerini artırdı ve panik satışları gelmeye başladı. 

Binance, tüm FTT pozisyonlarını likide edeceğini duyurmasının ardından Alameda CEO’su Caroline Ellison’dan FTT token’ları satın alma teklifi geldi. 

https://twitter.com/carolinecapital/status/1589287457975304193

Bu teklifin ardından Zhao, “Sanırım serbest piyasada kalacağız” diyerek teklifi geri çevirdi. 

Sonrasında bu atışmalara FTX CEO’su Bankman Fried’da eklendi ve CZ ile Bankman-Fried arasında Twitter üzerinden atışma yaşandı. 

Bu atışmaların ardından Binance CEO’su Changpeng Zhao, dün akşam saatlerinde FTX’i tamamen satın almayı amaçladıklarını söyledi. 

Bu açıklamanın ardından FTX CEO’su Sam Bankman-Fried da kripto para borsası Binance ile stratejik bir anlaşmaya varıldığını açıkladı ve vermi oldukları destekten ötürü CZ’ye ve Binance’e teşekkürlerini iletti. 

BTC’de 1 Milyar Dolar Tasfiye Edildi

Bitcoin ilk olarak FTX’in Binance tarafından satın alınabileceği haberleri üzerine 20 bin dolar seviyesinin üzerinde fiyatlanmaya başladı. Fakat fiyat, Wall Street’in açılışının ardından aşağı yönlü kırılım gerçekleştirdi. En son 2020’nin Kasım ayında bu seviyelerde işlem gören Bitcoin, 17 bin 400 dolar seviyesine kadar geriledi.

Bybit ve Alameda Arasında Gerginlik Yaşandı

Binance ve FTX arasındaki sorunlar devam ederken Bybit ile Alameda arasında da gerginlik yaşandı. Bybit, kurucu ortağı Ben Zhou, Alameda şirketini BitDAO tokenlerini satmakla suçladı. İki şirket, karşılıklı olarak varlıklarını 3 yıl süreyle satmama taahhüdü vermişti. Bu süreçte BitDAO (BIT) son 24 saatte %20’ye yakın değer kaybetti. Alameda, BIT token satmadığına dair bir kanıt sunmazsa, Bybit’in elinde bulunan 3 milyon 362 bin 315 FTT tokeni satabileceğine dair söylentiler dolaşmaya başladı. Sonrasında iki şirket CEO’ları Twitter üzerinden sorunu çözüme kavuşturdular.

Solana, Google Kazanımlarını Kaybetti

Fiyatta çöküş yaşayan tek kripto varlık tabi ki Bitcoin değildi. Neredeyse tüm kripto para piyasasının kırmızı renge büründüğü bu süreçte en çok kan kaybeden altcoin’lerden biri de Solana oldu. 

Arama motoru devi Google’ın bulut bilişim hizmeti Google Cloud, kısa bir süre önce Solana blok zincirinde bir doğrulayıcıyı kullanıma sunduğunu duyurmuştu. Bu gelişmenin ardından Solana fiyatında ralli gerçekleşmiş ve Solana fiyatı 38 dolar seviyesine kadar çıkmıştı. Fakat Alameda şirketinin borç yükümlülüğünün 8 milyar dolar olması ve bilançosunda bu borcu karşılayacak kadar likit varlık bulunmaması Solana’yı da etkiledi. FTX ve Sam Bankman-Fried’ın Solana ağına olan ilgisi ve yatırımları, SOL fiyatının bu gelişmelerden daha fazla etkilenmesine neden oldu. 

Binance Acil Durum Fonunu Yükseltti

Bu süreçte Binance, güvenli varlık fonlarını güçlendirdiğini açıkladı. CZ tarafından yapılan sosyal medya paylaşımında, son fiyat dalgalanmalarına uyum sağlamak için SAFU fonunun tekrar 1 milyar dolara çıkartıldığı söylendi. 

https://twitter.com/cz_binance/status/1590214179696566274

Olumsuz gelişmelerin yaşandığı ve kripto varlıkların oldukça değer kaybettiği bu birkaç gün içerisinde olumlu gelişmeler de yaşandı. Yaşanan olumlu gelişmeler ise şöyle: 

  • NFT, metaverse ve kripto için başvurulan ticari marka sayısı arttı. Geçen sene sadece NFT’ler için yapılan toplam 2.142 başvuru, bu yılın Ekim ayının sonunda 6.855’e yükseldi.
  • Rusya Merkez Bankası, blockchain teknolojisini ve kripto varlıkları kendi finansal sistemine entegre etmenin yollarını aradığını açıkladı.
  • Lionel Messi, yatırım yaptığı Sorare’nin marka elçisi oldu.
  • W Dubai oteli, Shiba Inu ile ödeme kabul edeceğini duyurdu.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Crypto Mario tarafından yazıldı.

Aptos Ekosistemi ile İlgili Son Gelişmeler

Stake Edilen 1 Milyar Dolarlık SOL’un Kilidi Açılıyor!