in ,

Kripto Para Piyasasında Günün Öne Çıkan Gelişmeleri

Bu yazımızda, kripto para piyasasında günün öne çıkan gelişmelerini tek bir makale altında ele alacağız.

Japonya, Vergi Muafiyeti Açıklamasında Bulundu

Japonya Ulusal Vergi Dairesi (NTA), kurumlar vergisi düzenlemelerini güncelleyerek kripto para birimlerine yönelik işlemlere açıklık getirdi.

Yeni kurallar kapsamında, şirketler tarafından ihraç edilen kripto varlıklarından elde edilmeyen kazançlar artık mevcut %30 kurumlar vergisine tabi olmayacak. Böylelikle Japonya’da kripto hizmeti sunan şirketler, gerçekleşmeyen kripto kazançları üzerinden kurumsal vergi ödemek zorunda kalmayacak.

HSBC, Bitcoin ETF’lerinin Önünü Açıyor

Hong Kong’un en büyük bankacılık kurumu HSBC, müşterilerinin Hong Kong borsalarında Bitcoin ve Ethereum ETF’lerini alıp satmalarına izin verdiğini açıkladı.

The Block’un servis ettiği habere göre, HSBC Hong Kong’un yatırım platformunda CSOP Bitcoin Vadeli İşlemler ETF, CSOP Ethereum Vadeli İşlemler ETF ve Samsung Bitcoin Vadeli İşemler ETF’i olmak üzere üç farklı ETF’in bulunduğu görüldü.

Bu gelişmeyle birlikte Hong Kong’da ikamet eden yatırımcılar, banka aracılığıyla kripto ETF ticaretini kolayca gerçekleştirebilecekler.

Binance, Delist Konusunda Geri Adım Attı

Binance, daha önce delist etmeyi planladığı mahremiyet odaklı kripto varlıkların bazılarını delist listesinden çıkardığını duyurdu.

Dünyanın en büyük kripto varlık platformu Binance, Avrupa prosedürlerine uyum sağlamak amacıyla hazırladığı delist listesinden geri adım attı. Borsanın yaptığı açıklamaya göre, kripto topluluğundan tepki gören delist listesi değiştirildi. Binance, Avrupa müşterilerine bazı gizlilik odaklı kripto varlıkları sunmaya devam edeceğini belirtti.

Bybit, Kıbrıs’tan Kripto Lisansı Aldı

Bybit, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nde (GKRY) borsa saklama ve hizmeti olarak faaliyet göstermek üzere lisans aldığını duyurdu.

Borsa yaptığı açıklamada, GKRY pazarının potansiyeline dikkat çekerek, yeni onaylanan lisans ve yerel kripto ekosisteminin büyümesine yardımcı olmaktan gurur duyduklarını söyledi.

NEAR Foundation ve Alibaba Cloud Ortaklık Kurdu

NEAR Protocol’ün arkasında bulunan NEAR Foundation, Asya ve Orta Doğu’da Web3 büyümesini hızlandırmak için Alibaba Cloud ile ortaklık kurduğunu duyurdu.

NEAR Foundation ve Alibaba Cloud, NEAR ekosistemindeki geliştiricilere ve kullanıcılara bir hizmet olarak uzaktan prosedür çağrıları (RPC) sunacak. Kullanıcılar ayrıca, geliştiricilerin Alibaba Cloud’un altyapısını kullanırken diğer kullanıcılarla etkileşim kurmasına olanak tanıyan NEAR Blockchain İşletim Sistemini (BOS) kullanabilecekler.

Matter Labs, Zk Stack’i Tanıttı

zkSync Era blok zincirinin arkasındaki şirket olan Matter Labs, blok zinciri geliştiricilerinin sıfır bilgi (ZK) kanıtlarıyla desteklenen ağları kolayca oluşturmasına yardımcı olacak bir araç paketi yayınladı.

Matter Labs taradından 26 Haziran Pazartesi günü tanıtılan ve Zk Stack adı verilen yazılım geliştirme araç seti, geliştiricilerin zkSync Era’nın kod tabanına dayalı yeni hyperchain’ler oluşturmasına olanak sağlayacak.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

Neden Injective Protocol’ü Tercih Etmelisiniz?

Ethereum (ETH) Boğaları 1.900 Doları Hedefliyor